Nava-spion a rușilor, care anterior a monitorizat coastele Irlandei, a intrat acum în Marea Mediterană
Surse de monitorizare a navigației au informat, pe 15.04.2025, că nava rusească de cercetare radioelectronică Viktor Leonov a traversat Strâmtoarea Gibraltar și a intrat în Marea Mediterană.
Nava de cercetare Viktor Leonov (CCB-175) a Marinei ruse. Sursa foto: Shipspotting.com.
Cel mai probabil, nava Flotei ruse de Nord va înlocui nava de cercetare radioelectronică Kildin a Flotei ruse din Marea Neagră, care a părăsit Marea Mediterană în cursul săptămânii trecute, îndreptându-se către Marea Baltică.
Așadar, în lunile următoare, Viktor Leonov va îndeplini misiuni în cadrul Grupării navale operative a Forțelor Navale ale Federației Ruse, din care în prezent mai fac parte un submarin diesel-electric (Krasnodar), două fregate (Amiral Golovko și Amiral Grigorovici) și un petrolier (Vyazma).
Anterior, nava-spion a rușilor a monitorizat coastele Irlandei, prin a cărei zonă economică exclusivă trec trei sferturi din cablurile submarine ale emisferei nordice.
Viktor Leonov este o navă de cercetare radioelectronică din clasa Vishnya (Proiect 864) specializată în culegerea de informații pe baza semnalelor elecromagnetice (SIGINT). Aceasta este echipată cu o gamă largă de antene și sisteme de comunicații pentru monitorizarea activităților navale și militare.
De regulă, navele rusești de acest tip lucrează în apropierea coastelor țărilor membre NATO sau în apropierea unităților navale aliate.
Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News