Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Armata României va primi cea mai nouă versiune de PATRIOT. Raytheon începe producția pentru sistemele care vor fi trimise României
Forțele aeriene
Data actualizării:
Data publicării:
Pe 23 decembrie, Departamentul Apărării (DoD) al SUA a anunțat semnarea unui contract de 946,5 milioane USD cu RTX Corporation pentru a produce și furniza României sisteme suplimentare de apărare antiaeriană și antirachetă Patriot.
Sistemul Patriot, foto: regimentul 74
Sistemul Patriot, foto: regimentul 74

UPDATE: MApN a precizat vineri că este vorba despre contractul pentru furnizarea următorului lot de 3 sisteme PATRIOT, nu despre sistemul care va înlocui bateria donată Ucrainei.

„Echipamentele de ultimă generație, care constituie baza următoarelor trei sisteme Patriot pentru care România a semnat contractul de achiziție la finele anului 2023, vor completa capacitățile strategice de apărare antiaeriană ale țării noastre, extrem de importante în actualul context de securitate din regiunea Mării Negre”, a declarat ministrul Tîlvăr.

 

***

Într-o declarație trimisă The Defense Post, vicepreședintele RTX, Pete Bata, a subliniat că noul contract va permite României să își protejeze mai bine cetățenii și infrastructura critică pe fondul amenințărilor crescânde din regiune.

O tranșă inițială de finanțare de 464 milioane USD, plătită integral de România, a fost deja transferată prin binecunoscutul proces de vânzări militare străine (FMS) practicat de SUA.

Contractul, care reprezintă a treia comandă de Patriot a României, include o unitate completă formată din sisteme de lansare, radare, stații de control și rachete, potrivit unui comunicat al Raytheon.

Conform noului acord, livrările sunt programate să fie finalizate până cel târziu la sfârșitul lunii decembrie 2029. Părțile nu au oferit alte informații suplimentare despre termenii acordului.

Pe site-ul oficial al DoD, la secțiunea contracte, informația este prezentată sub forma următoare: “Raytheon Co., Andover, Massachusetts, a primit o modificare de 946.446.735 USD (P00002) pentru a contracta W31P4Q-24-C-0003 pentru hardware, software și servicii de producție PATRIOT. Lucrările vor fi efectuate în Andover, Massachusetts, cu o dată estimată de finalizare la 31 decembrie 2029. La momentul atribuirii au fost obligate fonduri de vânzări militare străine (România) pentru anul fiscal 2025 în valoare de 463.758.900 USD. Comandamentul de contractare al armatei americane, Redstone Arsenal, Alabama, este autoritatea de contractare.

 

Ce PATRIOT va primi România

Cea mai recentă înțelegere acoperă furnizarea de elemente Patriot, care includ radare avansate, stații de control și rachete interceptoare.

„[RTX] se angajează să ofere României capacități avansate integrate de apărare antiaeriană și antirachetă”, a adăugat oficialul american.

România se pare că va primi cea mai avansată versiune de PATRIOT. Oficiali din domeniul apărării ne-au confirmat în luna decembrie că discuțiile pentru semnarea acordului guvern la guvern sunt pe ultima sută de metri.

De asemenea, se pare că România va primi ultima versiune a sistemului PATRIOT, inclusiv noul radar LTAMDS care ar trebui să rezolve problema localizării țintelor la 360 de grade.

Despre acest lucru, DefenseRomania a mai scris și în luna noiembrie a anului trecut: Patriot vede acum la 360°. Noul radar ar putea fi integrat și în cel mai modern Patriot primit de România în schimbul sistemului donat Ucrainei.

 

Sistemele PATRIOT ale României 

 

Patriot (Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target) este un sistem de apărare aeriană cu rază lungă, pentru orice vreme, conceput pentru a contracara amenințări precum rachetele de croazieră cu rază lungă de acțiune, rachetele balistice și alte amenințări aeriene avansate.

Cea mai modernă versiune, Patriot Advanced Capability 3 (PAC-3), are o rază de cuplare maximă de 150 de kilometri (93 mile) și o rază de acțiune a radarului de căutare de 170 de kilometri (105 mile).

De asemenea, radarul LTAMDS este destinat să înlocuiască vechiul radar Patriot și are capabilității de operare pe un sector complet (360 de grade), iar asta ar putea să se aplice și sistemelor Patriot pe care România le va primi în următorii ani.

Reamintim că Forțele Armate Române dețin în prezent trei unități de Patriot, achiziționate ca parte a unui efort de înzestrare anterior. O a patra unitate deținută a fost transferată Ucrainei, în octombrie, în cadrul sprijinului militar aliat, iar guvernul român urmărește refacerea capacității de apărare antiaeriană a țării cel puțin la acest nivel.

Din punct de vedere al costurilor, la diferența rămasă de achitat pentru întregul contract (482.687.835 USD) va contribui probabil și Norvegia, care în octombrie a promis alocarea a 127 milioane USD pentru achiziționarea unui nou sistem Patriot pentru România, în urma hotărârii Bucureștiului de a ceda un sistem Ucrainei atunci când aceasta se afla într-o situație critică.

Amintim că Bucureștiul a decis să doneze Ucrainei unul dintre cele 4 sisteme Patriot aflate în dotarea Armatei României, urmând ca țara noastră să primească, în perioada următoare, un sistem Patriot, similar cu cel donat.

Raytheon - care în octombrie 2023 a mai primit un contract în valoare de 156,2 milioane de dolari pentru a furniza guvernului României piese de schimb, componente și echipamente de sprijin pentru sistemul Patriot - a încheiat un parteneriat cu companii de apărare românești locale, ca parte a unei „rețele globale de aprovizionare cu Patriot”, potrivit companiei.

Decizia Pentagonului de a da drumul comenzii de Patriot înainte de instalarea lui Trump la Casa Albă este binevenită, întrucât securizează acordul care are ca scop refacerea capacității de apărare antiaeriană și antirachetă a României. Foarte probabil, administrația Trump nu ar avea nimic împotriva acestui contract, cu atât mai mult cu cât o companie americană și statul american însuși au de câștigat  însă nu ar fi fost exclus ca noua viziune republicană să determine o reprioritizare a efortului industriei americane de armament, cu consecințe nefaste pentru România.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

F-35 vs. J-20. Cine ar câștiga într-o luptă aeriană? Două avioane asemănătoare, dar atât de diferite: Chinezii ar fi în avantaj într-un singur scenariu
Thales prezintă un simulator pentru scenarii anti-dronă. Militarii îl pot integra direct în instrucția din poligon
De ce nu au mai fost ridicate de la sol azi avioanele F-16 ale României. MApN demontează o teorie falsă: „În caz de război F-urile se ridică în orice condiție”
Avioanele Gripen, târâte într-un scandal de corupție. Cum e explicat prețul de 183 de milioane de euro pentru un singur avion
Renașterea „Fantomei”: De ce reactivează Statele Unite linia de producție a bombardierului B-2 Spirit și ce trădează această decizie despre întârzierea B-21 Raider
Sfidare la granița UE: Rusia a ridicat deasupra Balticii un bombardier strategic proaspăt modernizat, având la bord o rachetă de croazieră activă
Sudanul forțează achiziția de avioane Su-35 în schimbul accesului strategic al Rusiei la Marea Roșie
F-35-ul polonez primește „colții” necesari pentru a impune respect în spațiul aerian: A fost semnat acordul de 500 de milioane de dolari cu SUA pentru rachete AIM-120D-3
De ce americanii tocmai și-au doborât singuri o dronă MQ-9 Reaper
Rusia spune că luptele reale la care avioanele Su-57 au luat parte sunt incomparabil mai grele decât cele ale F-35 și F-22. Stand up comedy cu avioane
Eficiența „chirurgicală” a avioanelor Mirage 2000 și paradoxul apărării aeriene ucrainene (Foto/Video). De ce o rată de interceptare de 98% nu este suficientă pentru a descuraja Rusia
Cum amplifică competiția în Orient primele avioane rusești Su-57E livrate vreodată extern. Ca răspuns multe țări vor F-35, dar unele trebuie să se mulțumească cu "second best"
România devine epicentrul viitorilor piloți de F-16 în Europa. După ce au donat 18 avioane F-16, olandezii s-au declarat impresionați de Baza 86
Ce căuta „Perla Neagră” rusă aproape de granițele Alianței? Interceptarea unui Tu-134A escortat de avioane Su-30 e un moment rarisim
Bombardierele strategice americane B-52H au părăsit teatrul de operații european. Prima misiune din anul fiscal 2026 a durat numai două săptămâni
Șah mat la Beijing? Presiunile SUA care au blocat brusc vânzarea avioanelor J-10C către Egipt
Schimbare de gardă în Luftwaffe: Primul F-35A intră în producție, în timp ce Germania ia în calcul extinderea comenzii cu încă 15 aeronave
Rușii au anunțat câte avioane Su-75 au construit și când va zbura primul. Deși noul Su-75 ar trebui să „rupă” piața, numărul comenzilor e egal cu zero
Avioane Eurofighter și F-16, ridicate de la sol în timp ce Rusia lovește la „milimetru” de granița NATO
Rușii fac orice compromis pentru ca Su-57 să ia fața F-35. Transferul tehnologic total către indieni e ceva rarisim, dar ar putea însemna salvarea programului
SUA tranșează dezbaterea: Au sau nu viitor elicopterele de atac? Apache în versiunea V6 tocmai au doborât 13 din 14 drone, folosind inclusiv rachete Hellfire și tactici diferite
Avionul fără pilot Kizilelma nu doar că a zburat cu un F-16, dar a și executat un atac aerian simulat asupra F-ului (Video). Turcia țintește fotoliul de lider mondial în domeniul dronelor
Kievul "privatizează" apărarea aeriană: Companiile din infrastructura ucraineană vor avea liber la folosirea armelor anti-drone
Bilanțul real al utilizării avioanelor F-16 în Ucraina: Cum au interceptat 1.300 de rachete rusești și au preluat 80% din misiunile de luptă ale Forţelor Aeriene Ucrainene
Franța mută imediat pentru a echilibra balanța: F-35 american pentru saudiți, contracarat în regiune cu Rafale în cea mai modernă versiune F5
Nu doar că nu e sfârșitul pentru F-22, ci e o nouă eră. În premieră un pilot american a controlat din cockpit o dronă de luptă MQ-20 Avenger
De la dovada celor şase rachete ruseşti doborâte la acordul strategic. Cum a folosit Ucraina avionul Mirage 2000 pentru a obține 100 de avioane Rafale de la Franța
Gripen latino american. JAS 39 Gripen învinge oficial F-16 american, tocmai în „curtea din spate” a SUA
Rachetele europene care vor putea lovi la peste 1.000 km. Storm Shadow și ATACMS sunt letale, însă au o rază de doar câteva sute de km
Obiectivul Rusiei pe 2025: 120.000 de bombe tip sovietic, transformate în bombe cu planare. Kremlinul lucrează și la creșterea razei de acțiune la 400 de km

Ştiri Recomandate

„Glonțul zburător” al Ucrainei: Cum funcționează sistemul Sting care a reușit să doboare primul Shahed-107 (VIDEO)
Schimbarea la față a Armatei României: Marile programe ale acestui an, de la Cobra II la K9, Abrams sau F-16. Și ce urmează în 2026
''Scutul invizibil'' de 2 miliarde de dolari: Polonia ridică un zid electromagnetic care poate anihila dronele rusești fără a trage un foc
Scădere de 86% pe hârtie pentru exporturile de arme germane către Ucraina în 2025: Sfârșitul sprijinului sau o nouă strategie secretă?
Care pace? Gherasimov spune că Putin a ordonat pentru 2026 extinderea teritoriului ocupat de Rusia în Ucraina pentru a forma o zonă tampon în nord-est
De la dronele FP-2 la rachete Flamingo: Fabrica din Ucraina care a devenit ținta unei investiții globale masive
Enigma Oreshnik în Belarus: De ce a ascuns Rusia lansatorul rachetei la ceremonia oficială de pe aerodromul Krichev-6 (FOTO/VIDEO)
Avioane Craiova se apără și le răspunde „experților” care au acuzat că IAR-99 Șoim nu pot zbura pe ceață. Un nou termen avansat pentru livrarea avioanelor
Trump anunță că SUA sunt gata redeschidă negocierile cu Turcia pentru F-35. De ce însă decizia va fi greu de implementat și va întâmpina rezistență
Încă trei F-16 Block 70 Viper au aterizat cu succes. Câte F-uri mai așteaptă Slovacia pentru a finaliza programul și când își va apăra singură spațiul aerian
Anihilarea „cuibului” de Shahed (VIDEO): Atacul masiv asupra bazei din Donețk forțează Rusia să își reevalueze întregul lanț de aprovizionare cu drone
Contract gigant pentru încă 25 de avioane F-15IA. Versiunea IA e adaptată cerințelor tehnice și operaționale ale Israelului
Testarea detașamentului Carpathian Vipers care vor asigura misiuni de Poliție Aeriană în Lituania, cu patru avioane F-16 Fighting Falcon. Photo: Ion Săvescu via ROAF
EXCLUSIV
Rolul României în reconstrucția Ucrainei și infrastructura bazelor militare din România | Cătălin Podaru, CEO Leviatan Group, la DefenseRomania
Medvedev lovește din nou: „Doamna cu coasa” îi suflă în ceafă ticălosului de Zelenski care va fi expus la St. Petersburg
Polonia crede că un acord de pace în Ucraina e posibil în următoarele săptămâni. Mingea e în terenul Rusiei
Dincolo de Marea Neagră: Ucraina își extinde războiul asimetric în apele interioare ale Rusiei cu noua dronă „Barracuda” (VIDEO)
Mocnește un nou război la finalul anului în Golf? Arabia Saudită a atacat Yemenul, acuzând Emiratele Arabe Unite de alimentarea războiului civil
Taiwanul răspunde și blochează tactic avioanele chineze: F-16 Viper ale Taiwanului au luat „în vizor” avioanele J-16 ale Chinei în timpul blocadei simulate de Beijing
Premieră mondială în aviație: Dronele Kizilelma au executat primul zbor în formație complet autonom (VIDEO)
După ce Olanda ne-a donat 18 avioane F-16 și a pus umărul la ridicarea în timp record a Centrului de pregătire pentru F-16, premierul olandez vizitează baza de la Câmpia Turzii
Rușii nu dau semne că-i interesează discuțiile de pace privind Ucraina: Comandanții i-au prezentat lui Putin raporturi triumfaliste privind iminenta victorie pe front
SUA schimbă radical strategia și trec la generația a 5-a de tancuri, îngropând definitiv programul SEPv4: Viitorul Abrams nu mai este doar o simplă actualizare
Atac sub steag fals? Putin i s-a plâns lui Trump că Ucraina a încercat să-i atace reședința iar astfel poziția Rusiei privind pacea va fi revizuită. Kievul neagă vehement presupusul atac
Câte avioane a primit Rusia în 2025? De la Su-34, „calul de bătaie”, la modernul Su-35 și până la „perla rară” Su-57
Iranul a lansat trei sateliți de pe teritoriul Rusiei. Trei motive pentru operațiunea iranienilor, care stârnesc îngrijorare în Israel
Zelenski a anunțat că e gata să se întâlnească cu Vladimir Putin
Navă comercială sau de război? China transformă un cargou civil într-un „Arsenal Ship” cu 60 de rachete, sub ochii tuturor (FOTO/VIDEO)
Rusia răspunde cu aceeași monedă: Un avion ucrainean An-26, distrus de o dronă kamikaze (Video). Și alte ținte au fost lovite la sute de km în spatele liniilor ucrainene
Intră în serviciu Sigma 155 Roem, primul obuzier complet automatizat din lume. După patru decenii Israelul spune „adio” obuzierelor americane M109
Coaliția de Voință se reunește la Paris pentru a finaliza garanțiile de securitate europene oferite Ucrainei după întâlnirea dintre Trump și Zelenski
Discuții de pace în Florida. Trump și Zelenski: Suntem de acord în privința a aproape 95% dintre punctele planului de pace în 20 de puncte
EAU își închid ușa la F-35 după demonstrația în premieră a Chinei în regiune. Avioane J-10 au zburat alături de Mirage de producție franceză. „Restricții” la F-16
pixel