Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Abu Bakr al-Baghdadi, liderul ISIS, ucis într-o operațiune a forțelor speciale SUA
Terorism
Data actualizării:
Data publicării:
În exclusivitate pentru cititorii noștri, DefenseRomania vă prezintă detalii ale operațiunii americane împotriva liderului ISIS - Abu Bakr al-Baghdadi. Operațiunea a avut loc sâmbătă și a fost executată la o locație din orașul Idlib.
Abu Bakr al-Baghdadi, liderul ISIS, ucis într-o operațiune specială a SUA
Abu Bakr al-Baghdadi, liderul ISIS, ucis într-o operațiune specială a SUA

UPDATE 3 - Președintele american Donald Trump a confirmat oficial, în alocuțiunea televizată, moartea lui Abu Bakr al-Baghdadi.

Liderul ISIS a fugit în timpul operațiunii printr-un tunel, împreună cu trei copii. S-a sinucis ucigând și copiii aflați în prezența sa. Tunelul în care s-a aflat s-a prăbușit ca urmare a exploziei vestei pe care o purta Baghdadi. Corpul său a fost recuperat iar analizele științifice au confirmat moartea sa.


Trump: Abu Bakr al-Baghdadi a murit ca un laș, lumea e mai sigură fără el


„Prinderea lui Abu Bakr al-Baghdadi a fost unul din cele mai importante obiective ale administrației mele”, a transmis Trump. „Vom continua să vânăm teroriștii ISIS, ca de altfel pe toți teroriștii care vor să ne facă rău. Vor fugii precum niște cățeluși fricoși, cu sufletele lor negre de urmă împotriva noastră”, a mai transmis președintele SUA.

Trump a mai adăugat că Abu Bakr al-Baghdadi a fost un „om vicios și un criminal care a murit ca un laș”, „ca un câine”, și a mulțumit Siriei și Irakului pentru ajutorul acordat, dar și forțelor speciale care au participat la această misiune „extrem de periculoasă.


Rusia a ajutat la operațiunea de eliminare a lui Abu Bakr al-Baghdadi. Turcii nu au știut obiectivul misiunii


Răspunzând întrebărilor, președintele Trump a adăugat că SUA au avut informații despre locația lui al-Baghdadi de câteva săptămâni iar clădirea în care se afla liderul ISIS avea mai multe tuneluri, însă majoritatea erau blocate, fără ieșire. 

Trump a mai spus că a urmărit în direct aterizarea celor opt elicoptere și acțiunea soldaților SUA. „Rusia ne-a ajutat lăsându-ne să survolăm teritoriile pe care ei le au în control. Și Irakul ne-a ajutat foarte mult iar kurzii ne-au oferit informații prețioase de pe teren”, a spus Trump.

„Turcia a știut că ne ducem în Siria, dar nu a cunoscut obiectivul misiunii. Intrarea și ieșirea din spațiul sirian au fost misiuni periculoase. Elicopterele au făcut față tirurilor trase împotriva lor”, a mai precizat Trump.

Președintele american a subliniat de mai multe ori faptul că Abu Bakr al-Baghdadi a murit „ca un laș, plângând și luând cu el trei copii în încercarea sa de a nu fi ucis”.

Trump a mai precizat că SUA nu au pierdut niciun om în operațiunea în care Abu Bakr al-Baghdadi a fost ucis.

UPDATE 2 - Surse miitare americane confirmă că președintele Donald Trump a aprobat operațiunea împotriva lui Abu Bakr al-Baghdadi de o săptămână

Imagini video cu distrugerea casei lui al-Baghdadi 


UPDATE 1- Atacul împotriva lui al-Baghdadi a fost condus de către Detașamentul Numărul 1 al Forțelor Speciale-Delta (SFOD-D).

Soldatii americani au folosit elicoptere din baza Incirlik (Turcia). Acestea au aterizat în satul Barisha din Siria, nord-vestul orașului Idlib în jurul orei 00:40.


Abu Bakr al-Baghdadi și-a detonat vesta sinucigașă în timpul atacului. Cele două soții ale sale aveau si ele veste explozive asupra lor, separat de liderul ISIS. Acestea se pare ca s-au detonat și ele, murind alături de al-Baghdadi. După operatiunea JSCO, un atac aerian a demolat întregul complex unde locuia Baghdadi, pentru ca zona să nu devină un loc de pelerinaj pentru susținătorii ISIS. 


Știrea inițială:

Surse militare susțin că alături de al-Baghdadi au mai fost uciși și alți membri ai conducerii ISIS.

Publicația americană Newsweek raportează că membri ai Comandamentului Comun pentru Operațiuni Speciale au efectuat operațiunea la nivel înalt sâmbătă, după ce au primit mai multe informații. 

Au atacat o locație care a fost sub supraveghere de ceva tmp. Operațiunea vine la doar două săptămâni după ce Express a raportat că grupurile de opreațiuni speciale din SUA au interceptat mesaje de la Bagdad. Grupul de lucru, împreună cu membrii grupului britanic pentru susținerea forțelor speciale și grupul Marii Britanii au urmărit comunicarea folosind software de recunoaștere vocală.

 

Abu Bakr al-Baghdadi, liderul ISIS, ucis într-o operațiune a forțelor speciale SUA

 

În momentul începerii operațiunii forțelor speciale a avut loc o ciocnire între aceștia și liderii ISIS. Abu Bakr al-Baghdadi a detonat o vestă explozivă. Din primele informații două soții ale lui al-Baghdadi au fost ucise de explozia provocată de liderul ISIS.

De câteva ore forțele speciale SUA au prelevat mostre de ADN pentru confirmarea faptului că Abu Bakr al-Bagdadi este mort.

Președintele Donald Trump va susține o declarație de presă la ora 15:00 (ora României).


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Amenințare teroristă a Rusiei (Video). Prigojin, „bucătarul lui Putin”, a trimis un baros cu „sânge” Parlamentului European care se pregătea de un vot împotriva Wagner
Armata turcă se pregătește să intre în Irak și Siria. Erdogan anunță o operațiune terestră împotriva kurzilor, fără acordul Rusiei și SUA
Suedia îndeplinește condiția Turciei și aprobă un amendament constituțional pentru combaterea terorismului
Turcia refuză să accepte condoleanțe din partea SUA după atentatul care a avut loc la Istanbul
Atac armat în Ierusalimul de Est. Au fost vizați agenții israelieni de la un punct. Sunt victime
Mossadul a dejucat zeci de atacuri teroriste iraniene în străinătate, inclusiv în Turcia sau Cipru
Un atacator s-a detonat în apropierea ambasadei Rusiei din Afganistan. Doi angajați ai ambasadei au murit
Grupare afiliată la Al-Qaeda anunță uciderea a 4 mercenari ruși Wagner în Mali
Talibanii ridică din umeri după operațiunea SUA în care a fost asasinat Ayman al-Zawahiri, liderul Al Qaeda
Înfrângerea totală a ISIS: Liderul Statului Islamic în Siria, ucis de o dronă în urma unei operațiuni a SUA
Statul Islamic amenință cu o nouă campanie de atacuri, speculând preocuparea generală pentru conflictul din Ucraina
Învins în Siria și Irak, noul lider al ISIS îndeamnă jihadiștii să reia atacurile în Europa pe fondul războiului din Ucraina
În timp ce Rusia nu oferă clarificări cu privire la pierderea crucişătorului Moskva, două submarine rusești au lansat rachete Kalibr în Marea Japoniei
Atentat la Tel Aviv. Un terorist a deschis focul în centrul Capitalei Israelului în timp ce localurile erau pline
Biden a confirmat că liderul ISIS a fost ucis într-o amplă operațiune a SUA. S-a aruncat în aer „într-un ultim gest disperat de laşitate”
Operațiune majoră a forțelor speciale ale SUA în Siria, dar americanii sunt „zgârciți” cu detaliile. Cea mai amplă operațiune din 2019 încoace
Are vreo șansă noul Su-75 Checkmate să învingă F-35? Rusia speră, dar experții nu pariază pe un proiect aflat doar pe hârtie
Israelul se teme de un atac nuclear. Scenariul pesimist al unui general israelian: Armata nu e pregătită de război
Presa din Siria: Amplă operațiune aeropurtată a SUA în estul țării. Americanii ar fi „răpit civili”, potrivit regimului Assad
Noi detalii privind operațiunea secretă "Sirli" în care Franța a fost complice cu Egiptul la execuția unor civili. Parisul a demarat o anchetă
Val de asasinate în rândul femeilor în Afganistan. Talibanii susțin că doi suspecți au fost arestați
Hamas a condamnat la moarte în Fâșia Gaza mai mulți „informatori și colaboratori” cu Israelul
SUA au anunțat uciderea unui important lider Al-Qaida într-un atac aerian al unei drone în Siria
Arestarea a doi foști militari germani sub acuzația de terorism
Asasinarea deputatului conservator britanic, act terorist. Ancheta a fost încredințată serviciilor antitero
Luptători ai Statului Islamic au atacat forțele talibane în nordul Afganistanului
Un soldat francez a fost ucis în luptele din Mali
Sudanul a confiscat toate bunurile Hamasului de pe teritoriul său, decizie care va afecta serios capacitatea de luptă a mișcării palestiniene
Americanii se tem că rețeaua Haqqani, aliată cu talibanii, ar fi primit din EAU echipamente speciale de comunicații criptate
Cel puțin șapte soldați pakistanezi au fost uciși în urma unui atac al talibanilor pakistanezi

Ştiri Recomandate

Trupe rusești la granița cu Finlanda? Noi imagini din satelit relevă o „activitate tot mai intensă” în locații-cheie aflate în coasta NATO
Contractul pentru noi vehicule de luptă: Programul militar, descris drept o „prioritate” de MApN, are sau nu deja un favorit?
Marea Britanie, îndemnată să-şi mărească arsenalul nuclear pentru a rămâne o putere militară relevanţă în faţa Rusiei şi Chinei
Unitatea Occidentului mai primește o lovitură. Liderii europeni cer armistițiu în Ucraina, însă Trump presează pentru negocieri necondiționate, de parcă ar avea o înțelegere secretă cu Putin
Aici s-a ajuns: F-35, în sala de judecată. Un grup de organizații activiste au dat în judecată Marea Britanie pentru că furnizează Israelului piese de F-35
Sabotaj la alt nivel: Serviciile ruse, implicate într-un incendiu masiv care a mistuit un mall din Varșovia. Polonia închide un consulat rus ca răspuns
Trump promite tranzacții de trilioane cu Orientul Mijlociu, însă neglijarea conflictului din Gaza ar putea slăbi influența americană în regiune
Capitularea necondiționată a Germaniei Naziste, o poveste complicată de ruși, în scop propagandistic
Ungaria anulează discuțiile cu Ucraina privind minoritățile naționale. Budapesta, deranjată de acuzațiile de spionaj aduse de Kiev
UE vrea ca industriile de apărare europeană și ucraineană să producă împreună mai mult
Practic nu au știut ce i-a lovit: Primul avion Rafale doborât într-un dogfight a intrat într-o ambuscadă și a fost lovit de o rachetă PL-15 lansată de la mare distanță
România face pași importanți pentru a ține pasul în cel mai tehnologizat domeniu militar: Un adevărat ocean electromagnetic, coloana vertebrală a erei informaționale
De ce au instalat israelienii sisteme de protecție activă în grabă pe tancuri Merkava Mk.3 Astfel de sisteme sunt punctul forte al Israelului
”KGB 2.0”. Kremlinul a adunat cele mai temute structuri de informații rusești pentru a forma o ”unitate anti-Occident”
Cel mai scump cadou din istorie: Qatarul îi oferă lui Trump un Boeing 747-8, pe care Președintele SUA dorește să-l transforme temporar în Air Force One
Singurul om care a contat cu adevărat pentru Putin la parada din Piața Roșie. Fără el, Rusia ar fi pierdut demult războiul
Negocieri de pace fără armistițiu prealabil în Ucraina? Mesaj ferm din partea celor mai importanți susținători europeni ai Ucrainei
Polonia are și norocul unor vecini puternici care să o apere. Prima țară care a finalizat programul F-35 deschide umbrelea deasupra Poloniei
Germania copiază modelul României? Bundeswehr nu va mai face publice detalii despre livrările de arme către Ucraina
”Frankensam” are de acum un nume: Raven. Sistemul antiaerian folosește rachete ASRAAM, luate de la vechile avioane Tornado
SUA și China, discuții pentru ”dezescaladarea” războiului comercial. Trump: Am convenit asupra Marii Resetări
Corupția rămâne o amenințare internă gravă pentru apărarea Ucrainei
India a acuzat Pakistanul de încălcarea armistițiului. Exploziile și focurile de armă continuă să răsune în Kashmir
Vladimir Putin a propus Ucrainei desfășurarea de negocieri directe de pace la Istanbul
Aliații Ucrainei au obținut sprijinul lui Trump? SUA aprobă transferul de rachete Patriot și rachete de artilerie către Ucraina
Armata britanică trimite Ucrainei zeci de machete-momeală, la pachet cu adevăratele tancuri Challenger 2 sau obuziere AS90
India și Pakistanul au căzut de acord asupra unui armistițiu imediat
Rușii pregătesc încă un Oreshnik? Moscova anunță că închide spațiul aerian din perimetrul poligonului din regiunea Astrahan
Nava spațială sovietică Kosmos 482 s-a prăbușit necontrolat pe Pământ
Armata rusă așteaptă lansatoarele iraniene. Fath-360 pot fi camuflate în camioane comerciale obișnuite și vor prelua din sarcinile Iskander
Liderii occidentali au sosit la Kiev pentru a sprijini Ucraina şi a cere Moscovei un "armistiţiu complet" de 30 de zile
Pakistanul neagă că și-a activat structura de Comandă nucleară. Conflictul din Kasmir, mină de aur pentru informațiile chineze
pixel