Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Producţia K9 în România ar putea fi doar începutul: Dacă K9 este fabricat în comun, împreună cu Redback, ar aduce aproximativ 2.000 de noi locuri de muncă directe și indirecte
Industrie de apărare
Data actualizării:
Data publicării:
La „Ziua Industriei de Apărare Coreea–România”, organizată la Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR) de Ambasada Republicii Coreea în România și CCIR, Excelența Sa RIM Kap-soo, ambasadorul Republicii Coreea la București, a reafirmat angajamentul țării sale pentru o colaborare strategică și durabilă cu România, cu accent pe industria de apărare și dezvoltarea economică bilaterală. 
K9 Tunetul; Obuzier autopropulsat K9. Photo source: DefenseRomania with courtesy of Hanwha
K9 Tunetul; Obuzier autopropulsat K9. Photo source: DefenseRomania with courtesy of Hanwha

„Este o deosebită onoare să fiu alături de dumneavoastră astăzi. Evenimentul de astăzi se remarcă prin importanța sa, fiind inițiat și organizat de sectorul privat. Reunirea liderilor de afaceri din ambele țări reflectă progresul colaborării noastre în industria de apărare”, a declarat ambasadorul RIM în deschiderea discursului său.

2. Excelența ... (excelenta-sa--kap-soo-rim--ambasadorul-coreei-in-romania-coreea-de-sud_73466500.jpg)

Excelența Sa, Kap-soo Rim, Ambasadorul Coreei în România, în timpul recepției dedicată Zilei Naționale a Coreei. Foto: Ambasada Coreei în România

El a rememorat faptul că, în urmă cu doi ani, Ambasada Coreei a organizat prima conferință pe tema cooperării în domeniul apărării, iar evenimentul de acum reprezintă un pas important într-un parteneriat consolidat între sectorul public și cel privat.

Reflectând la cei trei ani de mandat în România, ambasadorul a făcut o observație: „Când am ajuns, ‘parteneriatul nostru strategic’ era strategic, din multe privințe, doar cu numele. Am înțeles că un adevărat parteneriat strategic trebuie să fie susținut de legături economice puternice, comerț, investiții și cooperare industrială.”

În acest context, Excelența Sa a prezentat eforturile și strategia pas cu pas prin care Coreea a început să-și dezvolte cooperarea economică cu România în sectoare precum energia (nucleară și regenerabilă), infrastructura și, în mod special, industria de apărare.

 

Hanwha tocmai ce construiește în România o fabrică unde va produce obuzierele K9 „Tunetul” alese de Armata României iar aici se va face și mentenanța. Dacă România ar alege și mașinile de luptă Redback asta ar aduce 2.000 de noi locuri de muncă și producție locală!

 

3. Mașina de ... (redback-ifv-hanwha_21577900.jpg)

Mașina de luptă a infanteriei Redback. Photo source: Hanwha Aerospace

Un punct important al discursului l-a reprezentat anunțul privind investițiile companiei Hanwha Aerospace în România. „Hanwha va înființa anul acesta o fabrică de producție pentru obuzierul K9 în județul Dâmbovița, care va funcționa și ca centru regional pentru întreținere și reparații. Dacă și vehiculul de luptă Redback va fi fabricat aici, această facilitate ar putea genera până la 2.000 de locuri de muncă de înaltă calitate.”

Amintim că Hawnha Aerospace a semnat cu țara noastră în iunie 2024 un contract pentru furnizarea a 54 de obuziere autopropulsate K9 Thunder, în varianta românească Tunetul, de calibru 155 mm și a 36 de vehicule de aprovizionare cu muniție K10.

E vorba de obuziere de 155 mm de ultimă generație. 

Fabrica va fi amplasată în județul Dâmbovița iar coreenii doresc ca România să devină hub strategic pentru distrubuția de armament în Europa. Nu doar obuziere K9 Thunder, dar și mașini de luptă de ultimă generație Redback,

Trebuie menționat că nu e singura cooperare de mare succes. LiG Nex1 livrează deja din cele 54 de sisteme MANPAD (antiaeriene portabile) de tip KP-SAM Chiron, către Armata României.

 

Se pregătește și Hyundai Rotem? Tancuri de ultimă generație K2 Panther pentru România

 

4. Tanc princ... (k2-panther-coreea-tanc_10060000.jpg)

Tanc principal de luptă de tip K2 Panther, prezentat la expoziția Kadex 2024 în Coreea. Photo source: DefenseRomania

De asemenea, ambasadorul a menționat contribuțiile altor mari companii coreene, precum Hyundai Rotem și LIG Nexl, care colaborează cu parteneri români pentru dezvoltarea capabilităților de apărare ale României, în paralel cu transferul de tehnologie și creșterea producției locale.

„Hanwha nu este singură. Alte companii coreene majore din domeniul apărării colaborează activ cu parteneri români. Hyundai Rotem, cu expertiza sa dovedită în sisteme terestre și în tancuri de luptă de generația următoare K2, și LIG Nexl, lider în sisteme avansate de arme ghidate, sunt într-o poziție favorabilă să contribuie semnificativ la dezvoltarea capacităților de apărare ale României”, a mai afirmat ambasadorul Coreei la București.

„Este esențial să se stabilească o politică industrială detaliată pentru sectorul apărării. Fiecare contract trebuie să urmărească beneficii directe pentru economia României, prin producție locală și transfer de tehnologie”, mai afirmă ambasadorul Rim.

 

„Nu este suficient să fim prieteni buni. Trebuie să devenim cei mai buni prieteni”

 

5. Excelența ... (rim-kap-soo_96063100.jpg)

Excelența Sa, domnul RIM Kap-soo, ambasador al Republicii Coreea în România. Foto: Guvernul României

El a evocat modelul de dezvoltare al Coreei de Sud în domeniul apărării, explicând că în 70 de ani de investiții constante, Coreea a ajuns al 10-lea actor global în industrie, cu patru companii în top 100 mondial. „Suntem pregătiți să împărtășim expertiza noastră cu România, partenerul nostru strategic special în Europa”, a adăugat el.

În încheiere, ambasadorul RIM Kap-soo a subliniat viziunea pe termen lung a Coreei în parteneriatele de apărare: „Nu dorim doar să vindem echipamente. Vrem să construim un parteneriat durabil, prin producție comună și schimb de cunoștințe. Împreună, Coreea și România pot contribui la securitatea regională și globală, conectând Europa și Indo-Pacificul.”

Mesajul său final a fost unul de prietenie și angajament deplin: „Nu este suficient să fim prieteni buni. Trebuie să devenim cei mai buni prieteni.”

Camera de Comerţ şi Industrie a României (CCIR) a organizat azi, cu sprijinul Ambasadei Coreei la București, Forumul economic Romania-Korea Defense Industry Day.

La eveniment au participat nouă companii din Republica Coreea care activează în industria de apărare, precum şi peste 30 de companii româneşti din acelaşi sector economic.

CITEȘTE ȘI: Demonstrație de forță impresionantă a tancurilor K2 pentru România. Avantajele tehnice și de ce K2 se potrivește mânușă României


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Polonia, pregătită să lanseze producţia de rachete de croazieră: Războiul din Ucraina a dat un nou imbold industriei militare poloneze
Cheltuieli record pentru apărare în statele UE: 343 de miliarde de euro, mai mult decât China
O altfel de tranziție către F-35: Cu JAS-39 Gripen, în chirie. Cu cât timp a prelungit Cehia închirierea celor 12 avioane Gripen suedeze și ce mai presupune contractul
Spionajul digital de pe frontul din Ucraina, direct de la poarta fabricii din China (FOTO/VIDEO): Cum a deconspirat o dronă rusească circuitul componentelor chinezești
Armata cehă primește primul vehicul de luptă CV9030 MkIV în cadrul unui important program de modernizare al NATO
Pe înțelesul tuturor criticilor achiziției de F-16: De ce a renunțat România la achiziția celor 40 de MiG-29 și câte din aceste avioane au ajuns în țară
De la macara căzută pe navă, până la incendii: Cele trei incidente care au pecetluit soarta singurului portavion rus Amiral Kuznețov. Deși rușii nu vor să recunoască că e final de drum
Flota rusă „în exil” a Mării Neagre: Din cauza coșmarului ucrainean trei nave noi de luptă au fost redirecționate și inaugurate în Marea Baltică și Caspică
Viitoarele escadrile de F-35 poloneze primesc pachetul „long life” într-un acord uriaș. România vine tare din spate și ea în programul F-35
Bacăul se mișcă bine: Un nou F-16, livrat cu succes după mentenanță. Aerostar poate lucra la 6 avioane F-16 simultan și vine cu o veste bună din 2026
Marea Britanie se grăbește să-și dezvolte o rachetă balistică: Proiectul NIGHTFALL
Mize strategice și parteneriate cruciale pentru Polonia: Sprijinul militar american pentru flancul estic al NATO, în centrul noilor pachete de asistență
Lockheed Martin și Rheinmetall: O alianță militară industrială de ținut minte, pe fundalul unei lumi tot mai înarmate
Ucraina își dezvoltă propriile sisteme de apărare aeriană, în contextul în care donațiile externe nu mai fac față cererii
Ucraina primește din SUA 3.350 de rachete ERAM pentru MiG-29 și F-16. Dar mare întrebare e: Game changer ori doar un bandaj pe o rană adâncă?
România anunță că s-a rezolvat „cea mai modernă fabrică de pulberi pentru muniție din lume”. Scăpăm de dependența de Serbia, o mare vulnerabilitate pentru Armată?
Rheinmetall deschide cea mai mare fabrică de obuze din Europa și promite unui alt stat vecin României „marea cu sarea” în Europa de Est
Casa Albă vrea să preia părți din marile companii americane din apărare, inclusiv Lockheed Martin
Cât costă azi un avion de luptă JAS 39 Gripen? Avantaj Gripen în fața F-16 și Rafale sau cum a „rupt” Gripen blestemul
Bombe JDAM-ER livrate de peste Prut? De ce pentru prima dată de la începutul invaziei ruse, într-un zbor misterios, un avion Il-76 al Ucrainei a survolat vestul țării
Marea Britanie își dublează apărarea antiaeriană, dar este suficient? Un contract de 118 milioane de lire, în contextul noilor amenințări, pentru achiziția a șase lansatoare Sky Sabre
A fost „clonat” chiar și elicopterul viitorului (Foto). Cazul S-97 Raider al SUA arată că în ascensiunea sa China reușește să „copieze” tot
Polonia, noul „tigru” al industriei de apărare: Cum devine un hub european pentru tancuri coreene
Tensiuni diplomatice: Statele Unite mențin poziția fermă împotriva Turciei în privința revenirii la programul F-35
Racheta ucraineană Flamingo va intra în curând în producția de serie (Foto/Video): Are capacitatea să lovească ținte aflate la o distanță de 3.000 de kilometri
Războiul dronelor: Generalul Petraeus explică de ce viitorul luptei nu mai aparține tancurilor, ci dronelor ieftine
Sancţiunile economice impuse de Statele Unite au lovit Rusia unde o doare cel mai tare: Tot mai puţine state sunt interesate să cumpere armament rusesc
Israelul pompează 1,5 miliarde de dolari în industria de apărare: Se urmăreşte creşterea producţie de vehicule blindate grele, în special tancuri Merkava
IAR-99 Șoim avansează...cu pasul melcului: Baza Aeriană Boboc încă așteaptă IAR-99 modernizat de Avioane Craiova
Un nou parteneriat strategic: Companiile Raytheon și Diehl Defence relansează producția rachetelor Stinger în Europa

Ştiri Recomandate

Republica Moldova, între vot naţional și ingerința Rusiei | Maia Sandu: Casa noastră scumpă este în primejdie și e nevoie de ajutorul fiecăruia dintre voi
Șah la Paris: Marea Britanie o atrage pe Germania în programul GCAP pe fondul crizei apărute la nivelul proiectului SCAF
Război diplomatic declanșat: Iranul își retrage ambasadorii din Germania, Franța și Marea Britanie pe muchia sancțiunilor ONU
După scenariul cunoscut: Rusia lovește Ucraina cu rachete și drone, iar Polonia ridică în aer avioane poloneze și aliate
NATO își va spori vigilența în zona Mării Baltice, din cauza incidentelor cu drone din Danemarca
Jocul periculos al Kremlinului în ajunul alegerilor din Republica Moldova: Mizele pentru Chișinău și amenințarea hibridă pe care o percepe chiar şi Ucraina
Potrivit analiștilor cehi, regimul lui Vladimir Putin este mai represiv după invadarea Ucrainei, dar și mai fragil
Danemarca a înregistrat un nou incident cu drone deasupra celui mai mare aeroport militar din țară
Rachetele americane Tomahawk, miza strategică setată de Volodimir Zelenski într-o discuție cu Donald Trump: Ar exercita asta mai multă presiune asupra Rusiei?
Rusia antrenează grupări paramilitare într-un stat vecin României cu scopul destabilizării Europei și Moldovei (Video). Cum a căzut în propria capcană Dodon, în fața stăpânilor săi
Rusia forțează mână și își aduce la porțile Europei noile rachete balistice Oreshinik. Act de intimidare sau cacealma?
Foto: Ministerul Apărării din R. Moldova
EXCLUSIV
Mașinăria rusească de dezinformare amenință votul din Republica Moldova: Tactici care propagă spaimă și scenarii de război în preajma alegerilor
„Mlaștinile pe post de santinelă a Europei”: Arma naturală a NATO, de la apărare la importanţa pe care o joacă mediul înconjurător
„Suntem într-o eră a confruntării!”: Mark Rutte trage un semnal de alarmă la West Point. Trebuie să avem un răspuns pentru axa Moscova-Beijing-Teheran-Phenian
Independența aeriană: Cum schimbă CA-1 Europa de la Helsing piața dronelor de luptă – O soluție 100% europeană (VIDEO)
Dependența României de Serbia e mult mai „adâncă”: Explozibilii vin de fapt și din China. Cu eticheta schimbată în Vietnam
Rusia isterizează Europa cu ”operațiunea drona”: Germania și Danemarca spun că au suspiciuni de sabotaj și spionaj
România confirmă că vrea să construiască o fabrică de drone cu fonduri SAFE, în parteneriat cu Ucraina
În Estonia se poate: Parc industrial, dedicat sectorului apărării. România are minim un an de întârziere la Fabrica de pulberi de la Victoria
Cum roade Rusia la moralul europenilor? Șeful Agenției Suedeze pentru Apărare Psihologică: ”Moscova poartă de 15 ani un război informațional sistematic”
UE propune restricţii pentru deplasările diplomaţilor ruşi în interiorul UE
Din România și Polonia, direct în Danemarca: Escaladarea agresiunii ruse. De ce „războiul hibrid” rusesc vizează infrastructura critică a NATO
Partidul „Inima Moldovei”, membru al blocului „Patriotic”, a fost exclus din cursa electorală
Lukașenko, chemat de urgență la Moscova, în timp ce Varșovia își avertizează cetățenii: Părăsiți imediat Belarusul
Interferența clerului subordonat Moscovei în alegerile parlamentare din Republica Moldova pe înțelesul tuturor
Rusia vrea să fie pregătită până în 2030 pentru a se confrunta militar cu NATO – ministrul apărării al Regatului Țărilor de Jos
Polonia investește masiv în forțele sale armate: Peste 1.200 de vehicule tactice Legwan, fabricate sub umbrela cooperării cu Seul
NATO, la răscrucea unei decizii: Să doboare sau nu avioane ruseşti? Alianţa este îndemnata să treacă la acţiune
Rusia intensifică războiul hibrid în Europa: Mesajul Ucrainei către NATO – "Suntem sub amenințare directă, cooperați!"
Invenția ucraineană care sperie Rusia. De ce racheta de croazieră „Flamingo”, construită din vechituri sovietice, reprezintă o provocare pentru ruși
Angela Grămadă
EXCLUSIV
R. Moldova joacă „finala”: Europa sau Rusia și ce se întâmplă dacă Moldova „cade” duminică | Angela Grămadă, la Obiectiv EuroAtlantic
Pete Hegseth a convocat de urgență o întâlnire rară cu sute de generali și amirali ai SUA. Nimeni nu știe încă motivul existând doar speculații
pixel