Turcia şi Iranul intenţionează să întreprindă o operaţiune comună împotriva Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), a anunţat miercuri ministrul turc de interne Suleyman Soylu, citat de Xinhua şi AFP.
Turcia şi Iranul intenţionează să întreprindă o operaţiune comună împotriva Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), a anunţat miercuri ministrul turc de interne Suleyman Soylu, citat de Xinhua şi AFP.
Preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, a afirmat miercuri că "este de neconceput" să pună sub semnul întrebării achiziţionarea de către Turcia a unui sistem antirachetă rusesc, adăugând că ar intenţiona să cumpere noi echipamente militare de la Moscova, relatează AFP.
Statele Unite consideră că partea ucraineană s-a descurcat excelent cu instruirea în utilizarea complexelor anti-tanc Javelin, care au fost trimise Kievului în 2018, iar în viitor vor lua în considerare livrarea către Kiev și de arme cu lunete, dar și de armament pentru navele ucrainene, a anunțat marți comandantul suprem al forțelor armate comune NATO din Europa, generalul Curtis Scaparrotti, în cadrul unei audieri în cadrul Comitetului Senatului pentru Afaceri ale Armatei al Congresului SUA.
Ministrul german al Apărării, Ursula von der Leyen, a declarat că rachetele chinezești reprezintă o amenințare pentru Rusia, astfel că Moscova ar trebui să fie interesată de implicarea Chinei într-un nou tratat de dezarmare, siliar cu Tratatul Forţelor Nucleare Intermediare (INF), precizează site-ul Uawire.org care citează publicaţia germană focus.de.
Rachetele hipersonice ruseşti nu ameninţă Luxemburgul, având în vedere că sunt de mare precizie şi sigure, iar Rusia încearcă să se doteze cu cel mai modern armament nu pentru a ataca pe cineva, a asigurat premierul rus Dmitri Medvedev într-un interviu acordat ziarului Luxemburger Wort în contextul vizitei pe care o începe marţi în Marele Ducat de Luxemburg, informează Bussines-Gazeta.ru, citând serviciul de presă al executivului de la Moscova care publică pe site-ul său interviul.
Armata americană a desfăşurat pentru prima dată în Israel, în cadrul unor aplicaţii militare, sistemul THAAD, cel mai avansat sistem al său de apărare aeriană şi antirachetă. Anunțul a fost făcut azi de către oficiali militari americani şi israelieni.
Rusia a desfăşurat un batalion de sisteme antirachetă sol-aer S-400 Triumf cu scopul de a consolida apărarea antiaeriană în regiunea Kaliningrad, enclavă situată între Polonia, Lituania (ţări membre UE şi NATO) şi Marea Baltică, a anunţat luni serviciul de presă al Flotei ruse din Marea Baltică, citat de mass-media ruse, între care agenţia de presă RIA Novosti, publicaţiile Vzlgiad şi Fontanka.
Sistemele avansate de rachete anti-balistice S-500 și sistemele de rachete de suprafață S-350, cu rază medie de acțiune, vor intra în curând în serviciul Armatei ruse. Informația a fost confirmată de către generalul rus Vladimir Lyaporov.
Ministerul lituanian al apărării a lansat o comandă pentru achiziționarea a 200 de vehicule militare JLTV din Statele Unite ale Americii.
Ministerul bulgar al Apărării a atribuit un contract pentru repararea a 10 tancuri T-72.
Rusia şi Siria au dat publicităţii miercuri o declaraţie comună în care cer forţelor SUA să părăsească teritoriul sirian şi să permită persoanelor din interiorul unei tabere de refugiaţi situată în sud-estul ţării să fie evacuate de către forţele ruse şi siriene, potrivit Reuters şi TASS.
Un tren plin cu trofee de război din Siria, inclusiv un tanc şi vagoane cu arme a sosit miercuri în sudul Rusiei, la Rostov pe Don, în sunet de fanfară, relatează Reuters.
Militari din Forţele terestre ale SUA dislocate în Europa vor sosi din Polonia, la sfârşitul acestei luni, împreună cu tehnica militară din dotare, la Baza Aeriană "Mihail Kogălniceanu" din judeţul Constanţa, a anunţat Ministerl Apărării Naţionale (MApN).
Armata Ucrainei va efectua exerciții militare comune pe teritoriul său cu mai multe state, inclusiv România.
Compania rusă Rostec va prezenta câteva componente ale echipamentului Ratnik-3, de ultimă generație.
Germania a vândut un nou lot de tancuri principale de luptă Leopard 2 către Singapore.
Armata ucraineană va avea în curând în dotare două noi sisteme antiaeriene modernizate Tor și Kub, care sunt supuse testelor finale, a declarat joi Șeful Statului Major General și comandantul-șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Viktor Muzhenko, potrivit UNIAN.
Statele Unite au informat joi că vor menţine în final circa 200 de soldaţi în Siria, câteva săptămâni după ce preşedintele Donald Trump a anunţat retragerea trupelor americane, relatează AFP.
Preşedintele Ucrainei, Petro Poroşenko, declară că Ucraina a devenit de facto un adevărat flanc estic al NATO.
Lansatoarele Carl-Gustaf M4 vor ajunge și în dotarea Statelor Unite ale Americii.
Preşedintele ucrainean, Petro Poroşenko, a înregistrat în Parlamentul de la Kiev un proiect de lege care presupune ca Ucraina să permită accesul unităţilor armate ale unor state străine pentru a participa la exercitii militare organizate pe teritoriul statului ucrainean - potrivit documentului publicat pe site-ul Parlamentului de la Kiev, precizează Rador.
Generalul Constantin Degeratu, fost Șef al Marelul Stat Major al Armatei Române în perioada 1997-2000, a vorbit despre situația actuală din Armată.
Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a dat asigurări că Ankara nu va renunţa la contractul încheiat cu Rusia pentru achiziţia sistemelor de rachete S-400, şi care a provocat rezerve şi critici în rândul aliaţilor NATO din cauza incompatibilităţii acestor rachete cu sistemele de apărare ale Alianţei, transmit AFP şi Reuters.
Statele Unite ale Americii intenționează să trimită în Europa blindate Stryker.
Statele Unite ale Americii nu vor reduce unilateral contingentul militar din Afganistan fără a se coordona cu aliaţii lor, a declarat joi secretarul interimar al apărări, Patrick Shanahan, după ce a purtat convorbiri la Bruxelles cu omologii săi din statele membre NATO, relatează AFP şi dpa.
Armata Ucrainei a efectuat exerciții cu lansatoare Uragan.
Polonia şi Statele Unite au încheiat ieri un contract în valoare de 414 milioane de dolari (365 de milioane de euro) pentru dotarea armatei poloneze cu lansatoare americane de rachete HIMARS.
Guvernul de la Berlin a decis azi să extindă cu un an patru misiuni militare germane în străinătate.
Armata ucraineană a primit peste 100 de tancuri T-64 modernizate.
Raytheon a primit de curând o comandă de la Suedia în valoare de $692,9 milioane pentru a produce Sistemul de Apărare Integrată Antiaeriană și Anti-rachetă Patriot, inclusive piese de schimb și suport tehnic. Livrările sunt programate să înceapă în 2021, când armata suedeză va primi o cantitate neprecizată de unități de tragere Patriot și rachete-interceptor GEM-T, împreună cu pregătirea trupelor.