Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Polonia sprijină crearea unei Bănci Europene pentru Reînarmare
News
Data actualizării:
Data publicării:
Țările Uniunii Europene caută o modalitate de a finanța creșterea cheltuielilor pentru apărare. O idee nouă pentru aceasta este crearea unei structuri financiare separate - o Bancă pentru Reînarmare, care să finanțeze investițiile statelor în apărare. Deși această idee nu este foarte populară printre statele membre, ministrul polonez de externe Radoslaw Sikorski se numără printre susținătorii ei.
Foto: MBDA
Foto: MBDA

Luni, liderii Uniunii Europene au discutat despre finanțarea apărării la Bruxelles. 

Au fost propuse diferite variante, s-a încercat să se găsească un teren comun, dar discuțiile nu sunt tranșate. Evident, guvernele statelor europene care împart granița cu Rusia spun că UE nu  trebuie să mai aștepte și să acționeze acum pentru a-și consolida apărarea.

Deși nu este clară formula de finanțare, statele membre ar trebui să se ajungă la o poziție comună privind finanțarea creșterii pregătirii europene a apărării, până la summitul NATO din această vară.

Pe lângă ideile deja cunoscute, precum obligațiunile de apărare sau simplificarea regulilor de creditare ale Uniunii Europene, s-a mai discutat despre crearea unei Bănci Europene pentru Reînarmare.

Ministrul polonez de externe Radoslaw Sikorski a evidenţiat avantajele unei  Bănci pentru Reînarmare.

Este vorba despre o propunere de la mijlocul lunii ianuarie, venită din partea unui grup de analiză din care fac parte fostul șef Al Armatei Marii Britanii, generalul Nick Carter, fostul membru al Comitetului Executiv al BERD, Guy de Selliers și consilierul de la Centrul pentru Analiza Politicii Europene (CEPA), Edward Lucas.

Sikorski, citat de Reuters, a explicat că opțiunile puse pe masă ar trebui să includă:

  • creșterea contribuțiilor statelor membre la bugetul UE,

  • reutilizarea fondurilor UE existente,

  • redistribuirea fondurilor UE necheltuite,

  • emiterea de datorii colective (o opțiune care câștigă teren, dar căreia i se opun în continuare Germania și Țările de Jos).

 

Banca Europeană pentru Reînarmare ar trebui să sprijine investițiile în apărare

Mesajul lui Sikorski a fost că capacitățile de apărare ale Europei au nevoie nu doar de o mică investiție suplimentară, ci și de reconstrucție. 

Sikorski a spus că banca ar putea urma șablonul stabilit de Banca Europeană de Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), care a fost fondată după sfârșitul Războiului Rece pentru a promova dezvoltarea fostelor state comuniste.

Se estimează că blocul trebuie să investească încă 500 de miliarde de euro în următorul deceniu pentru a crește producția militară și a-și acoperi nevoile de apărare, care au fost transformate dramatic după ce Vladimir Putin a lansat invazia Ucrainei.

Ministrul explică mecanismul de funcționare: Statele subscriu, spre exemplu, un capital de 100 de miliarde de euro, din care doar 10% ar fi depuși în banca nou-creată.

Cu acest capital inițial, dar și cu angajamentul statelor de a acoperi restul de 90%, Banca Europeană pentru Reînarmare poate împrumuta bani de pe piețele de capital, folosindu-și ratingul de credit foarte bun (triplu A) pentru a obține împrumuturi la dobânzi mici. Astfel, se asigură finanțare fără să afecteze semnificativ datoria publică a țărilor membre.

 

Participarea la Banca pentru Reînarmare. O Europă cu două viteze în domeniul militar?

Jurnaliștii din sală au întrebat dacă unele țări din UE care nu susțin ideea de împrumuturi comune (cum ar fi Germania) ar putea rămâne deoparte dacă doresc?

Sikorski a recunoscut că ideea este într-un stadiu incipient și detaliile nu sunt încă clare.

Probabil, rămâne să așteptăm rezultatul alegerilor din Germania pentru a avea o idee mai clară despre direcția în care se îndreaptă dezbaterea privind finanțarea europeană a apărării.

Participarea la bancă ar fi „voluntară”, a clarificat ministrul.

În acest fel, se evită problema opoziției din partea Ungariei sau Slovaciei (țări prietenoase cu Rusia), iar statele membre neutre, precum Irlanda, Malta și Austria, Cipru - ar putea să nu participe, deși apreciem că ideea de neutralitate nu implică lipsă înarmării, așa cum o demonstrează foarte bine Elveția.

În schimb, „avantajul suplimentar ar fi că ar putea fi deschis nu numai statelor membre ale UE, ci și altor țări care au aceleași opinii Norvegia, Marea Britanie și Japonia”, a adăugat el.

Acest lucru ar facilita crearea acestei bănci, dar în mod clar este nevoie de acordul țărilor mai mari ale Uniunii Europene. În caz contrar, s-ar putea să nu se găsească suficienți bani pentru Banca pentru Reînarmare.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Ambasadorul Rusiei, convocat la MAE după ce o nouă dronă rusă a căzut în România
Avertismentul Uniunii Africane: Mali e la un pas de a fi preluat de grupări jihadiste
Lukoil ar putea fi preluat de Carlyle. Grupul american are investiții și în sectorul energetic românesc
SUA lansează Operațiunea militară "Southern Spear". Nave de război, F-35 și portavionul Gerald Ford, desfășurate pentru combaterea traficului de droguri
În „războiul pe piața dronelor” se ciocnesc Turcia și Israel. Însă o confruntare reală cu drone riscă să aibă loc pe cerul Siriei
Studiu: Riscul de blackout și reziliența energetică. Implicații asupra securității naționale
Premierul R. Moldova: Am avut recent o exprimare ruptă din context. România e strânsă legată de soarta noastră
”Zidul dronelor”, dezvoltat de NATO, perfecționat pe front. Dronele interceptoare care ajung în Ucraina, eficiență 100%, dar trebuie ”antrenate” la fiecare câteva săptămâni
O nouă oprire pentru Su-57E. Rușii continuă „ofensiva” să-și vândă avionul de generația a 5-a, după ce le-a luat ani să spargă gheața
Mesajele tulburătoare ale lui Epstein către ruși: Puteți afla mai multe despre Trump discutând cu mine
Trump a promulgat legea care opreşte cea mai lungă paralizie bugetară din istoria SUA
Operațiunea Midas. Scandalul uriaș de corupție din Ucraina ia amploare. Ministrul Justiției a fost demis
Strategia Națională de Apărare. Nicușor Dan: ”Cine nu reușește să facă saltul tehnologic, va fi penalizat”
Președintele Columbiei a ordonat suspendarea schimbului de informații cu SUA
Nu se poate fără petrolul rusesc, "o narațiune complet falsă". Croația îl acuză pe Orban că a dezinformat Casa Albă
Venezuela se pregătește pentru un atac american. Ce arme rusești folosește
Kremlinul spune că va relua testele nucleare doar dacă SUA vor face primul pas
Angola și-ar putea păzi cei 5.000 de kilometri de graniță cu tehnologie din Emiratele Arabe Unite care integrează AI și drone de supraveghere
FSB acuză Kievul că a vrut să deturneze un MiG-31 asupra bazei de la Mihail Kogălniceanu pentru a fi doborât de sistemele NATO. De ce povestea e cusută cu ață albă
După întâlnirea cu Trump de la Casa Albă, președintele sirian al-Sharaa se alătură coaliţiei antijihadiste. Bază militară SUA lângă Damasc, una dintre propuneri
Senatul SUA votează pentru a pune capăt blocajului bugetar
Ucraina a atacat cu drone navale portul Tuapse. Rușii susțin că avariile au fost generate de "unda de soc"
Iadul de la Pokrovsk. Căderea frontului sau răsturnare de situație?
Ce știm despre sistemul american anti-dronă MEROPS trimis în România săptămânile trecute
Germania primește primul „vânător” de submarine rusești. Ce știu să facă avioanele de patrulare Poseidon P-8A
Israelul declară că nu dorește trupe turcești în Gaza
Trump confirmă că retragerea parțială a trupelor SUA s-a luat în coordonare cu Casa Albă, dar afirmă că "Relația cu România este foarte bună"
Comisia Europeană a înăsprit regulile privind vizele pentru ruși
Vânătorul de mine HMS Blyth din clasa Sandown. Foto: Royal Navy
EXCLUSIV
Gură de oxigen pentru Marina României: Încă un vânător de mine, în contextul în care 9 nave comerciale au fost avariate de mine marine în Marea Neagră
Șpagă pentru înzestrarea Armatei României: Ministrul Moșteanu a refuzat orice contact cu o persoană care a încercat să ofere 1 milion de euro pentru influență. Dosarul, pe masa DNA

Ştiri Recomandate

"Resturi" de drone ucrainene au lovit din nou uriașa rafinărie din Riazan. Moscova minimizează pagubele
Șeful Armatei Ucrainei: Rușii sunt superiori la artilerie, dar 60% din lovituri sunt realizate de drone; acolo suntem la paritate
Putin oferă Indiei acces nelimitat la petrolul rusesc; Modi spune că India nu este neutră, ci se află de partea păcii
NATO reacționează în Polonia: Avioane poloneze și elicoptere cehe Mi-171 au decolat, ca răspuns la valul de rachete și drone rusești care a lovit Ucraina
"Sarcofagul" de la Cernobîl nu mai este sigur, anunță ONU. Se impun reparații mai serioase după atacul rusesc din februarie 2025
Una dintre cele mai puternice armate limitează utilizarea Android și pariază pe iPhone-uri
Rachetele Oreshnik din Belarus fac din baza de la Deveselu o țintă principală. Cum va răspunde NATO la amplasarea de rachete rusești la câteva sute de km de capitale europene
Negocierile SUA–Ucraina avansează lent. Witkoff & Co vor să-i convingă pe ucraineni că e cel mai bun Plan de Pace, în timp ce Putin amenință cu scenariul Novorossiya
Rusia a efectuat un nou atac masiv asupra Ucrainei cu rachete Kinjal, Iskander-M, rachete de croazieră și drone
Marea Britanie și Norvegia vor opera împreună o flotilă de fregate
Unitatea de elită a României: JLTV au turele automatizate iar blindatele Polaris au fost parașutate cu succes. Forțele speciale excelează ca dotări și pregătire
Suedia va opri asistența pentru dezvoltare acordată unor țări și va dona Ucrainei banii. În schimb, Danemarca reduce din contribuție
Combinația letală, rachete Meteor și F-35, tot mai aproape de realitate, iar România ar putea fi unul dintre beneficiari. Teste la sol, trecute cu brio, urmează zborul
O bază de submarine nucleare franceze, survolată de drone. Militarii au deschis focul
Consultări militare România - SUA. Discuții tehnice privind modernizarea armatei și programele de achiziții
Sursă foto: US Army Facebook
EXCLUSIV
Ultimatum de la Washington: Statele Unite impun termenul limită 2027 pentru ca Europa să preia conducerea apărării NATO
Bundestagul aprobă reforma Armatei: Începând cu 2026, tinerii vor fi întrebați cu privire la disponibilitatea lor de a se înrola
F-16 primesc "vedere" de F-35: Sistemul de țintire Sniper NTP partajează informații între avioane de a cincea și a patra generație
„Cimitirul” de fier vechi al Rusiei: De ce noile autorități siriene refuza să utilizeze tancurile „inutile” furnizate de ruşi
Noua strategie de securitate a SUA avertizează asupra „declinului civilizațional” al Europei și pune sub semnul întrebării viitorul NATO
România şi Ungaria, acord pentru creșterea capacității de transport a liniilor electrice
Proiectul Talon: Un gigant american vrea să își ia revanșa și dezvăluie noul design de dronă-avion autonomă, pariind pe viteză și costuri reduse (VIDEO)
O nouă forță militară de descurajare în Orientul Mijlociu: SUA pariază masiv pe dronele de atac ieftine pentru a contracara amenințările regionale
Războiul din Ucraina şi „sindromul Tbilisi”: Un general rus de top critică „eșecul total” al serviciilor de informații și admite că Rusia a fost nepregătită
Polonia își modernizează forțele terestre: Primele vehicule de luptă Borsuk au fost livrate într-un contract de 1,6 miliarde de dolari
Revoluția dronelor din Ucraina a spulberat iluzia securității europene: Vestul trebuie să se adapteze sau riscă ca armatele sale să devină irelevante
„Am văzut racheta trecând”: Cum a evitat la limită un pilot american de F/A-18 un incident fatal de tip „friendly fire” în Marea Roșie
Submarinele rusești, vânate de o Flotă Comună de nave britanice și norvegiene. Acordul, la pachet cu achiziția de fregate Type 26
Analistul și expertul Dorin Popescu, directorul Asociației Mării Negre și fost diplomat român atât în Ucraina, cât și în Federația Rusă. Foto: Colaj DefenseRomania
EXCLUSIV
De ce războiul rus la granițele Europei e un proiect pe termen lung care va continua și după epoca Putin | Dorin Popescu, la Obiectiv EuroAtlantic
Gen. Petraeus: Cum să-l faci șah-mat pe Putin? Umblați la sancțiuni și la activele rusești înghețate
Ce au discutat liderii europeni cu Zelenski, în spatele ușilor închise? Merz, către Zelenski: Negociatorii SUA se joacă cu tine și cu noi
Polonia tocmai ce a semnat un contract istoric pentru 96 de elicoptere de atac AH-64 Apache. Dar de ce exact 96?
pixel