Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Alain Terrenoire și Pavo Barišić, președintele și secretarul general al Uniunii Internaționale Paneuropene fac radiografia Europei în prag de alegeri | Interviu DefenseRomania
Strategica
Data publicării:
Liderii Uniunii Internaționale Paneuropene vor fi prezenți în cadrul unui interviu în exclusivitate pe platformele DefenseRomania în contextul actualului climat de securitate din Europa, în prag de alegeri europarlamentare și naționale în mai multe state.
Sursă foto: Paneuropa Romania
EXCLUSIV
Sursă foto: Paneuropa Romania

Interviul va fi difuzat pe data de 9 martie 2024, începând cu ora 10:00.

În cadrul unui interviu special care va fi difuzat pe platformele trustului DC Media Group, atât DC News cât și DefenseRomania, Tudor Curtifan - redactor-șef DefenseRomania - se va afla în dialog cu Alain Terrenoire, președintele Uniunii Internaționale Paneuropene și Pavo Barišić, secretarul general al Uniunii Internaționale Paneuropene și fost ministru al Științei și Educației în Croația.

Youtube video image

 

Uniunea Internațională Paneuropeană a fost înființată în 1922 de către Richard Nikolaus von Coudenhove-Kalergi, care a promovat ideea unei Europe unite și pacifiste. Ideile și conceptele promovate de Uniunea Paneuropeană au avut un impact semnificativ asupra procesului de formare a Uniunii Europene, care a fost înființată în 1957 prin Tratatul de la Roma.

În octombrie 2022, la Zagreb, România a fost validată ca membru oficial al Uniunii Internaționale Paneuropene (UIP), iar Alexandru Nazare a fost nominalizat și confirmat, încă de la acea dată, în funcția de președinte al UIP România, în recunoașterea rolului său activ și dedicat în promovarea ideilor paneuropene. 

În cadrul interviului cei doi lideri ai Uniunii Internaționale Paneuropene vor discuta despre Europa azi, în prag de alegeri europarlamentare, despre războiul rus împotriva Ucrainei și impactul asupra păcii în Europa, dar și despre provocările care ne așteaptă înaintea alegerilor europarlamentare și naționale.

Nu vor fi evitate nici teme sensibile precum războiul hibrid împotriva lumii libere, dar și pericolul extremismului și populismului în contextul unui an 2024 extrem de dificil din punct de vedere electoral.

 

Cine e Alain Terrenoire, președintele Uniunii Internaționale Paneuropene 

 

Alain Terrenoire, născut la 14 iunie 1941 în Lyon, Franța, este un jurist și om politic francez, de naționalitate israeliană (Statele Unite).

Alain Terrenoire este fiul lui Louis Terrenoire (1908-1992), fost ministru al generalului de Gaulle, și al lui Élisabeth Gay (1912-1992), istoric. Este nepotul lui Francisque Gay (1885- 1963), jurnalist și fost vicepreședinte al Consiliului.

În 1961, a fondat Uniunea Tinerilor Democrați Europeni (UJDE), mișcarea de tineret a Comitetului francez al Uniunii Pan-Europene. În 1966, a fost numit secretar general adjunct al grupului gaullist în Parlamentul European.

La 12 martie 1967, Alain Terrenoire a fost ales deputat UDR pentru circumscripția a 5-a a Loarei. La 25 de ani, este cel mai tânăr deputat al Adunării Naționale. În mandatul său, a fost membru al comisiei juridice și apoi al afacerilor externe.

Alain Terrenoire a fost, în 1972, autorul și raportorul propunerii de lege privind rasismul care a fost adoptată în unanimitate de deputați. A mai fost, ulterior, raportor al legii privind coborârea majorității electorale și civile, la 18 ani.

Din 1970 până în 1973, a fost consilier general al cantonului Roanne, făcându-l cel mai tânăr membru al Consiliului General al Loarei. Din 1973 până în 1976, a fost consilier general al cantonului Roanne-Sud.

Din 1974 până în 1978, a fost membru al delegației franceze la Adunarea Generală a ONU, în aceeași perioadă a fost membru al Parlamentului European.

Alain Terrenoire s-a alăturat grupului ELF Aquitaine, unde a fost succesiv director adjunct pentru zona Est-Maghreb-America Latină, apoi director al organizațiilor internaționale și apoi director general al ELF Aquitaine Africa de Sud.

În martie 1998 a fost ales consilier regional pentru regiunea Normandia Inferioară, în același an, devine membru de secție al Consiliului Economic și Social (raportor pentru studiul Balcanii  de Vest și Uniunea Europeană). Este și președinte al Uniunii foștilor deputați gaulliști.

Din 2003 până în 2013, a fost președinte al Uniunii Pan-Europene din Franța.

Alain Terrenoire a fost ales, în decembrie 2004, președinte al Uniunii Internaționale PanEuropene, fondată în 1923 de Richard Coudenhove-Kalergi, la propunerea și succesiunea sa de către Otto de Habsburg-Lorena. El a fost reales în această funcție în decembrie 2009.

2. Sursă foto... (europa-ue_51756700.jpg)

Nou membru al Consiliului Economic, Social și de Mediu din martie 2012 în calitate de personalitate asociată, a fost raportor în ianuarie 2013 al studiului „Cooperarea francogermană în centrul proiectului european”.

La 17 iunie 2023, Alain Terrenoire, în calitate de președinte al Uniunii Internaționale PanEuropene, a primit premiul Point Alpha 2023, în memoria reunificării pașnice a Germaniei și pentru serviciile aduse unității germane și europene, în numele păcii și libertatii.

Viata privata

S-a căsătorit cu Edith Grabsch pe 28 octombrie 1964 si are trei copii: Laurent, Jean și Sophie.

Decoratii

Ofiţer al Legiunii de Onoare, decernat de Franța.

Ofiţer al Ordinului Naţional al Meritului, decernat de Franța.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Lovitură strategică a Ucrainei: SBU anunță că, de la începutul anului, a distrus 48% din totalul sistemelor „Panțir” ale Rusiei
Zelenski: Agențiile de spionaj ale Ucrainei au distrus lăudata rachetă “Oreshnik” a lui Putin în adâncimea teritoriului rusesc
Finlanda ridică miza la granița cu Rusia. 15.000 de soldați, inclusiv aliați NATO, simulează „condiții de război” într-un mesaj direct pentru Moscova
Orele regimului Maduro sunt deja numărate? Statele Unite au identificat deja ținte militare în Venezuela iar o campanie aeriană împotriva acestora pare iminentă
Rusia a folosit în Ucraina racheta de croazieră 9M729, care a provocat retragerea SUA din Tratatul INF
Divizia 101 Aeropurtată a SUA, aflată la Mihail Kogălniceanu
EXCLUSIV
Tabloul global de securitate: De ce au fost retrași și unde vor merge militarii americani din România?
Ecouri ale războiului din Ucraina. Kievul își închide ambasada la Havana din cauza "complicității" Cubei în agresiunea rusă
Mobilitate militară accelerată: UE și NATO refac infrastructura pentru a facilita deplasarea convoaielor grele pe flancul estic
"Arme fantomă" în era digitală: O nouă amenințare de securitate se naște pe Facebook și Discord
Trump a ordonat Pentagonului să reia imediat testele nucleare americane
ANALIZĂ: De la minele din Congo la cripto. Sistemul financiar ilicit din China care susține economiile de război din Africa
România, un „aliat puternic” ignorat! Lideri republicani de top denunță retragerea brigăzii SUA din ţara noastră: „Un semnal greșit transmis Rusiei”
Războiul declarațiilor pe axa Bruxelles-Moscova. Ministrul belgian al Apărării: „Dacă Putin atacă NATO, ștergem Moscova de pe hartă”
Test la frontiera NATO. Trupele americane din Estonia au doborât o dronă misterioasă lângă o bază strategică, la un pas de Rusia
Câți soldați aliați rămân în România după retragerea unei părți a americanilor. Moșteanu: Așteptarea de a avea armate întregi străine pentru a ne apăra e nerealistă
MApN confirmă oficial! SUA retrag o parte din trupele staționate în România. Ministrul Moșteanu va ieși într-o conferință de presă
Prelucrarea țițeiului la câmpul petrolier Yuzhno-Surgutskoye al companiei Rosneft. Sursa foto: TASS.
EXCLUSIV
Lecția germană a lucrului neterminat: Berlinul cere „scrisoare de consolare” de la SUA pentru activele rusești pe care nu le-a confiscat complet
Axă anti-Kiev în Uniunea Europeană. Ungaria vrea să blocheze ajutorul pentru Ucraina alături de Slovacia și Cehia
Avertismentul Finlandei: „China privește”. Înfrângerea Rusiei în Ucraina, vitală pentru a descuraja Beijingul
,,Războiul Rece al AI'' se joacă acum pe piața neagră: China continuă să folosească cipuri Nvidia H100 pentru dezvoltarea unor drone militare autonome
Războiul definit de software: Viitoarele conflicte militare se vor purta între roiuri de drone "pilotate de algoritmi"
Burevestnik: De ce „arma invincibilă” a Rusiei este, de fapt, un bluff radioactiv și un pericol global
Backup dacă SUA se retrag: O nouă „uniune nucleară” în Europa, pentru descurajarea Rusiei? Marea Britanie și Germania trebuie să aibă o strategie nucleară comună
Norvegia avertizează că Rusia își consolidează flota nucleară în apropierea Cercului Arctic
Mesaj pentru Trump: Bombardiere chineze H-6K au survolat împrejurimile Taiwanului, chiar înainte de întrevederea președintelui SUA cu Xi
SUA au împânzit coasta Venezuelei cu o întreagă flotă: După portavionul Gerald Ford, în regiune ajunge și un distrugător din clasa Arleigh Burke cu sistem anti-rachetă Aegis
Trageri reale efectuate de Armata României. Sursă foto: MApN
EXCLUSIV
România în fața unei noi ordini industriale de apărare. Lecțiile EDIP pentru o țară periferică
Avertisment de pe scena Forumului Aspen-GMF București. Lordul McConnell: „Urmează o nouă eră de instabilitate globală”
Capacitatea de apărare a NATO, confirmată de generalul Dorin Toma: Vă pot spune cu toată convingerea că putem respinge orice potențială agresiune asupra României
Primul transport China - Europa pe traseul nordic a durat jumătate din timpul pe ruta clasică (VIDEO). “Drumul Mătăsii de Gheață” trece însă prin Rusia

Ştiri Recomandate

Declarație G7: Sprijinul acordat Rusiei de Iran, Coreea de Nord și China este un „factor decisiv” în continuarea războiului de agresiune rus
În „războiul pe piața dronelor” se ciocnesc Turcia și Israel. Însă o confruntare reală cu drone riscă să aibă loc pe cerul Siriei
Lynx se pare că ar fi marele câștigător în bătălia viitoarei mașini de luptă a României. Ar urma clarificări privind producția în România dacă alegerea se confirmă
Indiciul care a dat China de gol: Portavionul pe care tocmai îl construiește va fi nuclear. China intră într-un club select unde doar două țări mai sunt
Comisia Europeană, miliarde suplimentare pentru Ucraina. Nordicii și balticii plusează și cumpără arme americane de 500 de milioane de dolari, prin mecanismul PURL
Nu e nevoie de ruși: Europenii își „prăbușesc” singuri viitorul avion de generația a 6-a. De la „nemții nu pot construi singuri peste noapte un avion” la „francezii sunt liberi să plece”
Schimbare de paradigmă în Siria: Damascul cere SUA să devină garantul integrării militare interne
”Zidul dronelor”, dezvoltat de NATO, perfecționat pe front. Dronele interceptoare care ajung în Ucraina, eficiență 100%, dar trebuie ”antrenate” la fiecare câteva săptămâni
Cine clipește primul? Ursula von der Leyen: „Putin crede că poate rezista mai mult decât noi. Greșește” UE a deblocat un nou ajutor pentru Ucraina
Crimeea nu e impenetrabilă. Gen. Mîndrescu: Avem ac pentru cojocul sistemului A2/AD. Dar românii ar fi rezistat ca societate precum ucrainenii? Ar fi bine să nu ne mințim
SUA vor apăra Europa de Est de un atac al Rusiei. Rubio clarifică și la ce se referă ”testarea capacităților nucleare” anunțată de Trump
Premierul R. Moldova: Am avut recent o exprimare ruptă din context. România e strânsă legată de soarta noastră
O nouă oprire pentru Su-57E. Rușii continuă „ofensiva” să-și vândă avionul de generația a 5-a, după ce le-a luat ani să spargă gheața
Mesajele tulburătoare ale lui Epstein către ruși: Puteți afla mai multe despre Trump discutând cu mine
Răspunsul UE la războiul hibrid al Rusiei: De ce noul „serviciu de informații” al Bruxelles-ului creează mai multe probleme interne decât rezolvă
Trump a promulgat legea care opreşte cea mai lungă paralizie bugetară din istoria SUA
Studiu: Riscul de blackout și reziliența energetică. Implicații asupra securității naționale
Inovația născută din disperare: Sting, drona FPV care a devenit coșmarul dronelor Shahed. Poate Ucraina câștiga războiul de uzură tehnologică?
Un bombardier american B-52H a îndeplinit misiuni specifice în spațiul aerian al Estoniei, la numai 50 de kilometri de granița Rusiei
Rușii au finalizat crearea ,,trupelor de sisteme fără pilot''. Oficiali ucraineni afirmă că Rusia a copiat abordările de succes ale Ucrainei în acest domeniu
Vecinii înnoiesc flota, noi ne scufundăm în birocrație. Cum reușește Bulgaria să testeze fregate noi, construite acasă, în timp ce România încă face calcule
Surse africane: EAU finanțează "Corpul African" al Rusiei și își asigură un punct de sprijin vital în Republica Centrafricană pentru a susține războiul din Sudan
Armata rusă. Foto: Ministerul Apărării din Rusia
EXCLUSIV
„Războiul din Umbră” este deja aici. Fost comandant NATO avertizează asupra noii strategii de sabotaj a Rusiei: de la drone la „flote fantomă”
Situație critică la Pokrovsk: Peste 300 de militari ruși au intrat deja în oraș, iar retragerea ucrainenilor pare o chestiune de timp
Operațiunea Midas. Scandalul uriaș de corupție din Ucraina ia amploare. Ministrul Justiției a fost demis
Turcia prezintă primul obuzier autopropulsat produs în țară. T-155 TTA vrea să concureze Caesar și RCH 155
Strategia Națională de Apărare. Nicușor Dan: ”Cine nu reușește să facă saltul tehnologic, va fi penalizat”
Nu se poate fără petrolul rusesc, "o narațiune complet falsă". Croația îl acuză pe Orban că a dezinformat Casa Albă
Venezuela se pregătește pentru un atac american. Ce arme rusești folosește
Președintele Columbiei a ordonat suspendarea schimbului de informații cu SUA
SUA continuă monitorizarea Peninsulei Crimeea și a bazei navale Novorossiysk. Spațiul aerian al României utilizat intens în operațiunile americane
Un aliat NATO se înarmează împotriva altui aliat NATO: Grecia cere de la Statele Unite rachete AIM-120D pentru F-35 ca să anuleze avantajul strategic al Turciei
pixel