Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Operațiunea terestră din Gaza. SUA recunosc că există divergențe în rândul Departamentului de Stat cu privire la abordarea în Gaza
Conflicte militare în defășurare
Data actualizării:
Data publicării:
Guvernele Statelor Unite și ale țărilor europene cer Israelului să amâne începerea operațiunii terestre în Fâșia Gaza și să acorde timp negocierilor secrete mediate de Qatar pentru eliberarea ostaticilor deținuți de Hamas.
Purtătorul de cuvânt al IDF, contraamiralul Daniel Hagari, prezintă dovezi că gruparea teroristă Jihadul Islamic Palestinian se afla în spatele unui atac care a lovit un spital din Gaza. Sursa foto: IDF.
Purtătorul de cuvânt al IDF, contraamiralul Daniel Hagari, prezintă dovezi că gruparea teroristă Jihadul Islamic Palestinian se afla în spatele unui atac care a lovit un spital din Gaza. Sursa foto: IDF.

Bloomberg, citează persoane care cunosc detalii despre procesul negocierilor,  care relatează că reprezentanții Statelor Unite și ai țărilor europene negociază cu Hamas, recunoscută ca organizație teroristă, cu medierea Qatarului, unde se află conducerea politică a grupării.

Update: Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, a recunoscut existenţa unei dezbateri interne în Departamentul de Stat asupra poziţiei pe care administraţia a adoptat-o cu privire la războiul din Gaza dintre Israel şi gruparea islamistă palestiniană Hamas, relatează Agerpres.

Blinken a recunoscut că izbucnirea conflictului i-a afectat pe unii angajaţi la nivel personal. El a apărat totodată politica adoptată de autorităţile americane.

Blinken a trimis mesajul după demisia lui Josh Paul, responsabil cu Afacerile Parlamentare al Biroului Politic Militar al Departamentului de Stat, care în scrisoarea sa de demisie a denunţat sprijinul "orb doar în favoarea uneia dintre părţi" acordat de administraţia preşedintelui Joe Biden, ceea ce duce la decizii "mioape, distructive şi în contradicţie cu valorile'' pe care se laudă că le apără.

Blinken a subliniat că unii diplomaţi şi angajaţi locali din regiune au fost "direct afectaţi de violenţă, inclusiv de pierderea celor dragi şi a prietenilor".

Blinken a declarat că administraţia Biden regretă "pierderea tuturor vieţilor nevinovate" în conflict, israeliene şi palestiniene deopotrivă.

El a reiterat că administraţia americană "susţine pe deplin dreptul Israelului de a se apăra", dar a clarificat că acest lucru trebuie făcut respectând dreptul internaţional şi luând "toate măsurile de precauţie pentru a proteja civilii" din Gaza.

****

După eliberarea de către Hamas a doi ostatici din Gaza, SUA și mai multe guverne din Europa presează Israelul să rețină lansarea unei invazii terestre a Gaza, temându-se că incursiunea nu va distruge eforturile de elibera și ceilalți ostatici, spune și un înalt oficial diplomatic pentru The Times of Israel.

Guvernele occidentale care presează în prezent asupra Israelului au fiecare cetățeni printre cei răpiți și cred că cu cât va trece mai mult timp, cu atât va fi mai greu să se asigure eliberarea ostaticilor, spune oficialul.

Guvernele recunosc că o invazie terestră este foarte probabilă și nu îi cer Israelului să renunțe la operațiune, ci mai degrabă să aştepte să încerce să vadă dacă eforturile diplomatice suplimentare pot avea succes, spune înalt oficial diplomatic.

IDF nu a declanșat încă operațiunea terestră în Gaza și rămâne încă în așteptare.Camioane cu ajutor umanitar au început să traverseze punctul de trecere a frontierei Rafah din Egipt către Fâșia Gaza, se putea observa pe imaginile de la televiziunea de stat egipteană, relatează Reuters.

Anterior, camioane care transportau medicamente erau pregătite, iar personalul de frontieră se afla pe partea egipteană a trecerii, a declarat o sursă de securitate și un lucrător umanitar.

 

Președintele SUA, răspuns ambiguu

 

Președintele Biden a fost întrebat de reporteri vineri seara (în jurul orei 3,ora României), în timp ce se îmbarca pe Air Force One special, dacă Israelul ar trebui să amâne viitoarea operațiune la sol din Gaza pentru a elibera mai mulți ostatici, iar el a răspuns simplu: „Da”.

La nici o oră după declarația președintelui, Casa Albă a precizat că Biden era departe și nu a auzit bine întrebarea în mediul zgomotos. El a crezut că de aceea reporterii întrebau dacă ar dori să fie eliberați mai mulți ostatici.

Vineri, datorită negocierilor internaționale, în care au fost implicați și Qatarul și Comitetul Internațional al Crucii Roșii (CICR), a fost posibilă eliberarea lui Judith Raanan și a fiicei sale Natalie.

Hamas spune că ține 200 de ostatici în Fâșia Gaza și alți 50 sunt în mâinile altor grupuri armate. Peste 20 de ostatici au fost uciși de atacurile aeriene israeliene, potrivit Hamas.

 

Un summit pentru pace a început la Cairo

 

Sâmbătă a început la Cairo un summit internațional de pace care vizează atenuarea conflictului dintre Israel și Fâșia Gaza, care este controlată de mișcarea palestiniană radicală Hamas. Sunt așteptați să participe reprezentanți din aproximativ 12 țări arabe și europene.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Vânători de Shahed, dar nu doar atât: Cum sunt folosite cele aproximativ 30 de avioane F-16 ale Ucrainei
Sancțiunile funcționează, dar... : Silozurile nucleare rusești încă sunt reparate cu produse occidentale
Gruparea teroristă Stat Islamic devine tot mai activă în Siria
Armata rusă pare a-și pregăti ofensiva asupra regiunii Sumî din nord-estul Ucrainei
„Primele vor putea fi desfășurate în doar câteva săptămâni”. Germania și Ucraina vor coopera în producția de drone și rachete cu rază lungă de acțiune
Cancelarul Merz clarifică declarația privind armele cu rază lungă de acțiune folosite de Ucraina
Trump pare că își pierde răbdarea cu Putin / Oficialii ruși răspund amenințător: ”Singurul lucru rău este un nou război mondial”
Rușii sufocă apărarea antiaeriană ucraineană cu noi tactici de luptă. Dronele distrag sistemele principale de apărare, făcând loc rachetelor puternice rusești să atingă țintele
Comisarul ONU pentru Drepturile Omului: „Este timpul să punem capăt invaziei Rusiei în Ucraina, crimelor și distrugerilor zilnice”
Trump, dezamăgit de Putin? Posibile noi sancțiuni împotriva Rusiei și un impas în procesul de pace
Rușii au o armă dronă, de trei ori mai rapidă decât Shahedul actual
Apărarea antiaeriană a Ucrainei, în criză de muniție. Fără rachete pentru sistemul SAMP-T, Kievul ar putea primi sprijin din Italia
Face Rusia o altă eroare strategică? Cel mai mare atac rusesc cu drone, de la începutul războiului, a avut loc în noaptea 25/26 mai
Rușii încearcă să ocupe și regiunea ucraineană Sumî
Putin trebuie să fi înnebunit. Trump l-a criticat pe liderul regimului de la Kremlin, dar nu l-a ratat nici pe Zelenski
Rusia începe să escorteze petrolierele Flotei Fantomă în Golful Finlandei
Noi provocări pentru sistemele Patriot din Ucraina: Rachetele rusești Iskander-M folosesc acum momeli radar și traiectorii complexe
Rușii continuă nestingheriți bombardamentele asupra Ucrainei (Foto/Video): Un nou atac masiv cu rachete și drone a vizat ținte de pe teritoriul ucrainean
Rusia intensifică atacurile asupra Ucrainei (Foto/Video): Drone și rachete balistice au lovit puternic Kievul
Rusia și Ucraina au început un schimb de prizonieri, convenit recent la Istanbul
De la Odesa la Cernăuți: Rachetele și dronele rusești au atacat o linie de cale ferată din apropierea frontierei cu România
Sisteme Patriot suplimentare pentru Ucraina? SUA și NATO colaborează pentru a găsi soluții de transfer
Câteva mii de rachete balistice ar fi descurajat Rusia să atace. Ucraina spune că e gata să reia producția și amintește că a produs inclusiv temutele R-36 ”Satan”
Oficialii ruși din Kursk i-au cerut lui Putin să cucerească regiunea ucraineană Sumî
Cererile maximaliste ale Moscovei cu privire la Ucraina sunt tot mai clare: Putin nu vrea pace pentru că el crede că Rusia câștigă războiul din Ucraina
Forțele IDF din Cisiordania au deschis focul asupra unui convoi diplomatic în care se afla și reprezentantul României. MAE român a discutat cu ambasadorul Israelului și a cerut clarificări
Industria rusă de apărare, lovită unde o doare mai tare: Ucrainenii au atacat o fabrică de microcipuri din regiunea Oriol
MRAP, scos spectaculos de sub foc inamic (VIDEO). Un blindat M1224 ucrainean lovit de ruși a ieșit spectaculos din ambuscadă
UE aprobă noi sancțiuni pentru ”flota fantomă” a Rusiei. Pe listă, companii care furnizau tehnologii militare esențiale pentru industria rusă
Un atac cu dronă zguduie bază militară rusă din Crimeea: Ţinta a fost un important depozit de muniții

Ştiri Recomandate

Polonia îşi construiește o armată de mii de drone: Un gigant tech american vrea să producă alături de industria poloneză de apărare
Cursa înarmării hipersonice: Noua rachetă „Dark Eagle” a Armatei SUA, proiectată pentru a descuraja Rusia şi China
Atacul Iranului asupra Israelului: Rolul neaşteptat pe care sistemul Iron Dome l-a jucat împotriva rachetelor balistice (Foto/Video)
NATO face o demonstraţie de forţă la Gurile Dunării: Cum testează exerciţiul militar "Saber Guardian 25" capacitatea de apărarea în faţa unei posibile agresiuni ruseşti?
Armata SUA, 250 de ani: O aniversare marcată de parada lui Donald Trump și protestele "No Kings" (Foto/Video)
Lovitură grea pentru Rusia în Mali: Corpul African pierde mercenari și un bombardier rusesc Su-24
Profitând de mutarea atenției către conflictul din Orientul Mijlociu, rușii au atacat masiv Ucraina cu rachete și drone, pentru a treia oară în ultimele două săptămâni
Statele Unite au prezentat o nouă rachetă de croazieră nucleară stealth. Este concepută pentru a trece de cele mai bune apărări aeriene din lume
Sistem rusesc de rachete S-300, prezentat la o paradă militară organizată la Teheran: Sursa foto: Agenția iraniană de presă IRNA.
EXCLUSIV
Eroarea strategică a Rusiei ar putea duce la sacrificarea regimului ayatollahilor din Iran
IRIS-T își dovedește superioritatea: Sistemul german de de apărare antiaeriană înlocuiește S-300 și stabilește un nou standard pe frontul din Ucraina
Mașina de război a Rusiei se alimentează cu petrol: În pofida sancțiunilor occidentale, exporturile au crescut cu 18%
Imagini din satelit de aproape ale instalației nucleare Natanz din Iran, în urma atacurilor israeliene de noaptea trecută. Imaginile de înaltă rezoluție arată pagube vizibile la mai multe structuri de pe amplasament. Sursa foto: X/War Mapper.
EXCLUSIV
Analiză Militară | Imaginile din satelit confirmă: Israelul a lovit cu precizie facilităţile militare iraniene din Kermanshah și Natanz (Foto/Video)
F-35 al Forțelor Aeriene Belgiene / Foto: US Air Force, Katelynn Jackson 1
EXCLUSIV
România va avea F-35, dar avioanele vin cu multe alte provocări. Ce trebuie făcut pentru a ne pregăti din timp să nu riscăm ca birocrația să țină F-35 la sol
Industria de apărare ucraineană pregăteşte o surpriză Rusiei: Racheta balistică Sapsan va intra în producția de serie după ce a fost testată în luptă
Israel vs. Iran, pe înțelesul tuturor. Ioana Constantin Bercean: Războiul poate fi câștigat doar cu implicarea SUA. Urmează cel mai greu test pentru Trump
Avioanele militare rusești continuă să încalce spațiile aeriene ale statelor riverane Mării Baltice. De această dată a fost rândul Poloniei
Iranul lansează rachete asupra Israelului ca răspuns la recentele atacuri (Foto/Video): Statele Unite ajută Israelul să intercepteze rachetele iraniene
Armata SUA apasă accelerația: Proiectul XM30, înlocuitorul mult aşteptat al legendarului blindat Bradley, intră în faza finală a competiției industriale
NATO va consolida apărarea antirachetă în Europa de Est: România şi Polonia sunt principalii beneficiari ai cupolei unui ,,super-scut''
Fără Taurus, dar cu susținerea de către Germania a producției ucrainene de armament similar
UAV turc Bayraktar TB2. Sursă foto: Baykar
EXCLUSIV
Toate celebrele drone Bayraktar TB2 achiziționate de România au fost livrate și se află sub comanda Armatei. E.S. Altan: TB2 au câștigat războaie
Germania spune că deja clepsidra este întoarsă, iar Europa rămâne fără timp: Umbrela de securitate a Statelor Unite s-ar putea restrânge
Analiză militară: Atacul Israelului asupra Iranului nu a fost doar un raid aerian (Foto/Video). Unități de comando au atacat anticipat sistemele iraniene de apărare aeriană
Au simțit pe pielea lor ce înseamnă un F-35. Ce modificări, special pentru Iran, a adus Israelul avioanelor F-35 și ce alte avioane au luat parte la atac
Photo source: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine
EXCLUSIV
Ucraina a devenit cea mai mare și pregătită armată a Europei. E.S. Ihor Prokopchuk: Dacă nu oprim Rusia va înainta pe flanc, inclusiv România
Israelul a atacat Iranul: Zeci de situri nucleare și fabrici de rachete, lovite. Structura de comandă militară a fost decapitată
Rusia continuă să parieze pe submarine. S-a finalizat Proiectul 636.3 cu submarinul Yakutsk, al șaselea și ultimul care va ajunge în Pacific
Dronele ucrainene au lansat un atac masiv asupra Crimeei
S-a aflat câte arme antidrone au redirecționat SUA din Ucraina spre Orient. F-15 și F-16 folosesc rachetele APKWS pe baza lecțiilor învățate în Ucraina
Nicușor Dan, Maia Sandu, Volodimir Zelenski
EXCLUSIV
România, după summitul de la Odesa și agresiunea continuă a Rusiei în regiune | Valentin Naumescu, la Obiectiv EuroAtlantic cu Tudor Curtifan
Așa arată cum spațiul aerian de deasupra Iranului și Irakului. Teheranul a lansat aproximativ 100 de drone spre Israel, ca răspuns la atacul de azi-noapte
NATO va desfășura noi sateliți pentru a monitoriza Rusia
pixel