Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Dan Dungaciu, despre alegerile din R. Moldova: Federaţia Rusă nu a punctat major, pentru că nu a dorit
News
Data publicării:
Federaţia Rusă nu s-a implicat major în primul tur al alegerilor prezidenţiale din Republica Moldova, pentru că "nu a dorit", o dovadă în acest sens fiind şi prezenţa scăzută la vot în diaspora din Rusia, apreciază analistul de politică externă Dan Dungaciu.

,,Una peste alta, scuturate bine şi privite lucid, sprijinul, ajutoarele din partea Rusiei n-au fost la un nivel extrem de înalt şi s-a văzut foarte clar în ziua alegerilor că secţiile de votare de la ambasadele Republicii Moldova din Federaţia Rusă au fost goale. Asta înseamnă şi o neimplicare a Moscovei", a declarat analistul pentru AGERPRES.

El afirmă că rămâne de văzut în ce măsură dezbaterea dinaintea turului doi al alegerilor "va deveni geopolitică cu adevărat".

,,În pofida a tot ce s-a spus, mai ales în presa de la Bucureşti, care citeşte extrem de reducţionist realitatea din Republica Moldova, adică e un soi de bătălie între Federaţia Rusă şi pro-europenii de la Chişinău, Federaţia Rusă nu a punctat major, pentru că nu a dorit. Nu i-a dat lui Igor Dodon niciun sfanţ din cele 200 de milioane de dolari promise, nu i-a dat nici măcar un litru de motorină din cele 50.000 de litri promişi pentru fermierii moldoveni", afirmă Dan Dungaciu.

Potrivit lui Dungaciu, "lui Dodon nu i s-a dat din partea Moscovei, cum Moscova ar fi putut să dea dacă îl îmbrăţişa la modul absolut pe Igor Dodon ca şi candidatul ei".

Dungaciu apreciază ca presa are o percepţie simplificată asupra situaţiei din ţara vecină, potrivit căreia "Moscova vrea să câştige toată puterea în Republica Moldova".

Potrivit analistului, "Federaţia Rusă nu vrea să câştige toată puterea în Republica Moldova, pentru că asta ar presupune o gestionare inclusiv economică a Republicii, ceea ce Moscova nu vrea să facă". Federaţia Rusă vrea să câştige pârghiile strategice în Republica Moldova, lăsând pârghiile economice pe seama Uniunii Europene. Adică ea e cu controlul, Uniunea Europeană e cu banii", arată Dungaciu.

Dungaciu face şi o comparaţie cu alegerile prezidenţiale din 2016 şi apreciază că de data aceasta "Maia Sandu are prima şansă". ,,Atunci a avut un adversar mult mai periculos, pentru că Dodon avea un patron redutabil, adică pe Vladimir Plahotniuc (...), care l-a ajutat cu toată reţeaua sa financiară, umană, mediatică să câştige alegerile", arată analistul.

Mai mult, el arată că ipoteza pentru scrutinul din 15 noiembrie ar trebui să fie că "turul doi este o altă alegere".

,,Nu se distribuie voturile matematic din turul întâi spre turul doi, pentru că miza principală este a acelui electorat care nu a participat la turul întâi", arată Dungaciu.

Totodată, el vorbeşte şi de o eventuală împărţire a voturilor candidatului care s-a clasat al treilea la alegerile de duminică.

"Eu cred că, indiferent ce va spune Renato Usatîi, voturile lui nu merg toate la Dodon sau nu merg automat. Sondajele ne spun că merg cam 75% la Dodon. Restul sau nu se duc la Dodon sau se pot duce la Maia Sandu", arată Dungaciu.

În privinţa unui eventual sprijin acordat lui Igor Dodon, analistul de politică externă vorbeşte de "acordul Federaţiei Ruse".

,,Mesajele care vor fi date de către Renato Usatîi vor fi influenţate de maniera în care acesta se va relaţiona cu Moscova şi cu gruparea Plahotniuc-Şor. Dacă aceştia vor bate palma (...) pentru a-l sprijini pe Igor Dodon în turul al doilea, atunci vom vedea mesaje în consecinţă (...) pentru că se va face totul evident şi cu acordul Federaţiei Ruse", spune Dan Dungaciu.

El afirmă că în turul doi trebuie urmărit ce se va întâmpla la votul din diaspora din Federaţia Rusă şi dacă va exista o mobilizare în Transnistria.

Dungaciu arată că discursul celor doi candidaţi este unul "fără geopolitică".

,,Niciunul dintre ei nu vorbeşte un limbaj geopolitic. Maia Sandu, pe de o parte vorbeşte despre un Igor Dodon care e corupt, incompetent şi puţin unealtă a Moscovei. Igor Dodon vorbeşte şi el foarte împăciuitorist, aproape 'la două capete', vorbind despre Republica Moldova aşezată între Est şi Vest, fabulând un pic, este o mireasă frumoasă pentru care se luptă şi Occidentul şi Rusia. E o aiureală, nu se luptă nimeni până la capăt pentru Republica Moldova, dar fabulaţia asta prinde foarte bine pentru a întări naraţiunea moldovenistă", arată Dungaciu.

Expertul afirmă că "e foarte interesant dacă o să apară, în această agendă de dezbatere, tema unionistă şi tema Federaţiei Ruse, pentru că există publicuri pe care Maia Sandu nu le poate rata".

,,Cred că aceste mesaje vor trebui să fie spuse, mai ales dacă vom simţi sau vom vedea că există o intruziune a Federaţiei Ruse tot mai apăsată în turul doi din Republica Moldova. Repet, în turul întâi n-a existat la dimensiunile pe care o bună parte a presei din România şi nu numai din România a sugerat-o", afirmă Dan Dungaciu.

Candidatul Partidului Acţiune şi Solidaritate (PAS), Maia Sandu, a câştigat, duminică, primul tur al alegerilor prezidenţiale din Republica Moldova, potrivit datelor preliminare publicate de Comisia Electorală Centrală (CEC), după numărarea voturilor din 99,95% din secţiile de votare din ţară.

Maia Sandu a obţinut victoria în alegeri cu 36,15% de voturi, devansându-l pe preşedintele în exerciţiu, socialistul Igor Dodon, care a fost votat de 32,62% din electorat. Pe următoarele locuri s-au clasat Renato Usatîi (Partidul Politic "Partidul Nostru"), cu 16,90%, Violeta Ivanov (Partidul Politic "Şor"), cu 6,49%, Năstase (Partidul Politic "Platforma Demnitate şi Adevăr"), cu 3,26%, Octavian Ţîcu (Partidul Politic "Partidul Unităţii Naţionale"), cu 2,01%, Tudor Deliu (Partidul Liberal Democrat din Moldova), cu 1,37%, şi Dorin Chirtoacă (Blocul electoral Unirea) 1,20%.

CEC a centralizat, de asemenea, voturile din 99,28% din cele 139 de secţii de votare din străinătate. Candidatul PAS s-a impus detaşat în diasporă, obţinând 70,10% din voturi, în timp ce Igor Dodon s-a clasat doar al treilea cu 3,65% din voturi. Pe poziţia a doua s-a situat candidatul Renato Usatîi (Partidul Politic "Partidul Nostru"), cu 17,27%.

Pentru că niciunul dintre candidaţi nu a întrunit 50% + 1 din voturi, Maia Sandu şi Igor Dodon se vor înfrunta în turul al doilea, care va fi organizat pe 15 noiembrie.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

„Rușinos, au dat-o în bară”. Mulți republicani din Congres îl critică deschis pe Trump în privința Ucrainei
Schimbare de atitudine. Trump nu-și mai aduce aminte că l-a numit pe Zelenski dictator. În schimb, aderarea Ucrainei la NATO rămâne un capitol închis
România, poarta de intrare în Marea Neagră: Două bombardiere B-52 ale SUA au făcut o demonstrație de forță în România. Francezii și italienii sunt și ei aici
Reînarmarea Europei. UE pregătește cea mai mare strategie de apărare de la Războiul Rece, cu investiții de sute de miliarde de euro
Partidele din Austria au convenit să formeze guvernul
Putin i-a invitat pe „partenerii” americani să exploateze în comun resursele din teritoriile ocupate ale Ucrainei
SUA vor impune taxe vamale de 25% asupra importurilor din UE. Ca ripostă, Bruxelles-ul ar putea folosi „bazooka” împotriva companiilor americane
Trump închide ușa Ucrainei la NATO. Dar după ce laudă Armata ucraineană, spune că și Rusia trebuie să facă concesii
A explodat un obuzier. Un tun autopropusat Zuzana 2 a explodat și a luat foc în Slovacia, chiar în timpul testelor finale înainte de livrarea către Ucraina
Diplomație tip Vestul Sălbatic: Marco Rubio anulează întâlnirea cu Kaja Kallas deși șefa SEAE ajunsese deja la Washington
Update: Călin Georgescu, pus sub control judiciar și acuzat de 6 infracțiuni, inclusiv instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale sau legături cu organizaţii legionare
O factură mai puțin usturătoare. Acordul cu SUA ține cont de interesele Ucrainei, susține Zelenski. Presa a publicat textul integral
Arsenal impresionant ridicat de la Horațiu Potra, mercenarul lui Gerogescu: Pistoale, mitraliere, aruncătoare de grenade. Georgescu are calitatea de suspect
Pentru ce sunt pregătirile militare din Belarus? Exerciții ample de mobilitate militară pe calea ferată
Călin Georgescu, ridicat din trafic cu mandat. Procurorii acuză constituirea unei organizații cu caracter fascist și merg pe sursa banilor
Sistemele Ghepard și avioanele F-16 primesc „undă verde” în Senat! România a adoptat legea și va putea doborî drone rusești care încalcă teritoriul
”Începem cea mai mare creștere de la Războiul Rece încoace” Marea Britanie majorează cheltuielile pentru apărare la 2,5% și taie de la ajutorul extern
Încep lucrările de forare ale gazelor din Marea Neagră. Extrema dreaptă acuză „trădare”, deși România deține o cotă de 50%
Pokrovsk, o nucă foarte tare pentru ruși. Incapabile să preia o rută cheie, masivele forțe ruse au rămas blocate în ”zidul” de drone al ucrainenilor
NATO cu 2 viteze. Franța oferă Europei un scut nuclear. Viitorul cancelar al Germaniei pune sub semnul întrebării viitorul Alianței în formatul actual
Macron a discutat cu Trump în SUA. Cu Europa la Casa Albă, Putin îi propune lui Trump exploatarea împreună a zăcămintelor din Rusia
Duda a așteptat 2 ore pentru a discuta 11 minute cu Trump. Ștefan Popescu: Nici Polonia nu mai e o prioritate pentru SUA. Se pregătește redefinirea relației cu Rusia
Cine e Friedrich Merz, cel mai probabil viitorul cancelar al Germaniei. Critic dur al Rusiei a cerut rachete Taurus pentru Ucraina și vrea ca Germania să-și asume rolul de lider în Europa
GERMANIA ALEGE: Primele rezultate ale scrutinului / LIVE. CDU câștigă, dar un viitor guvern nu va fi negociat ușor
Aflat în vizită la Washington, președintele Duda transmite că prezența SUA în Polonia și Europa Centrală trebuie consolidată
”Acesta este de-a dreptul terorism”. După ce Ucraina nu a mai prelungit contractul cu Gazprom, rachetele și dronele rusești au paralizat infrastructura de gaze a țării
Rușii își comasează trupe masive în Belarus pentru un exercițiu major cu 13.000 de soldați. Un scenariu care amintește de invadarea Ucrainei de pe direcția Belarus
Hurezeanu a discutat cu americanii: SUA nu doar că nu se vor retrage din România, dar își vor mări prezența militară în bazele noastre
Trump a schimbat șeful Statului Major al SUA. Noul șef al Armatei americane e generalul Caine, pilot de avioane de luptă

Ştiri Recomandate

Coridorul Suwalki, adulmecat de Moscova. Date din satelit arată că forțele ruse cresc prezența lângă fâșia care leagă statele baltice de NATO
Colonelul rus Evgheni Ignatiev, atașat militar adjunct al Ambasadei ruse în România, recent expulzat. Foto: GÂNDUL.RO
EXCLUSIV
Tudor Curtifan: Colonelul rus Evgheni Ignatiev, atașat militar și ofițer GRU, se plimba nestingherit în haine civile la conferințe în România
Războiul comercial e abia la început: UE impune taxe pe exporturile SUA, iar Trump amenință: Vom răspunde la contramăsurile lor
Șase bombe americane JDAM lansate de MiG-29 ucrainene, doborâte de Pantsir ruse? Prestigiul SUA ar fi puternic afectat dacă se va confirma
SUA trimit din nou Ucrainei informații și date prin satelit, inclusiv Maxar
Germania schimbă macazul. Fabricile Volkswagen ar putea produce echipamente militare. Fabrica din Osnabrück, posibilă locație
Industria de apărare se anunță un motor economic major în Europa. Rheinmetall speră la contracte de 400 de miliarde de euro în următorii cinci ani
Rubio: Discutăm astăzi cu Moscova. Îndemnăm cu tărie Rusia să înceteze acțiunile ostile împotriva Ucrainei
Comisia Europeană pune la bătaie 150 de miliarde de euro pentru sectorul apărării. Victor Negrescu: România trebuie să obţină minim 20 de miliarde de euro
Face sau nu Ucraina concesii teritoriale? Rezultatele întâlnirii din Arabia Saudită dintre americani şi ucraineni: SUA reia imediat asistența militară pentru Ucraina și schimbul de informații
Marea Britanie nu va livra Ucrainei cele 30 de avioane multirol Typhoon Tranche 1 ce vor fi retrase din serviciu
Schimbarea izbitoare provocată de ruși în Germania. Cum arată refacerea puterii militare și detalii despre reînarmarea masivă a Germaniei
Perspective privind industria europeană de apărare: Ţările UE ar trebui să cumpere echipamente militare fabricate în Europa, mai degrabă decât din Statele Unite
Ce s-ar întâmpla dacă Rusia ar doborî un avion european? Expert britanic: Întrebarea e dacă ne aventurăm într-un mare război pentru că un pilot a tras o rachetă din greșeală
Europenii pregătesc planurile de garanții pentru Kiev, iar România și Polonia ar putea găzdui Forțele Aeriene NATO de menținere a păcii
Rusia nu va recunoaște alegerile din România după invalidarea lui Georgescu. MAE răspunde: Frustrarea Rusiei arată eșecul ei. Un agresor nu ne poate da lecții de democrație
Ucraina a acceptat încetarea focului timp de 30 de zile. SUA vor relua ajutorul militar și spun că acum mingea e în terenul Rusiei
Au și ghinion: Cum au ajuns motoarele americane ale avioanelor Gripen să „îngroape” miliarde. Istoria avionului se putea scrie diferit
Polonia nu crede în basme rusești: Premierul Tusk anunță că toți funcționarii statului vor efectua pregătire militară
Ucrainenii nu pot folosi F-16 în lupta „unu la unu” împotriva Su-35. Lipsa rachetelor cu rază mai lungă este o primă problemă, dar mai sunt și altele
CCR i-a spus „niet”. Contestația lui Călin Georgescu pentru a candida la prezidențiale a fost respinsă iar decizia e definitivă
F-16, în inima Ardealului: Moment istoric pentru Escadrila 48 Vânătoare a României. Se confirmă și informațiile noastre despre modernizare
Președintele SUA dublează taxele pentru oțelul și aluminiul canadian, ca răspuns la măsurile Canadei privind energia livrată Statelor Unite
Merkel transmite un avertisment serios: Nu ne vom descurca doar cu 2% din PIB pentru Apărare
Rusia pregătește ceva major asupra Ucrainei? După mult timp rușii au utilizat avioanele AWACS A-50, profitând că SUA au suspendat ajutorul militar
La discuţiile din Arabia Saudită, SUA negociază de pe poziţii de forţă cu Ucraina: Va trebui să facă concesii teritoriale ca parte a oricărei reglementări pașnice
Vechea ordine mondială a fost distrusă! Fostul comandant suprem al Forțelor Armate Ucrainene: Stabilirea unui nou cadru de securitate în Europa este de nerealizat fără Ucraina
Revoluție industrială: Un elicopter - avion fără pilot. A fost testată cu succes drona cu aripă rotor, în modul elicopter și avion (Foto / Video)
Șefii armatelor aliate care sprijină Ucraina s-au reunit la Paris. Macron pune pe agendă desfășurarea de trupe de pace în Ucraina
Negocierile din Arabia Saudită pentru a pune capăt războiului din Ucraina: Acordul minier semnat între Washington și Kiev, suficient pentru a restabili ajutorul acordat ucrainenilor
Flota ucraineană de avioane Mirage 2000 este înzestrată cu bombe de înaltă precizie: Franța a confirmat furnizarea de muniţii ghidate AASM
Flota rusă din Marea Neagră primește drone navale Katran. Sursa foto: X/YouTube.
EXCLUSIV
Umilită în Marea Neagră de o țară fără nicio navă de luptă, măreața Flotă a Rusiei se schimbă: Se fac primii pași spre o flotă a dronelor
pixel