Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Noua ofensivă a Ucrainei de la Kursk se desfășoară pe cel puțin trei direcții. Informații puține, semn că ucrainenii desfășoară acolo operațiuni importante
Conflicte militare în defășurare
Data actualizării:
Data publicării:
Trupele ucrainene au reluat acțiunile ofensive în regiunea Kursk a Federației Ruse în cel puțin trei zone de pe frontul ucrainean și au realizat progrese tactice pe 5 ianuarie, au confirmat analiştii Institutului pentru Studierea Războiului.
Armata Ucrainei
Armata Ucrainei

Duminică, Ucraina a început o nouă ofensivă în regiunea Kursk. Forțele sale se află acolo din 6 august 2024 și au rezistat eforturilor Rusiei de a-i expulza, derulate în ultimele cinci luni.

Ministerul rus al Apărării a anunțat că forțele ruse au respins duminică primele atacuri ucrainene în zona de la nord de autostrada care duce la capitala regională Kursk.

Dar bloggerii militari ruși, un grup de corespondenți de război și experți care, deși susțin eforturile Moscovei, critică adesea deficiențele Rusiei, susțin că luptele aprige continuă pentru a doua zi.

Unul dintre ei a calificat situația îngrijorătoare.  ”Dimineața în regiunea Kursk a început din nou îngrijorător. Este evident că eșecul de ieri nu va opri inamicul și că acesta va încerca să ne impună din nou voința asupra noastră astăzi”, a anunțat bloggerul Yurii Podoliak pe Telegram.

 

Informații puține, semn că ucrainenii desfășoară acolo operațiuni importante

Armata Ucraineană

Expertul militar Pavlo Narojnîi a declarat că activarea Forțelor de Apărare în regiunea Kursk are ca scop distragerea atenției Armatei ruse de la alte zone ale frontului din Ucraina.

”Succesul acestei operațiuni (de la lansarea sa pe 6 august) se măsoară prin faptul că încă mai ținem acest cap de pod, am țintuit acolo aproximativ 50-60 de mii de personal inamic, care, dacă nu ar fi în Kursk, ar fi lângă Pokrovsk și presiunea de acolo ar fi mult mai mare”, crede expertul.

Reluarea ofensivei ucrainene în Kursk a fost confirmată indirect de șeful Biroului Președintelui Ucrainei Andrii Yermak, dar există puține informații privind operațiunea în curs.

„De fapt, nu există prea multe informații din regiunea Kursk. Și toate informațiile neoficiale, lansate de grupul de informații DeepState, sunt amânate cu cel puțin două sau trei zile. Cred că (în termen de) până la o săptămână vom vedea și auzi știri interesante de acolo”, a menționat Narojnîi.

La rândul său, Andrii Kramarov, ofițer de rezervă al Armatei Ucrainei, declară pentru NV că aviația tactică ucraineană este deja foarte activă acolo, adică se efectuează lovituri aeriene.

Se pare că momentul ales de ucraineni pentru noua contraofensivă nu a fost întâmplător. Andrii Kramarov spune că rușii erau în proces de rotație a trupelor din Kursk: ”Prima informație apărută a fost că tocmai în regiunea Kursk a fost distrusă o coloană rusă la apropierea de linia frontului. Adică, coloana rusă trebuia să asigure și să efectueze rotația în zona de front. I s-a dat o lovitură accentuată de foarte bună calitate”.

Totuși, militarul ucrainean confirmă că nu trebuie să ne așteptăm la vreun avans teritorial semnificativ, scopul fiind acela de a măcina logistica armatei ruse și consolidarea prezenței ucrainene în regiune.

”Trebuie neapărat să avem un teritoriu pe care să-l putem pune în negocieri ca monedă de schimb. Pe de altă parte, să nu uităm nici de succesul pe care inamicul l-a avut, mai ales în ultimele 3 luni, în regiunea Donețk. Și aici se pune și întrebarea distribuției corecte a eforturilor noastre: vom putea ocupa un astfel de teritoriu al regiunii Kursk, care să fie la fel de important ca teritoriul capturat de ruși în regiunea Donețk?”, conchide Kramarov.

 

Unde au avansat forțele ucrainene

Harta frontului din regiunea Kursk, 5 ianuarie 2025 / ISW

Analiştii de la Institutul pentru Studierea Războiului notează că forțele ucrainene au realizat progrese tactice pe 5 ianuarie.

Forțele ucrainene, în grupuri mici de infanterie, au desfășurat și operațiuni ofensive în apropiere de Nikolskiy și Alexandriya (la est și, respectiv, la sud-est de Leonidovo) și la nord de Russkaya Konopelka (la est de Sudzha) spre Pușkarnoye.

Specialiștii ISW sintetizează declarațiile surselor ruse că trupele ucrainene au efectuat atacuri în trei direcții.

  • numeroase atacuri mecanizate în direcția Berdyn-Novosotnytsia ( la nord-est de Suzhi) în timpul a trei valuri de atacuri, în care a fost implicat aproximativ până la un batalion de vehicule blindate;

  • intensificarea acțiunilor ofensive în direcția Leonidovo ( la sud-est de Korenevo);

  • un asalt mecanizat, la nivel de pluton, lângă Pușkarny ( la est de Sudja).

În același timp, imaginile de geolocalizare publicate pe 5 ianuarie arată că trupele ucrainene au înaintat pe câmpurile la sud-vest și la sud de satul Berdyn din Kursk și au intrat în partea de sud a așezării.

Bloggerii ruși au publicat hărți actualizate ale zonei de operațiuni Kursk care indică faptul că forțele ucrainene ocupă și Cerkasskoye Porechnoye, Martynovka și Mikhaylovka (toate la nord-est de Sudzha și sud-vest de Berdin) începând cu 5 ianuarie.

 

Blinken, despre ofensiva din regiunea Kursk: Este importantă pentru negocierile viitoare

 

Secretarul de stat american Anthony Blinken a comentat noua ofensivă a forţelor armate în această regiune.

Blinken a subliniat că administrația președintelui Joe Biden vrea să se asigure că „Ucraina are cea mai puternică mână posibilă de jucat”.

„Poziția lor în regiunea Kursk este foarte importantă, pentru că acesta este cu siguranță un lucru care va fi luat în considerare în orice negocieri care ar putea începe anul viitor”, a spus Blinken.

Blinken a subliniat că, chiar dacă negocierile vor avea loc, Ucraina va avea totuși nevoie de „garanții de securitate adecvate” pe termen lung.

„La un moment dat va trebui să se întâmple o încetare a focului, dar în mintea lui Putin nu va însemna „game over””, a spus Blinken.

Potrivit secretarului de stat al SUA, Putin va căuta să se odihnească, să se rearmeze și în cele din urmă să atace din nou. Așa că Blinken a cerut „discurajări adecvate”, ca Putin să nu atace din nou.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Israelul anunță că va rămâne în sudul Siriei și solicită crearea unei zone tampon
"Resturi" de drone ucrainene au lovit din nou uriașa rafinărie din Riazan. Moscova minimizează pagubele
Șeful Armatei Ucrainei: Rușii sunt superiori la artilerie, dar 60% din lovituri sunt realizate de drone; acolo suntem la paritate
"Sarcofagul" de la Cernobîl nu mai este sigur, anunță ONU. Se impun reparații mai serioase după atacul rusesc din februarie 2025
Putin oferă Indiei acces nelimitat la petrolul rusesc; Modi spune că India nu este neutră, ci se află de partea păcii
Negocierile SUA–Ucraina avansează lent. Witkoff & Co vor să-i convingă pe ucraineni că e cel mai bun Plan de Pace, în timp ce Putin amenință cu scenariul Novorossiya
Rusia a efectuat un nou atac masiv asupra Ucrainei cu rachete Kinjal, Iskander-M, rachete de croazieră și drone
Suedia va opri asistența pentru dezvoltare acordată unor țări și va dona Ucrainei banii. În schimb, Danemarca reduce din contribuție
Gen. Petraeus: Cum să-l faci șah-mat pe Putin? Umblați la sancțiuni și la activele rusești înghețate
Ce au discutat liderii europeni cu Zelenski, în spatele ușilor închise? Merz, către Zelenski: Negociatorii SUA se joacă cu tine și cu noi
Putin spune că Rusia va ocupa întregul Donbas ucrainean, fie „prin forța armelor” fie prin retragerea Armatei ucrainene
Ucraina nu știe ce au discutat rușii cu americanii, dar a fost invitată în SUA pentru o nouă rundă de discuții privind programul de pace
Belgia nu dă înapoi: Finanțarea Ucrainei cu activele rusești înghețate rămâne blocadă în ciuda presiunii Comisiei pe guvernul belgian
Donald Trump anunță că SUA nu mai contribuie la asistența Ucrainei, în timp ce Witkoff e primit călduros la Kremlin
Ucraina anunță că încă rezistă la Pokrovsk, Vovceansk și Kupyansk, deși propaganda rusă anunța încă din august ocuparea Pokrovskului
Dacă Europa vrea război, Rusia este pregătită, amenință Putin
Rusia se laudă cu un avans-record în Ucraina, dar realitatea e că a ocupat abia jumătate din regiunea Donețk, în 4 ani de război
Rusia vânează avioane F-16 schimbând periculos tactica: În premieră, rachete aer-aer R-60 au fost integrate pe drone (Foto)
Războiul din Ucraina înghite aproape 40% din banii Rusiei. "E un buget militar", recunoaște Medvedev
Rusia susține că e deschisă negocierilor de pace, dar adevăratele intenții reies din vorbele lui Putin: Suntem gata să luptăm până la ultimul ucrainean
Ucraina a atacat în această noapte o rafinările din regiunea rusă Saratov și aerodromul Saki din Crimeea ocupată
Soluții pentru a încetini mașina de război rusească. Sancțiunile nu s-au atins încă de zona substanțelor chimice folosite inclusiv la producția anvelopelor
Ucraina nu cedează la Pokrovsk deși rușii au schimbat tactica. Comandant ucrainean de pe front: În ritmul actual mai rezistăm un an. Și îi vom pune pe mulți la pământ în tot acest timp
Proiectul Octopus, dronă vs. dronă, o lecție și pentru România? Marea Britanie va produce lunar 2.000 de UAV-uri pentru ca ucrainenii să intercepteze dronele Shahed rusești
UE, pe două voci în relația cu Israelul: De ce statele care critică Israelul sunt mai agresive și vocale? Ambasadoarea Israelului în Ungaria: UE nu sprijină Hamas. Dar sprijină Fatah
Ucraina a mutat, mingea e în terenul Rusiei: Acord pe planul de pace al SUA. Zelenski se va deplasa la Casa Albă
Rusia a respins planul de pace al Europei. În paralel, versiunea SUA a fost redusă de la 28 la 19 puncte și ar putea fi mai favorabilă Ucrainei decât precedenta
Șase drone ruse au survolat spațiul aerian al R. Moldova. Una a aterizat pe o casă
Un stat european ar putea da acces Ucrainei la sateliții săi, dacă SUA închid „ochii de pe orbită” pentru ucraineni
Lovitură masivă cu rachete și drone asupra Kievului: În capitala Ucrainei a fost oprită alimentarea cu energie electrică

Ştiri Recomandate

DefenseRomania vă urează „La mulți ani și un 2026 cu tot ce vă doriți!”. Vă mulțumim că ne-ați fost alături într-un număr atât de mare în 2025 și promitem să nu ne oprim aici
Dronele și reședința Țarului: De ce versiunea Rusiei despre cele 91 de drone doborâte la Valdai ridică semne de întrebare majore pentru serviciile de informații
Profesorul Carp: Miza e mult mai mare decât donația avioanelor F-16 și vizează transformarea României în hub pentru Ucraina. Patrulater strategic Deveselu - Câmpia Turzii - Fetești - MK
Adio, luni de așteptare: Cum a „printat” armata SUA piesa care a readus în stare operaţională un avion F-15 Eagle în doar câteva ore
„Glonțul zburător” al Ucrainei: Cum funcționează sistemul Sting care a reușit să doboare primul Shahed-107 (VIDEO)
Schimbarea la față a Armatei României: Marile programe ale acestui an, de la Cobra II la K9, Abrams sau F-16. Și ce urmează în 2026
''Scutul invizibil'' de 2 miliarde de dolari: Polonia ridică un zid electromagnetic care poate anihila dronele rusești fără a trage un foc
Scădere de 86% pe hârtie pentru exporturile de arme germane către Ucraina în 2025: Sfârșitul sprijinului sau o nouă strategie secretă?
Care pace? Gherasimov spune că Putin a ordonat pentru 2026 extinderea teritoriului ocupat de Rusia în Ucraina pentru a forma o zonă tampon în nord-est
De la dronele FP-2 la rachete Flamingo: Fabrica din Ucraina care a devenit ținta unei investiții globale masive
Enigma Oreshnik în Belarus: De ce a ascuns Rusia lansatorul rachetei la ceremonia oficială de pe aerodromul Krichev-6 (FOTO/VIDEO)
Avioane Craiova se apără și le răspunde „experților” care au acuzat că IAR-99 Șoim nu pot zbura pe ceață. Un nou termen avansat pentru livrarea avioanelor
Trump anunță că SUA sunt gata redeschidă negocierile cu Turcia pentru F-35. De ce însă decizia va fi greu de implementat și va întâmpina rezistență
Încă trei F-16 Block 70 Viper au aterizat cu succes. Câte F-uri mai așteaptă Slovacia pentru a finaliza programul și când își va apăra singură spațiul aerian
Anihilarea „cuibului” de Shahed (VIDEO): Atacul masiv asupra bazei din Donețk forțează Rusia să își reevalueze întregul lanț de aprovizionare cu drone
Contract gigant pentru încă 25 de avioane F-15IA. Versiunea IA e adaptată cerințelor tehnice și operaționale ale Israelului
Testarea detașamentului Carpathian Vipers care vor asigura misiuni de Poliție Aeriană în Lituania, cu patru avioane F-16 Fighting Falcon. Photo: Ion Săvescu via ROAF
EXCLUSIV
Rolul României în reconstrucția Ucrainei și infrastructura bazelor militare din România | Cătălin Podaru, CEO Leviatan Group, la DefenseRomania
Medvedev lovește din nou: „Doamna cu coasa” îi suflă în ceafă ticălosului de Zelenski care va fi expus la St. Petersburg
Polonia crede că un acord de pace în Ucraina e posibil în următoarele săptămâni. Mingea e în terenul Rusiei
Dincolo de Marea Neagră: Ucraina își extinde războiul asimetric în apele interioare ale Rusiei cu noua dronă „Barracuda” (VIDEO)
Mocnește un nou război la finalul anului în Golf? Arabia Saudită a atacat Yemenul, acuzând Emiratele Arabe Unite de alimentarea războiului civil
Taiwanul răspunde și blochează tactic avioanele chineze: F-16 Viper ale Taiwanului au luat „în vizor” avioanele J-16 ale Chinei în timpul blocadei simulate de Beijing
Premieră mondială în aviație: Dronele Kizilelma au executat primul zbor în formație complet autonom (VIDEO)
După ce Olanda ne-a donat 18 avioane F-16 și a pus umărul la ridicarea în timp record a Centrului de pregătire pentru F-16, premierul olandez vizitează baza de la Câmpia Turzii
Rușii nu dau semne că-i interesează discuțiile de pace privind Ucraina: Comandanții i-au prezentat lui Putin raporturi triumfaliste privind iminenta victorie pe front
SUA schimbă radical strategia și trec la generația a 5-a de tancuri, îngropând definitiv programul SEPv4: Viitorul Abrams nu mai este doar o simplă actualizare
Atac sub steag fals? Putin i s-a plâns lui Trump că Ucraina a încercat să-i atace reședința iar astfel poziția Rusiei privind pacea va fi revizuită. Kievul neagă vehement presupusul atac
Câte avioane a primit Rusia în 2025? De la Su-34, „calul de bătaie”, la modernul Su-35 și până la „perla rară” Su-57
Iranul a lansat trei sateliți de pe teritoriul Rusiei. Trei motive pentru operațiunea iranienilor, care stârnesc îngrijorare în Israel
Zelenski a anunțat că e gata să se întâlnească cu Vladimir Putin
Navă comercială sau de război? China transformă un cargou civil într-un „Arsenal Ship” cu 60 de rachete, sub ochii tuturor (FOTO/VIDEO)
Rusia răspunde cu aceeași monedă: Un avion ucrainean An-26, distrus de o dronă kamikaze (Video). Și alte ținte au fost lovite la sute de km în spatele liniilor ucrainene
pixel