Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Drone peste tot: Cum revoluția tehnologică de pe câmpurile de luptă din Ucraina remodelează războiul modern
Strategica
Data actualizării:
Data publicării:
Utilizarea dronelor a avut un impact semnificativ asupra dinamicii liniei frontului din Ucraina, făcând aproape imposibile planificarea şi desfăşurarea unor operaţiunii militare în care să fie implicat un număra mare de blindate. Pe frontul din Ucraina, dronele servesc în diverse scopuri, de la efectuare unor misiuni de recunoaștere şi ataca, până la război psihologic. Ucraina a adaptat dronele atât în scopuri militare, cât și de propagandă, grupuri de voluntari furnizând mii de drone modificate armatei.
Milrem Robotics se asociază cu industria de apărare ucraineană pentru dezvoltarea UGV-urilor. Sursa foto: Milrem Robotics.
Milrem Robotics se asociază cu industria de apărare ucraineană pentru dezvoltarea UGV-urilor. Sursa foto: Milrem Robotics.

Capacitățile Ucrainei în materie de drone sunt substanțiale, cu un arsenal divers care include drone de recunoaștere imprimate 3D și testate pe linia frontului. Utilizarea dronelor de către forțele ucrainene este considerată crucială în conflictul în curs de desfășurare, jucând roluri semnificative în timpul misiunilor desfăşurate pe şi dincolo de linia frontului.

Impactul dronelor se extinde dincolo de domeniul militar, influențând atât situația de pe linia frontului, cât și aspectele psihologice ale conflictului. Capabilitățile Ucrainei în materie de drone au atras atenția internațională, evidențiind capacitatea industriei ucrainene de a adapta și utiliza eficient tehnologia care stă la baza dezvoltării dronelor.

Pe scurt, capacitățile militare ale Ucrainei, în special în ceea ce privește utilizarea dronelor, au remodelat dinamica liniei de front, oferind avantaje strategice în materie de recunoaștere, propagandă și operațiuni contraofensive.

Analiştii militari occidentali monitorizează îndeaproape utilizarea dronelor de către Ucraina, dar şi de către Rusia, recunoscând evoluția peisajului tehnologic pe câmpul de luptă.

În timp ce UAV-urile de toate tipurile şi dimensiunile au devenit indispensabile, experții militari încep să vadă ca ambele tabere încep să utilizeze vehicule terestre robotizate.

Sistemele observate până acum în imagini distribuite pe rețelele de socializare par a fi concepute pentru utilizarea în scop logistic. Un canal Telegram afiliat Kremlinului a publicat recent un clip care pretinde că prezintă un vehicul terestru fără pilot (UGV), care livrează provizii trupelor din prima linie.

 

Vehiculele terestre robotizate, noua inovaţie în războiul dronelor din Ucraina

 

,,Din cauza atâtor drone care operează în aer, atât cele de supraveghere, cât și cele de tip FPV, deplasarea a devenit foarte dificilă pentru ambele părți", a declarat pentru Defense News Sam Bendett, analist la Center for Naval Analyses. "Astfel, sarcinile obișnuite, cum ar fi logistică, aprovizionarea și evacuarea, sunt în pericol de a fi descoperite și atacate de drone".

Ca răspuns, forțele ucrainene și rusești utilizează în teren "platforme simple, de tip DIY" pentru astfel de sarcini, a adăugat Bendett.

Federico Borsari, membru al think tank-ului Center for European Policy Analysis cu sediul la Washington, a declarat că Rusia a desfășurat o nouă platformă robotizată, un vehicul terestru fără pilot (UGV). Acest UGV este construit cu ajutorul industrie ruse de apărare și este utilizat în operațiunile militare din regiune. Rusia a folosit vehicule terestre fără pilot pentru a livra muniție către unităţile militare aflate în prima linie, marcând prima utilizare a UGV-urilor în conflictul în curs de desfășurare.

Ambii experți sunt de acord că, pe baza aspectului platformei, este posibil ca aceasta să fi fost asamblată de soldați sau voluntari pe linia frontului. Bendett a precizat că alte proiecte de tip DIY similare, atât cu șenile, cât și cu roți, sunt în prezent testate de trupele rusești ca platforme logistice.

De asemenea, Ucraina a transformat tractoarele agricole în vehicule de deminare controlate de la distanță, prezentând adaptări inovatoare ca răspuns la conflictul cu Rusia.

Vehiculele terestre ucrainene fără pilot, echipate cu încărcături explozive, au fost folosite, de asemenea, pentru a ținti soldații ruși în tranșee. Dezvoltatorii de tehnologii militare din Ucraina au creat o drone terestre controlate de la distanță, capabile să transporte explozibili și să treacă pe sub vehicule blindate.

UGV-ul ucrainean Ratel, cunoscut și sub numele de Honey Badger, este proiectat să treacă pe sub tancurile rusești și să explodeze. Acesta poate transporta până la 77 de kilograme de explozibil.

Recent, Milrem Robotics din Estonia și industria de apărare ucraineană (UDI) au semnat recent un acord de cooperare pentru a dezvolta vehicule terestre fără pilot (UGV) și sisteme robotice de ultimă generație în scopuri militare. Milrem Robotics a livrat deja 15 UGV THeMIS Ucrainei, utilizate in scop logistic, pentru evacuarea victimelor și curățarea traseelor. Colaborarea are ca scop proiectarea și construirea de roboți de luptă avansați pentru Ucraina. 

Dezvoltarea vehiculelor terestre fără pilot continuă în Ucraina, cu proiecte precum UGV-ul ucrainean Ironclad care oferă sprijin în operațiunile de asalt pe linia frontului.

Ironclad este un vehicul terestru fără pilot (UGV) multifuncțional dezvoltat de inginerii ucraineni de la Roboneers. Proiectat pentru misiuni de luptă și sprijin tactic, acesta îndeplinește o varietate de funcții, cum ar fi sprijin material, tehnic și medical în lanțul tactic. Acest UGV revoluționar schimbă peisajul războiului, ajutând în operațiunile de asalt și oferind sprijin pe linia frontului.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Generalul Gheorghiță Vlad: Armata României, pregătită să reziste unui eventual atac al Rusiei. Există instrumente și pentru a ajuta Moldova
Generalul Oleksandr Sirski, comandantul Forțelor Terestre Ucrainene și comandantul Grupului Est al Forțelor Armate ale Ucrainei. Sursa Foto: Facebook Сухопутні війська ЗС України.
EXCLUSIV
Generalul Sirski raportează despre capcana ucraineană de la Dobropillia. Între timp s-a așternut liniștea la est de Kramatorsk
Foto: Ministerul Apărării din China
EXCLUSIV
Războiul ideologic al Chinei: Strategia PCC din Xinjiang forțează Europa să aleagă între comerț și drepturile omului. Implicațiile pentru NATO.
Stocurile de armament greu ale Rusiei sunt tot mai puţine: Peste jumătate din tancurile și artileria din depozite, „canibalizate” pentru războiul din Ucraina
Forțele pentru Operații Speciale ale Republicii Moldova. Sursă foto: Ministerul Apărării de la Chișinău
EXCLUSIV
Strategia ,,Moldova 2035'': De la "mizerie și dezordine" la digitalizare și apărare cibernetică. Cum își construiește Chișinău scutul anti-Rusia
Armată profesionistă și investiții în echipamente. Republica Moldova are o nouă Strategie militară, dar obiectivul de 1% pentru Apărare e considerat insuficient
Rusia își protejează cu plase anti-dronă situl nuclear arctic de la Novaya Zemlya, la 2.500 km de linia frontului din Ucraina (FOTO)
Centrala Nucleară Zaporijjea
EXCLUSIV
Rusia pare să reia șantajul nuclear. Centrala de la Zaporojie intră din nou în prim-planul amenințării
Forțele ucrainene au lovit uzina Sverdlov - De ce este aceasta ținta numărul 1 și un nod cheie al industriei de apărare a Rusiei? (FOTO/VIDEO)
Decizia „pe jumătate” a lui Trump privind rachetele Tomahawk pentru Ucraina: „Vreau să aflu ce fac cu ele”
Semnale de alarmă de la Bruxelles: Rusia ar lua în calcul efectuarea unui atac asupra NATO, potrivit serviciilor germane de informaţii
Mai câștigi războaie cu tancuri? Achiziția a 216 de tancuri de către România naște controverse iar verdictul îl dă o putere europeană
Foto: Ministerul Apărării Naționale (MApN)
EXCLUSIV
Rezerva operatională a României: Între patriotismul trădat și nevoia de modernizare
Hățișul birocraţiei europene ţine pe loc trenurile NATO cu ajutor pentru Flancul Estic. Un general francez trage semnalul de alarmă
Rușii își refac forțele care luptă în Ucraina: Un nou lot de bombardiere de front de tip Su-34, livrat. E al cincilea lot livrat în 2025
Valul de drone "cu întrebuințare militară" care paralizează Europa: De la München la bazele NATO, o nouă fază a războiului hibrid
Sursă foto: Cybercommand.ro
EXCLUSIV
Un raport oficial dezvăluite o mare problemă de securitate națională în România: Digitalizarea, tratată ca anexă tehnică și birocratică, nu ca prioritate de securitate națională
US Army, prezentă la o paradă militară în Polonia. Sursă foto: Ministerul Apărării de la Varșovia
EXCLUSIV
Asul din mânecă și norocul României? Trei motive cruciale pentru care SUA nu se vor retrage din România
„Dormiți liniștiți, nu ne provocați”: Strategia lui Vladimir Putin de descurajare a statelor europene se rezumă la ameninţări cu atacuri iminente
Tomahawk vs. ,,tigrul de hârtie'': De ce aleg acum Statele Unite să încurajeze Ucraina să lovească în inima sistemului rusesc de rafinării
Un general eston explică de ce doborârea avioanelor rusești MiG-31 ar fi fost o greşeală strategică: Analiza incursiunilor Rusiei și riscul de escaladare
Punctul de cotitură al noului război hibrid. Cum ,,flota din umbră'' a Rusiei a forțat NATO să iasă ,,la vânătoare'' în Marea Baltică
Trupele ruse și-au intensificat atacurile aeriene în luna septembrie: Peste 5.600 de drone și 185 de rachete au vizat ținte de pe teritoriul Ucrainei
Rusia, aproape de eșec total: De la benzină nelimitată la rații de 10-30 de litri. Atacurile ucrainenilor au paralizat rafinăriile, iar logistica armatei e afectată
Instruirea operatorilor rusi de drone. Sursa foto: pl-llc.ru.
EXCLUSIV
Europa își caută scut: Din Norvegia și până în România, incursiunile dronelor forțează Europa să ridice mai rapid „Zidul” anti-dronă
Venezuela instalează sisteme de rachete antiaeriene BUK în apropierea Caracasului, după o avertizare a SUA cu privire la un posibil atac aerian
"Obiectivul Centenar 2027" al Chinei: Cum a schimbat războiul din Ucraina strategia militară a lui Xi Jinping
Sursa foto: Davis Political Review.
EXCLUSIV
Scenariu ceh cu repetiție românească: Cum au reuşit 300 de conturi TikTok pro-ruse să agite societatea cehă înainte de alegerile parlamentare
Lovitură de palmares: Cum a doborât o dronă FPV ucraineană un elicopter rusesc Mi-8 (VIDEO). Detaliile complete ale unei operațiuni unice în istorie
Acordul ,,Triunghi'': Cum a forțat alianța Rusia-Iran Israelul să trimită sisteme Patriot în Ucraina, via Statele Unite

Ştiri Recomandate

Rusia vrea să-și etaleze forța și trimite în patrulare bombardiere Tu-95MS până în Marea Japoniei
Ziua Armatei României. Moșteanu: Continuăm investițiile în echipamente militare, dar cea mai importantă investiție rămân militarii
Încă o coincidență? Lituania închide aeroporturi pentru a doua oară în această lună din cauza unor baloane din Belarus
"Inovații" rusești. Shahed-urile și bombele cu planar, construite cu componente chinezești
Coaliția de Voință va crește presiunea asupra Rusiei
O excursie scumpă în Deltă: Soldații lui Putin prinși în "zona morții” de pe Nipru mor de foame. În schimb, ucrainenii sunt în dificultate la Pokrovsk
România bifează două escadrile complete de F-16 care execută misiuni de Poliție Aeriană. Cerul României, apărat de zeci de avioane NATO
Soluție pentru blindatele din linia întâi: Divizia 1 Cavalerie a US Army creează o zonă de detecție de 3,5 km a dronelor mici
Demonstrație de forță a SUA: Bombardierele B-1B au zburat spre Venezuela; Maduro amenință că va doborî avioanele americane cu sisteme MANPAD Igla-S
Obuziere K9 Thunder și mașini de luptă Redback „made in Romania”, vândute în Europa? Cum plănuiesc coreenii să transforme România într-un „gigant industrial” în Europa de Est
Unul dintre ”gardienii” Flotei fantomă? Nava de desant rusă ”Alexander Șabalin” a ancorat în largul coastelor Germaniei
Mai multă muniție pentru Polonia: Companii franceze și poloneze vor produce propulsori pentru obuzele de 155 mm
De la Blitzkriegul de 3 zile la Războiul de 4 ani. Hărțuită de dronele ucrainene, Rusia apelează la elicoptere, rezerviști și dirijabile pentru apărarea rafinăriilor
Merz se așteaptă ca SUA să scutească divizia germană a Rosneft de sancțiuni
Cum își finanțează Coreea de Nord programul nuclear: Miliarde de dolari, furate din criptomonede și atacuri cibernetice
UE amână până în decembrie decizia privind activele rusești
"Au rămas acolo 20 de secunde". Avioane Su-30 și Il-78 încalcă spațiul aerian lituanian. Două Eurofighter spaniole au reacționat imediat
Al 19-lea pachet de sancțiuni UE împotriva Rusiei: Flota fantomă, cripto, bănci, ”diplomați” ruși. Economia de război a Rusiei primește încă o lovitură
Companiile petroliere chineze suspendă achizițiile de petrol rusesc din cauza sancțiunilor americane. Ținta principală: Rosneft și Lukoil
Războiul cognitiv, cea mai mare parte din războiul hibrid din regiune. Societățile, obligate să treacă la o gândire strategică
Trageri reale efectuate de Armata României. Sursă foto: MApN
EXCLUSIV
România în fața unei noi ordini industriale de apărare. Lecțiile EDIP pentru o țară periferică
România vinde energia ieftin şi o cumpără scump, dar are planuri mari: Capacități de stocare cât 10 reactoare de la Cernavodă
Companiile europene Airbus, Thales și Leonardo își unesc forțele pentru a concura cu Starlink
Furie la Moscova, după sancțiunile americane asupra Lukoil și Rosneft: Trump a declarat război Rusiei
Tehnologia face diferența (FOTO): Drona ucraineană „Sea Baby” 2.0 rescrie strategia navală în Marea Neagră, devenind principala ameninţare la adresa Flotei ruse
Summit important la Bruxelles. Mai multe țări țin piciorul pe frână, însă doar două au o agendă pro-Kremlin
Capacitatea de apărare a NATO, confirmată de generalul Dorin Toma: Vă pot spune cu toată convingerea că putem respinge orice potențială agresiune asupra României
Avertisment de pe scena Forumului Aspen-GMF București. Lordul McConnell: „Urmează o nouă eră de instabilitate globală”
A început producția pentru România a obuzierelor K9 și a vehiculelor de alimentare K10. Când va fi mutată în țară producția
”Aveți mai mult decât orice altă țară din Europa". Diaspora trebuie folosită pentru a promova România, crede Charlie Ottley
O explozie puternică a avut loc la o uzină militară din apropierea orașului rusesc Celiabinsk (FOTO/VIDEO)
Primul transport China - Europa pe traseul nordic a durat jumătate din timpul pe ruta clasică (VIDEO). “Drumul Mătăsii de Gheață” trece însă prin Rusia
pixel