Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Senatul SUA aprobă ajutorul pentru Ucraina, în timp ce forțele ruse obțin câștiguri semnificative pe frontul de est
Conflicte militare în defășurare
Data actualizării:
Data publicării:
Senatul SUA are în vedere un pachet de patru proiecte de lege care a fost adoptat anterior de Camera Reprezentanților. Adoptarea proiectelor de legi va debloca furnizarea de ajutor militar către Ucraina , Israel și Taiwan în valoare de 90 de miliarde de dolari.
Militari ucraineni care operează un aruncător de bombe (mortier). Foto: Agerpres
Militari ucraineni care operează un aruncător de bombe (mortier). Foto: Agerpres

Update: Pachetul de legi a fost adoptat cu o majoritate de 80% și merge la președintele Joe Biden pentru semnare.

 

Știrea inițială:

Dacă proiectele de lege sunt adoptate, acestea vor trebui semnate de președintele american Joe Biden.

Unul dintre proiecte prevede un ajutor militar de 61 de miliarde de dolari pentru Ucraina. Al doilea este de 26 de miliarde de dolari pentru Israel. Al treilea este de 8,12 miliarde de dolari „pentru a contracara China comunistă” în regiunea Indo-Pacific. Al patrulea include o posibilă interdicție a utilizării aplicației TikTok, măsuri de transferare a bunurilor rusești confiscate în Ucraina și noi sancțiuni împotriva Iranului.

Conform programului anunțat, examinarea pachetului de ajutoare, care include și ajutor pentru Ucraina, în Senat a început la ora 20:00, ora Bucureștiului.

 

Discuții aprinse în Senat

 

Senatul va organiza mai întâi două voturi procedurale prin apel nominal.

Un vot procedural în Senat cu privire la proiectele de lege pentru a ajuta Ucraina  și alți parteneri străini ai Americii este amânat din cauza republicanilor.

Ei se plâng că nu își pot propune modificările la aceste documente, scrie The Guardian. Republicanii Eric Schmitt și Mike Lee l-au acuzat pe liderul majorității din Senat, Chuck Schumer, că a promovat versiunea sa a proiectului de lege „cu dezbateri minime și posibil fără amendamente”. 

Bernie Sanders, senator independent de Vermont, spune că este de acord cu Lee. Bernie are altă problemă: vrea să propună două amendamente, dintre care unul ar interzice transferul de bani către „mașina de război” israeliană, iar al doilea ar debloca ajutorul financiar acordat Agenției Națiunilor Unite pentru Ajutor pentru Palestina (Unrwa). 

Cu toate acestea, The Guardian scrie că, în cele din urmă, procedura a avansat spre votul final, după ce Senatul a invocat o moțiune pentru a evita blocajul. Rezultatul moțiunii a fost 80 de voturi pentru și 19 împotrivă.

După aceste două voturi, senatorii vor avea la dispoziție 30 de ore, dar nu mai mult de 1 oră fiecare, pentru a discuta proiectul de lege, după care va avea loc un vot final.

Ultima dată, în februarie, discursurile senatorilor au durat toată noaptea. Și, de fapt, durata acestei părți a procedurii va depinde de câți senatori sunt dispuși să vorbească și de cât timp vor vorbi", a explicat procedura de vot ambasadorul Ucrainei în SUA, Oksana Markarova.

După votarea și semnarea pachetului de ajutor pentru Ucraina, avantajul de 10 la unu de care se bucură Rusia în prezent nu va fi șters imediat.

Institutul pentru Studiul Războiului (ISW) avertizează că Ucraina „va continua probabil să se confrunte cu o penurie de muniție de artilerie și interceptoare de apărare aeriană în următoarele săptămâni și constrângerile corespunzătoare pe care aceste lipsuri le pun asupra capacității Ucrainei de a desfășura operațiuni defensive eficiente”.

ISW speculează că Rusia ar putea încerca să atace rețelele de transport precum căile ferate pentru a complica distribuția – lucru pe care l-a vizat vineri în regiunea Ucrainei Dnipropetrovsk – și ar putea încerca să accelereze ritmul de-a lungul liniilor frontului în fereastra limitată înainte de sosirea ajutorului SUA.

 

Forțele ruse obțin câștiguri semnificative în estul Ucrainei

 

Forțele ruse au făcut progrese semnificative într-un coridor îngust din estul Ucrainei.

Imaginile postate de bloggerii militari de la Kremlin arată un tricolor rus zburând deasupra satului distrus Ocheretyne. Trupele ruse au intrat pe teritoriu duminică, la nord-vest de orașul Avdiivka, după ce au înaintat aproximativ 5 km în 10 zile.

Armata ucraineană s-a retras de la Avdiivka în februarie și a încercat să stabilească o nouă linie defensivă în așezările de-a lungul râului Durna, dar în ultimele săptămâni unități rusești au avansat, folosind bombe de planare lansate aerian pentru a pulveriza buncărele ucrainene.

Ministerul Apărării din Moscova a susținut că trupele ucrainene au fugit din Ocheretine.

Aceasta înseamnă că Rusia a reușit să ocolească flancul nordic al liniei de înaintare recent construită a Ucrainei, inclusiv câmpuri minate și tranșee. Localitatea - care reprezintă un nod rutier și feroviar local – se află la intersecția unei rețele de apărare.

Cartierul general al forțelor armate regionale ale Ucrainei a recunoscut că situația este dificilă. A spus că rușii foloseau „un întreg arsenal de arme împotriva unităților noastre”, inclusiv ceea ce a descris drept arme chimice. Au capturat câteva clădiri și au preluat partea de sud a orașului Ocheretine,dar „mare parte din localitate” a rămas în mâinile Ucrainei, cu situația sub control.

Forțele ruse se află la aproximativ 30 km de Pokrovsk, principalul oraș garnizoană din zonă, folosit pentru a face rotația soldaților și echipamentelor, care pare a fi următoarea țintă operațională a Rusiei. Vladimir Putin le-a ordonat soldaților săi să captureze granițele administrative ale regiunii Donețk.

Mai la nord, o mare ofensivă rusă este în desfășurare pentru a ocupa orașul Chasiv Yar . Comandamentul militar de est al Ucrainei a declarat că 20.000-25.000 de trupe inamice încearcă să ia cu asalt orașul de pe deal și districtele din jur. Kremlinul vrea să-l captureze până pe 9 mai


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Unele companii occidentale încă mai livrează Rusiei echipamente folosite la producerea de armamente
Rusia își crește producția de kamikaze, dar valurile de Shahed ar putea deveni istorie. Soluția: Un zid de drone
„Un succes uriaș”. Israelul l-a lichidat pe șeful operațiunilor speciale iraniene, coordonatorul atacului de la 7 octombrie / Portavionul Nimitz va ajunge în regiune înainte de termen
Iranul, făcut șah-mat. Teheranul mai poate folosi în siguranță doar rachete cu rază lungă Sejil-1, capabile să lovească Israelul în 7 minute
Unde ar putea fi uraniul puternic îmbogățit al Iranului? AIEA: ”Teheranul nu ne-a informat în detaliu despre nimic”
Zeci de mii de nord-coreeni, trimiși în fabricile de drone din Rusia, în perspectiva transferului de tehnologie
Trump a aprobat deja planurile de atac ale bombardierelor B-2 asupra Iranului. Nu a luat încă decizia finală de a „apăsa butonul”
Rușii au ales o direcție prioritară pe frontul din Donbas. Blindatele rusești au ieșit destul de șifonate din ultimele atacuri (VIDEO)
SUA se pregătesc de un posibil impact: Toate avioanele și navele vulnerabile la atacurile Iranului au fost relocate
Sursă de la Casa Albă: „Trump a autorizat atacul, așteaptă informații suplimentare de la Teheran”
Putin devine mai flexibil și se declară pregătit să-l întâlnească pe Zelenski, însă doar în etapa finală a discuțiilor
Bombardarea Iranului de către SUA divizează MAGA. Cum sunt împărțite opiniile în mișcarea trumpistă cu privire la un atac militar american
Rusia a trecut la un nou nivel al războiului. Este nevoie de mobilizarea comunității internaționale pentru a convinge Moscova să accepte pacea – Zelenski
Urmează și bombe de tip „bunker-buster”? Cine e generalul american prin care SUA ar putea da lovitura de grație Iranului
După ce Trump a cerut Iranului „capitularea necondiționată” în fața Israelului, Khamenei a anunțat că „marea bătălie începe”
Trump își trimite omul să discute cu Lukașenko despre negocierile dintre Ucraina și Rusia
Israelienii atacă din nou Teheranul, rachete zboară din Iran spre orașele israeliene
Trump anunță că lichidarea lui Khamenei este încă pe masă: ”E o țintă ușoară, dar nu îl vom ucide, cel puțin nu încă”
IDF anunță că l-a ucis pe noul comandant militar al Iranului pe timp de război
Trump sugerează că SUA nu vor impune sancțiuni Rusiei la G7 deoarece „SUA pierd mulți bani când sancționează o țară”
Performanță uluitoare a apărării antiaeriene ucrainene: Rușii au înconjurat Kievul din toate părțile cu atacuri cu drone și rachete în încercarea de a îngenunchea capitala
A fost din nou o noapte grea pentru Iran. Israelul a efectuat mai multe „lovituri de mare anvergură” asupra țintelor militare iraniene
Rusia continuă atacurile masive asupra Ucrainei. Capitala Kiev a fost supusă unor puternice lovituri cu rachete și drone
Iranul se pregătește să renunțe la Tratatul de neproliferare nucleară. În paralel, Teheranul cere medierea statelor din Golf și e dispus să facă concesii
Trump ar putea fi dispus să impună sancțiuni Rusiei în următoarele săptămâni
F-35 zboară peste Teheran? Peste 50 de avioane de luptă ale Israelului au survolat capitala Iranului și au lovit masiv, antiaeriana nu face față
Coincidență sau intenție? Rușii au lovit clădirea Boeing din Kiev
SUA trimit zeci de avioane de realimentare aeriană; Portavionul USS Nimitz a părăsit Marea Chinei de Sud, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu
Israelul a aruncat în luptă în premieră o corvetă Sa’ar 6 care a interceptat rachete iraniene folosind noul sistem Barak Magen

Ştiri Recomandate

F-urile României, umăr la umăr cu avioanele Eurofighter ale Aeronautica Militare pentru protejarea graniței NATO
Europa are încă o fabrică de componente F-35. Rheinmetall va produce anual peste 30 de secțiuni centrale de fuzelaj
Putin și Trump au avut o nouă discuție telefonică. Nu vom renunța la obiectivele noastre, i-a spus liderul de la Kremlin lui Trump
O companie din SUA va colabora cu Ucraina pentru producția în comun de drone
Ucrainenii au lichidat al unsprezecelea general rus. Locțiitorul șefului Forțelor Navale a fost ucis de un atac cu rachete
China avertizează UE cu privire la pericolul confruntării: „Nu ar trebui să ne considerăm rivali din cauza diferențelor dintre noi”
Să nu ajungem la voia întâmplări! Marea Britanie și Germania pregătesc un pact de apărare istoric, pe fondul temerilor legate de actuala politică SUA faţă de Europa
Robotul de luptă Type-X al Europei, echipat cu rachete franceze: Ce promite proiectul MARSEUS în contextul implementării autonimie strategice militare europene?
Cu sau fără sisteme ruseşti S-400, Turcia nu trebuie să primească F-35: Care sunt argumentele celor care se opun vânzării de avioane către Ankara
,,Spionul din Marea Baltică’’: Polonia a lansat la apă o navă SIGINT cu care vrea să redeseneze harta securității regionale în fața Rusiei
Grupul de companii românești E-INFRA devine partener strategic al Atlantic Council
„Vreți să mai putem face asta?” Liderii U.S. Air Force folosesc atacul din Iran ca argument care să sublinieze importanța modernizării triadei nucleare
Coreea de Nord este pregătită să trimită aproximativ 25-30.000 de militari în regiunile anexate din Ucraina
Apărarea ucraineană, întinsă la maxim: Cu doar 30% din balistice doborâte, oprirea livrărilor de rachete Patriot deschide cerul Ucrainei pentru Iskander și Kinjal
Decizia SUA de a limita livrările de rachete Patriot către Ucraina, primită cu urale la Moscova. Va accelera sfârșitul războiului, spun rușii
Serviciu militar obligatoriu pentru femei. Danemarca introduce ”loteria” pentru toți cetățenii de peste 18 ani
Apa nu-i ca aerul. Rușii vor un analog pentru ”Sea Baby”, dar succesul Shahed e departe: Dronele navale explodează înainte să ajungă la țintă
Teheranul era pregătit să mineze Strâmtoarea Ormuz după primele atacuri ale Israelului
Parteneriat strategic: ROMARM și Northrop Grumman vor produce în România radarul avansat G/ATOR
Împrumuturi la comun, soluția pentru accelerarea investiţiilor UE în apărare
,,Punem pe primul loc interesele Americii'' - aşa justifică Pentagonul oprirea livrărilor de rachete Patriot către Ucraina
Franța și Germania au dezvoltat un nou concept al viitorului tanc de luptă principal, denumit EMBT Enhanced Main Battle Tank.
EXCLUSIV
România și-a găsit locul în ,,grupul select'' al proiectului MARTE: Cine ne reprezintă pe plan european pentru dezvoltarea unui nou tanc greu?
Statisticile lunii iunie arată că rușii au apăsat pedala de accelerație în Ucraina: Mai mult teritoriu capturat, mai multe mijloace de distrugere folosite
Adaptarea la provocările câmpului de luptă modern: Armata SUA alocă peste 100 de milioane de dolari pentru a face din Abrams un tanc greu de detectat
Rusia predă Indiei încă o fregată Proiect 11356. Fregata ”Amiral Istomin” a fost transformată în ”Tamal”, pentru a putea primi turbinele ucrainene
Polonia își crește de cinci ori producția de muniții: Compania autohtonă PGZ, contract pentru obuze de 155 și 120 mm
Sisteme antiaeriene IRIS-T și producție comună de drone. Germania preia frâiele înarmării Ucrainei
Germania, la răscruce. Merz confirmă discuțiile cu Franța privind o „umbrelă nucleară europeană”, dar precizează că e vorba despre o perspectivă îndepărtată
Reconcilierea turco-kurdă, faza a doua: PKK depune armele
Un Su-34 în minus. Bombardierul rusesc s-a prăbușit în timpul unui zbor de antrenament, în regiunea Nijni Novgorod
Trump nu exclude posibilitate ca Musk să fie deportat și îl amenință direct pe miliardar: Am putea pune DOGE pe Elon
"S-a auzit un bâzâit; după 5 minute, explozii". Noile drone ucrainene au lovit la 1.300 de km. Ținta, fabrica Kupol de drone și sisteme antiaeriaene Tor și Osa
pixel