Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Echipa Musk blochează terminalele unor funcționari din aparatul de stat. Departamentul de Justiție va concedia procurori și agenți FBI
News
Data publicării:
Imediat după învestirea președintelui Trump, Elon Musk a acționat rapid pentru a-și instala aliați la agenția de Resurse Umane cunoscută sub numele de Biroul de Management al Personalului.
Statele Unite ale Americii / White House, Evan Walker, flickr
Statele Unite ale Americii / White House, Evan Walker, flickr

Administrația Trump s-a angajat într-o schimbare masivă a guvernului, concediind și ținând de la o parte sute de funcționari publici, scrie Reuters.

Musk are sarcina să reducă numărul forței de muncă guvernamentale civile de 2,2 milioane de oameni

Asistenții lui Elon Musk care se ocupă cu conducerea agenției de resurse umane a guvernului SUA au blocat accesul pentru funcționarii publici de carieră la sistemele informatice care conțin datele personale a milioane de angajați federali, potrivit a doi oficiali ai agenției, citați de Reuters.

Cei doi oficiali, care au vorbit cu Reuters sub condiția păstrării anonimatului de teamă de represalii, au declarat că unor angajați seniori de carieră de la Biroul de Management al Personalului le-a fost revocat accesul la unele dintre sistemele de date ale departamentului.

Sistemele includ o bază de date vastă numită Enterprise Human Resources Integration, care conține date de naștere, numere de securitate socială, evaluări, adrese de domiciliu, gradele de salarizare și vechimea în muncă a lucrătorilor guvernamentali, au spus oficialii.

 

Departamentul de Justiție al lui Trump lansează reduceri drastice care vizează procurori și agenți FBI

 

Administrația președintelui Donald Trump a lansat vineri o serie de reduceri ample la Departamentul de Justiție care părea să se concentreze pe agenții FBI și pe alții care au lucrat la cazuri legate de atacul din 6 ianuarie 2021 al susținătorilor săi pe Capitoliul SUA.

Schimbarea, detaliată în două memorii văzute de Reuters și de trei surse familiare cu chestiunea, este cea mai recentă mișcare a administrației Trump de a reface sistemul de justiție penală din SUA de când a revenit la președinție săptămâna trecută.

Adjunctul procurorului general interimar Emil Bove le-a cerut joi procurorilor federali de top din fiecare stat să întocmească o listă a tuturor procurorilor și agenților FBI care au lucrat la investigarea revoltei Capitoliului

Un grup care reprezintă agenți FBI a emis un avertisment public rar cu privire la potențialul de sute de concedieri la cea mai mare agenție de aplicare a legii a națiunii.

Noua administrație a concediat deja peste o duzină de procurori care au urmărit acuzații penale împotriva lui Trump în alte două cazuri, respinse deja, investigate de consilierul special Jack Smith.

De asemenea, a întrerupt toate litigiile în materie de drepturi civile și de mediu și a ordonat anchete penale ale oficialilor de stat și locali care interferează cu inițiativele sale de imigrare.

În ziua revenirii la Casa Albă, pe 20 ianuarie 2025, Trump le-a acordat clemență tuturor celor aproape 1.600 de persoane acuzate de asaltarea Capitoliului într-o încercare eșuată de a bloca Congresul să certifice rezultatele alegerilor din 2020 câștigate de democratul Joe Biden.

 

Planul privind creșterea tarifelor pentru Mexic, Canada și China merge înainte

 

Se așteaptă ca președintele american Donald Trump să semneze sâmbătă un ordin care impune noi tarife mari de 25% la mărfurile din Mexic și Canada și 10% la importurile din China, putând perturba comerțul anual în valoare de peste 2,1 trilioane de dolari.

Trump a stabilit termenul limită de 1 februarie pentru a-i împinge să ia măsuri ferme pentru a opri fluxul de fentanil și substanțe chimice precursoare în SUA din China, prin Mexic și Canada, precum și pentru a împiedica imigranții ilegali să treacă granițele de sud și de nord ale SUA.

Totuși, Trump a făcut referire la o potențială separare a taxării pentru petrolul din Canada, spunând că tariful va fi de 10%, față de 25% planificat pentru alte importuri canadiene.

Țițeiul este cel mai important import american din Canada, atingând aproape 100 de miliarde de dolari în 2023, potrivit datelor Biroului de Recensământ al SUA.

Deși Trump vorbește despre „taxarea” altor națiuni pentru tarife, acestea sunt plătite de companiile importatoare și uneori transferate consumatorilor.

Producătorii de automobile ar fi afectați în mod deosebit de costurile mai mari, prin tarifele la vehiculele asamblate în Canada și Mexic. Lanțul lor regional vast de aprovizionare, în care componentele pot trece frontierele de mai multe ori înainte de asamblarea finală, ar exacerba și mai mult aceste costuri.

Canada a stabilit obiective detaliate pentru represalii tarifare imediate.

Președintele mexican Claudia Sheinbaum a amenințat și el cu represalii, dar a spus că va „analiza la rece” decizia de tarifare a lui Trump și este pregătită să continue dialogul la graniță cu el.

China a fost mai circumspectă cu privire la planurile sale de răzbunare, dar a promis că va răspunde pentru a-și apăra interesele comerciale.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

NATO lansează serviciu cloud pentru schimbul de date de luptă cu Ucraina: Aplicabil din 2026, dar securitatea rămâne o problemă
Primul stat non-UE acceptat în mecanismum european SAFE. Un pas major în redefinirea cooperării transatlantice de apărare
Flota fantomă a Rusiei, lovită din nou în apropierea coastelor Turciei. Al treilea petrolier a fost lovit în doar câteva zile
România încă ține la „secret” programele de pe SAFE, dar Bulgaria le-a publicat: Printre ele se numără obuziere de 155 mm sau rachete VL Mica
Lituania și Belarusul se acuză reciproc de incursiuni cu baloane de contrabandă și drone. UE pregătește un nou pachet de sancțiuni pentru aliatul Rusiei
Furie la Moscova din cauza afirmațiilor unui ofițer superior NATO: Un atac asupra Moscovei va avea consecințe
După încă o vizită la Moscova, Orban preia masiv tezele preferate ale propagandei ruse. Președintele Poloniei anulează brusc întâlnirea cu liderul ungar
NATO își propune să iasă din postura defensivă. Amiralul Giuseppe Cavo Dragone: Inclusiv o lovitură preventivă asupra Rusiei nu mai trebuie să fie un scenariu tabu
La mulți ani, România! Militarii români și aliații noștri vor defila pe sub Arcul de Triumf cu ocazia Zilei Naționale a României (Video)
Bombardiere rusești Tu-22M3 au patrulat deasupra Mării Baltice. Avioanele rusești au fost escortate de Gripen și Eurofighter aliate
Premierul Bolojan confirmă demisia lui Ionuț Moșteanu. Radu Miruță, ministrul Economiei preia interimatul la Apărare
Anticorupția ucraineană a descins la domiciliul lui Andrii Yermak, șeful Administrației Prezidențiale și apropiat al lui Zelenski. Acțiunile sunt în defășurare
Trump anunță operațiuni militare terestre în Venezuela „foarte curând”. Riscă SUA un desant maritim sau aerian?
Președintele Nicușor Dan spune că dronele ruse care intră „din când în când” în România sunt accidente. Una a survolat „accidental” 100 de kilometri
În timp ce Macron încă se chinuie să introducă serviciul militar voluntar, Polonia nu-și face probleme: A recrutat deja 55 de mii de voluntari pentru 2025
Europa se pregătește să răspundă Rusiei cu aceleași arme: De la răspunsuri cibernetice la exerciții militare ad-hoc
În timp ce vizitează Moscova mai des decât Bruxellesul, oficialii ungari concluzionează: "Da aderării Serbiei la UE. Nu aderării Ucrainei”
Trump nu vrea să pericliteze dialogul SUA cu China și sfătuiește Japonia să nu provoace „dragonul roșu” pe tema Taiwanului
Doi membri ai Gărzii Naţionale, împuşcaţi de un afgan, în apropierea Casei Albe. SUA suspendă procesarea cazurilor de imigrare pentru afgani
Cum amplifică competiția în Orient primele avioane rusești Su-57E livrate vreodată extern. Ca răspuns multe țări vor F-35, dar unele trebuie să se mulțumească cu "second best"
Sancțiuni contra Rusiei. România vrea să introducă ”supravegherea extinsă” pentru companiile rusești
Witkoff, consilierul lui Trump, a sfătuit Rusia cum să abordeze relația cu președintele SUA inclusiv în războiul din Ucraina (Bloomberg)
Trump spune că Rusia a fost de acord cu unele concesii în planul de pace pentru războiul din Ucraina
Dronă rusă căzută în Vaslui. Ministrul Moșteanu spune că avioanele Eurofighter ale Germaniei și F-16 ale României au încercat să o doboare
Două drone ruse au intrat din nou în spațiul aerian al României, în două incidente separate la Tulcea și Galați. Avioane Eurofighter și F-16, ridicate din nou
Majoritatea germanilor susțin convocarea tinerilor pentru o evaluare a serviciului militar
UE discută noi sancțiuni împotriva flotei din umbră a Rusiei. Sancțiunile ar putea afecta țările care facilitează activitățile acestor nave
De la Alexandroupolis la Giurgiu, în 24 de ore. Europa plănuiește un Schengen militar, cu aprobări de tranzit acordate în maxim 6 ore. ”Astăzi durează luni de zile”
Horaţiu Potra a fost adus în România. Mercenarul, după ce a fugit din țară: "Nu mă ascund şi nu am de ce să mă ascund"

Ştiri Recomandate

Cu dedicație pentru Rusia? Avioanele Gripen vor putea lovi în mare adâncime cu rachete Taurus. Integrarea Taurus pe avioanele europene, accelerată
MAGA-Dreptate: Trump vrea libertate de exprimare pe rețele de socializare, dar amenință cu închiderea emisiunile tv incomode
Noua generație a sistemului SAMP/T va primi botezul focului cât de curând: Anul 2026 ar putea aduce o veste bună pentru Ucraina, direct din Franța
Așa arată versiunea finală a planului de pace: Zelenski dezvăluie proiectul complet în 20 de puncte stabilit cu SUA și trimis Rusiei
Un fel de HIMARS ucrainean: Confruntați cu coșmarul logistic, ucrainenii dezvoltă un lansator universal compatibil cu mai multe rachete, pe principiul GMLRS și ATACMS
De ce guvernul Netanyahu închide postul de radio al armatei israeliene?
Dronele ucrainene au pătruns adânc în Rusia și au lovit o fabrică de cauciuc din regiunea Tula
Un înalt oficial SUA arată cum China se pregătește de război: În cazul unui conflict planul Chinei e de a bloca industria americană, motorul celei mai puternice Armate din lume
Se conturează sistemul antidronă de la frontiera de est a NATO: Polonia anunță că a instalat o parte dintre sistemele radar
Rușii au avansat la Siversk, dar prețul plătit pentru 1% din Ucraina e uriaș pentru Moscova: 400 de mii de oameni în ultimii 2 ani, estimează britanicii
Pakistanul în cooperare cu industria chineză vinde avioane JF-17 într-un stat „fierbinte” din Africa. Unul din cele mai controversate și mari acorduri pentru Pakistan
Radu Miruță a preluat oficial Ministerul Apărării, în timp ce Irineu Darău este noul ministru al Economiei, în subordinea căruia se află și industria de apărare
Avionul care nu a mai fost: De ce au renunțat SUA la YF-23 „Văduva Neagră” schimbând istoria aviației militare. Eșecul proiectului a însemnat nașterea F-22
Șeful Armatei Libiei a murit în accidentul aviatic din Turcia. Avionul s-a prăbușit la puțin timp după decolare și anunțase o problemă electrică
Fără submuniții. SUA testează la 112 km ER GMLRS, soluția modernă care înlocuiește muniția cu dispersie
Rusia a crescut numărul trupelor din Ucraina la 710.000 de oameni pentru o ofensivă strategică. Cu "Generalul Iarnă“ la ușă, mișcarea Rusiei ar putea fi cu două tăișuri
Ucraina și SUA au pregătit versiuni preliminare privind garanțiile de securitate și sfârșitul războiului
Rușii se laudă cu al treilea motor pentru avionul de vânătoare Su-57. În sfârșit de generația a cincea?
Serbia confirmă că rușii de la Gazprom negociază cu compania maghiară MOL vânzarea participați sale deținută la NIS în Serbia
Șeful Marinei Regale Britanice avertizează că "rușii investesc miliarde" în construcția de submarine
20 de nave "clasa Trump". Președintele SUA anunță un proiect major pentru Marină: "Vor fi cele mai mari din istoria omenirii”
Atac masiv al rușilor înainte de Crăciun: Au fost lovite ținte atât de la frontiera cu România, cât și din vestul Ucrainei
Grecia desfășoară rachete israeliene Spike NLOS în insulele din Egee și la granița cu Turcia, pe fondul tensiunilor cu Ankara
Armata germană va folosi pistoale de la CZ; compania cehă e gata să furnizeze și României armament individual de luptă
Estonia completează stocul de HIMARS cu sisteme sud-coreene Chunmoo. Oficialii baltici spun care sunt principalele diferențe
Franța pregătește urmașul pentru Charles de Gaulle și va lansa în 2038 cel mai mare portavion construit vreodată în Europa
Pot avioanele F-35 și rachetele Tomahawk să sperie cu adevărat Rusia? Cum se inspiră SUA din nouă precedente celebre când oferă garanții pentru Ucraina
Teste finale pentru SAMP/T NG, eficient împotriva Kinjal. Franța și Italia vor primi la anul sistemul european antirachetă SAMP/T NG
Dublă lovitură primită de ruși: Încă două avioane Sukhoi lovite pe pista aerodromului / Un general din Statul Major, ucis la Moscova
Cel mai bun tanc german Leopard 2 se "fabrică" în Cehia: Sute de Leopard 2A8 vor avea carena produsă de Tatra Defence
Armata rusă, sursă foto: Ministerul Apărării din Rusia
EXCLUSIV
De ce a intensificat Rusia loviturile pe frontul din Ucraina chiar înainte de Crăciun
Consolidarea flancului estic: Compania Raytheon livrează României echipamente suplimentare Patriot în cadrul unui contract de 168 milioane dolari
pixel