Serghei Riabkov a declarat că SUA vor fi în totalitate responsabile pentru rezilierea Tratatului INF.
Serghei Riabkov a declarat că SUA vor fi în totalitate responsabile pentru rezilierea Tratatului INF.
Consiliul Europei (CoE) şi Rusia trebuie să găsească o soluţie la criza cu care se confruntă de mai mulţi ani, pentru a împiedica Moscova să părăsească organizaţia, a declarat marţi, la Strasbourg, ministrul de externe german Heiko Maas, relatează AFP.
Coreea de Sud nu mai cataloghează Coreea de Nord drept un ”inamic” în ultima ediţie a raportului militar bianual, publicat marţi, în contextul în care în peninsulă are loc, de un an, o remarcabilă destindere, relatează AFP şi agenţia Kyodo.
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a avertizat azi Iranul că Israelul va continua să lovească în interesele acestuia în Siria. Netanyahu a făcut un apel către Teheran pentru a părăsit urgent Siria.
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, într-o intervenție la postrul de televiziune al armatei ruse, a precizat că atitudinea SUA față de Rusia este ”absolut distructivă” iar Statele Unite au eșuat în rolul lor de ”judecător internațional”.
Preşedintele Venezuelei, socialistul Nicolas Maduro, l-a calificat luni pe omologul său brazilian Jair Bolsonaro, de extrema dreaptă, drept ''Hitler al timpurilor moderne''.
Departamentul Apărării Statelor Unite a anunţat că prelungeşte până la 30 septembrie misiunea celor aproximativ 2350 de militari desfăşuraţi la frontiera cu Mexicul.
SUA și-au sporit presiunile împotriva controversatului proiect germano-rus Nord Stream 2, susținut de Berlin și Paris, amenințând în formă scrisă cu sancțiuni companiile germane implicate, informează duminică AFP.
Donald Trump şi Recep Tayyip Erdogan au avut o convorbire telefonică având ca subiect situația din Siria.
Preşedintele american Donald Trump a dat luni asigurări că nu a "lucrat niciodată pentru Rusia", după dezvăluirile făcute de New York Times privind lansarea, în 2017, a unei anchete a poliţiei federale americane (FBI) ce viza să determine dacă Trump a lucrat pentru Moscova.
Generalul Nicolae Ciucă, şeful Statului Major al Apărării, va participa, în zilele de 15 şi 16 ianuarie, la sesiunea Comitetului Militar al NATO ce se desfășoară la Bruxelles, Belgia.
Şeful Statului Major al Forţelor Armate ale Greciei, amiralul Evangelos Apostolakis, a acceptat luni să preia portofoliul de ministru al apărării, după demisia predecesorului său, demisie care a constituit o lovitură pentru majoritatea premierului grec Alexis Tsipras, informează AFP.
Armata israeliană a anunţat descoperirea unui ultim tunel săpat de Hezbollahul libanez în scopul infiltrării pe teritoriul său. Astfel, operațiunea începută în decembrie 2018, este pe cale să se încheie.
Transnistria, regiune separatistă din estul Republicii Moldova a cărei independenţă nu este recunoscută de Occident şi nici de Federaţia Rusă, a anunţat că îşi va deschide în curând o reprezentanţă 'oficială' la Moscova.
Ucraina, prin vocea ministrului pentru tritoriile temporar ocupate, Vadim Cernâș, susține că Rusia concentrează tehnică militară în Crimeea pentru a bloca complet accesul în peninsula anexată în martie 2014 nu numai pentru potenţialii adversari militari, ci şi pentru organizaţiile umanitare, experţi internaţionali sau misiuni de monitorizare.
Preşedintele american, Donald Trump, a avertizat duminică Turcia împotriva unei catastrofe economice în cazul unui atac contra kurzilor după retragerea trupelor americane din Siria, îndemnându-i în acelaşi timp pe kurzi "să nu provoace" Ankara.
Casa Albă ar fi cerut Pentagonului planuri militare pentru a lansa o lovitură asupra Iranului, la puţin timp după o serie de incidente atribuite miliţiilor proiraniene, în septembrie anul trecut, în Irak. Solicitarea Casei Albe ar fi strârnit îngrijorare la Pentagon.
Casa Albă a provocat îngrijorare la Pentagon cerând militarilor planuri pentru a lansa lovituri asupra Iranului la puţin timp după o serie de incidente atribuite miliţiilor proiraniene, în septembrie, în Irak, potrivit cotidianului Wall Street Journal, transmite AFP.
Ministrul apărării elen şi principalul aliat al coaliţiei guvernamentale a premierului Alexis Tsipras, Panos Kammenos, şi-a anunţat duminică demisia, înaintea unui vot parlamentar pe tema noului nume al Macedoniei.
Ministrul Apărării elen şi principalul aliat al coaliţiei guvernamentale a premierului Alexis Tsipras, Panos Kammenos, şi-a anunţat duminică demisia, înaintea unui vot parlamentar pe tema noului nume al Macedoniei.
Khetab Emir, unul dintre conducătorii grupării Statul Islamic, a fost ucis într-un raid în Afganistan, a anunţat armata americană.
Apărarea antiaeriană a armatei siriene a intrat în acţiune vineri seară contra unor "rachete" trase de aviaţia israeliană, a informat agenţia oficială de presă Sana, citând o sursă militară care a făcut cunoscut că un "depozit" din incinta aeroportului internaţional din Damasc a fost lovit, relatează AFP.
Secretarul de stat american Mike Pompeo, a declarat sâmbătă, la Abu Dhabi, că Statele Unite sunt "optimiste" cu privire la posibilitatea ca kurzii sirieni să fie protejaţi în pofida retragerii Statelor Unite din Siria, garantând în acelaşi timp turcilor "dreptul de a-şi apăra ţara de terorişti".
În oraşul-port yemenit Hodeida (vest) au izbucnit sâmbătă confruntări între forţele proguvernamentale şi rebelii houthi, în pofida unui armistiţiu în vigoare din 18 decembrie, a relatat un corespondent al AFP.
Ministerul Apărării rus a pregătit un proiect de act normativ care permite doborârea avioanelor de pasageri în cazul în care acestea încalcă spaţiul aerian al Federaţiei Ruse.
Președintele ucrainean, Petro Poroșenko, spune că armata ucraineană va putea acționa în deplină conformitate cu standardele NATO încă din 2020.
Așa-zisul minister de externe de la Tiraspol a comentat introducerea de către Guvernul Rusiei a unei interdicții privind importul în Rusia a mărfurilor transportate prin Ucraina.
Autorităţile autoproclamatei republici populare Lugansk au semnalat trei cazuri de încălcare a armistiţiului, în estul Ucrainei, de către forţele guvernamentale ucrainene, în ultimele 24 de ore.
Consilierul american pentru securitate naţională John Bolton a afirmat vineri că discuţiile dintre armata americană şi cea turcă referitoare la kurzi şi Siria vor continua săptămâna viitoare, în speranţa obţinerii de rezultate acceptabile pentru ambele părţi, relatează agenţia Reuters.
Rusia i-ar putea preda pe cei 24 de marinari ucraineni arestaţi în largul Peninsulei Crimeea, ca parte a unui acord pentru un schimb de prizonieri cu Ucraina, încheiat anul trecut, informează vineri cotidianul rus Izvestia, citând o înaltă sursă diplomatică rusă, transmite Reuters.