Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Ucraina devine treptat teren de confruntare și pentru războiul din umbră dus între Israel și Iran 
Strategica
Data publicării:
După luni de reticență, Israelul pare mai deschis față de acordarea de ajutor militar Ucrainei, pe măsură ce sprijinul în creștere al Iranului pentru Rusia evoluează spre o amenințare la adresa securității israeliene.
Iron Dome (Kippat Barzel)
Iron Dome (Kippat Barzel)

Un moment de cotitură a avut loc la sfârșitul lunii trecute, când ministrul israelian al apărării Benny Gantz a reacționat la apelurile repetate ale omologului său ucrainean Oleksii Reznikov. Israelul s-a angajat să ajute Ucraina să dezvolte un sistem de avertizare timpurie, asemănător cu cel care îi avertizează pe israelieni cu privire la atacurile venite din Fâșia Gaza.

Gantz a fost, de asemenea, de acord să evalueze nevoile de avertizare timpurie ale Ucrainei, deși Israelul refuză încă să ofere Ucrainei mijloacele pentru doborârea dronelor sau rachetele lansate de ruși.

Fostul premier Benjamin Netanyahu este în curs să revină la putere, după ce a câștigat alegerile de la 1 noiembrie, însă este de așteptat ca guvernul condus de el să nu aibă priorități de securitate semnificativ diferite față de actuala administrație.

 

Dronele iraniene

 


Bazându-se tot mai mult pe dronele iraniene, în ultimele săptămâni, Rusia și-a intensificat atacurile asupra Ucrainei, după ce a suferit o serie de eșecuri pe câmpul de luptă în ofensiva sa de opt luni, executând lovituri menite să afecteze infrastructura ucraineană esențială depășirii lunilor de iarnă. Oficialii ucraineni spun că 40% din sistemul de alimentare cu energie electrică a fost deteriorat.

Rusia neagă că a folosit echipamente iraniene, iar Iranul neagă că le-a furnizat.

Israelul a fost reticent să se implice mai mult din cauza temerii că antagonizarea Moscovei ar putea avea implicații directe de securitate în Orientul Mijlociu și pentru evreii ruși.

Se estimează că există un milion de evrei care trăiesc în Rusia, a căror siguranță este, de asemenea, o preocupare, în special cu relațiile dintre Rusia și Israel ajunse la cele mai scăzut nivel din ultimii ani.

În iulie, autoritățile ruse au alarmat Israelul când au cerut unei instanțe din Moscova ca, pentru presupuse încălcări ale legii ruse, să lichideze birourile locale ale Agenției Evreiești, principala organizație care ajută evreii să emigreze.

Însă Israelul este, de asemenea, îngrijorat că experiența din Ucraina ar putea permite Iranului să își perfecționeze capacitatea de a ataca orașele israeliene.

Israelul a oferit până acum Ucrainei mai mult asistență umanitară. Pentru un sistem de avertizare timpurie bazat pe produse israeliene, ar trebui să se utilizeze tehnologia radar și software-ul adecvat. Vânzarea unor astfel de tehnologii este un proces complex, care implică o serie de ministere.

Evident că Rusia a avertizat Israelul că va riposta dacă rachetele de apărare antiaeriană sau alți interceptori de fabricație israeliană ajung în Ucraina, direct sau prin țări terțe. Fostul președinte rus Dmitri Medvedev, a declarat că un astfel de pas ar fi „nechibzuit” și „distruge” legăturile dintre Rusia și Israel.

 

Roiuri de drone sunt cel mai greu de combătut 

 


Iranul a furnizat Rusiei în mare parte așa-numitele „drone sinucigașe” de unică folosință Shahed-136, care sunt greu de detectat, fiind relativ mici și evoluând la altitudini joase. Recent modernizate cu sisteme GPS comerciale, acestea pot sta în aer ore întregi înainte de a se fixa pe o țintă. Iranul a livrat 1.000 de aparate în august, potrivit SUA, și intenționează să livreze alte 2.400, după cum susține Ucraina.

Ucraina a reușit să intercepteze peste 70% din dronele care au atacat individual, dar atunci când sunt folosite în roiuri, doborârea lor devine extrem de dificilă. Produse la un cost de 20.000 de dolari fiecare, sunt mult mai ieftine decât rachetele de apărare antiaeriană folosite pentru a le intercepta, iar efectul la țintă poate fi extrem de mare. Pe 17 octombrie, o dronă iraniană a lovit într-un bloc cu patru etaje din Kiev, ucigând cinci persoane.

Pentru Israel, deși sistemul său Iron Dome are un istoric bun în ceea ce privește combaterea atacurilor cu rachete cu rază scurtă de acțiune din partea grupărilor militante palestiniene și a Hezbollah-ului aliat Iranului, noile tactici de utilizare a dronelor în roi reprezintă o provocare fără precedent. 

„Imaginați-vă 100 de drone kamikaze trecând granița israeliană spre portul Haifa. Oricât de bună este apărarea noastră aeriană, ar putea distruge 90 din 100, iar 10 tot vor lovi. Este o mare amenințare”, a declarat cunoscutul general israelian în rezervă, Amir Avivi. 

 

Războiul din umbră

 


O introducerea în războiul din Ucraina a unei competiții între capabilitățile iraniene și israeliene extinde conflictul din umbră pe care cele două țări îl duc de ani de zile.

„Armele iraniene au fost eficiente la sol pentru că provoacă daune și este, de asemenea, o modalitate excelentă pentru Iran de a demonstra că lucrează cu Rusia și că nu este izolat”, a declarat Dina Esfandiary, analist de la International Crisis Group de la Bruxelles. .

Teheranul a fost de acord să trimită rachete sol-sol în Rusia și, începând cu această lună, rachetele Fateh-110 și Zolfaghar, care sunt capabile să lovească ținte la distanțe de 300 până la 700 de kilometri, ar putea să fie folosite în Ucraina, după cum a declarat șeful Direcției Principale de Informații ucrainene Kyrylo Budanov într-un interviu pentru The War Zone, publicat pe 28 octombrie.

Nu în ultimul rând, dependența din ce în ce mai mare a Rusiei de potențialul militar al Iranului stimulează îngrijorarea israeliană că Teheranul ar putea solicita, în schimb, asistența Rusiei în programul său nuclear. 


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Olandezii nu se mint singuri și avertizează: Putin are nevoie doar de un an pentru a mobiliza o armată uriașă împotriva NATO
Canada intră în bătălia pentru Arctica, investind miliarde de dolari în tehnologie pe care puțin o au: Radare JORN cu bătaie peste orizont
Două escadrile „vecine”: De ce baza celei de-a treia escadrile de F-16 a României va fi la Kogălniceanu, la doar 90 de km de cea de-a doua?
Grupul de Luptă al NATO din România se află sub comanda Franței. În acest sens francezii au dislocat în România tehnică militară, printre care tancuri franceze Leclerc și blindate. Sursa foto: Twitter French Forces in Romania.
EXCLUSIV
În mâinile cui lăsăm apărarea Europei: Franța manifestă voinţă, dar are capacitatea necesară pentru a coordona inițiativele de apărare la nivel european?
Ne mai putem baza pe umbrela nucleară a SUA? Noile abordări americane de politică externă ar putea crește numărul puterilor nucleare la 25 de state
Presa sârbă anunță că Belgradul și Budapesta ar putea intra în alianță militară, ca răspuns la acordul recent semnat între Croația, Albania și Kosovo
Incertitudine cu privire la tancurile Abrams australiene donate Ucrainei: Joaca lui Donald Trump de-a asistența militară a dus la blocarea unui hub logistic din Polonia
De ce a renunțat Ucraina la arme nucleare deși știa că Rusia va ataca. Ioana Bercean: Dreptul internațional e cea mai înșelată mireasă
Germania aprobă un pachet major de ajutor militar pentru Ucraina, după luni de amânări: Mai multe rachete şi sisteme de apărare aeriană Iris-T pe ucraineni
Europa, plan pentru a prelua mai mult din responsabilitatea SUA în NATO: Ar fi nevoie de cinci până la zece ani de creștere a cheltuielilor pentru a înlocui majoritatea capacităților militare
A 68 a comemorare a Zilei Z / U.S. Army photo by Staff Sgt. Sharilyn Wells
EXCLUSIV
Cum s-a ajuns în acest moment periculos al istoriei? Marile puteri mondiale nu ascultă de calculele obișnuite de realpolitik mai ales în momentele critice
SUA forțează alegerile în Ucraina. Trimisul special american susține că autoritățile ucrainene vor organiza alegeri prezidențiale, deși Kievul nu confirmă
O campanie rusească de dezinformare, născută în laboratoarele Kremlinului, a vizat publicul britanic: Ruşii copiază paginile unor ziare locale pentru a răspândi false povești despre Ucraina
Rusia pretinde deja dreptul la Insulele Svalbard: Justifică această abordare prin interesul faţă de consolidarea poziției sale în Arctica și „negocierile geopolitice” aferente cu Statele Unite
Rusia nu poate ascunde acest dezastru nici dacă vrea: Baza bombardierelor rusești Tu-95MS și Tu-160 a suferit pagube majore în urma unui atac ucrainean cu drone (Foto)
Singura modalitate reală de a descuraja Rusia este de a „militariza Ucraina până în dinți”: Dacă dai dovadă de orice formă de slăbiciune față de Rusia, aceasta va profita de ea
Întâlnire Pavel-Zelenski: “Republica Cehă este alături de Ucraina și sprijină aderarea acesteia la UE și NATO”
Forțele de menținere a păcii din Ucraina vor include aviație și forțe navale aliate: România şi Polonia sunt elemente centrale ale unei strategii gândite la Londra
Parlamentul german, vot istoric: Berlinul are liber la investiții în apărare de sute de miliarde de euro
Rusia, o amenințare fundamentală la adresa securității Europei | UE se pregătește să facă faţă unui posibile agresiuni: Comisia Europeană stabilește politica de apărare pentru 2030
Macron propune înlocuirea avioanelor F-35 cu Rafale: Trebuie să oferim alternative europene țărilor obișnuite cu echipamentele militare americane
Ucrainenii nu slăbesc atacurile asupra bazei ruse Engels (Foto/Video): Depozitul cu rachete de croazieră pentru bombardierele Tu-95 si Tu-160 a fost lovit puternic cu drone
UE anunță Strategia pentru oțel și aluminiu. Planul va fi coloana vertebrală pentru reînarmarea Europei
Ucraina împărtășește pentru prima dată experiența de luptă avută cu FrankenSAM (Foto): Vechiul sistem de apărare antiaeriană Buk a primit rachete RIM-7
Poate Europa să înlocuiască F-35? Deocamdată pare imposibil, niciunul dintre cele trei de avioane europene nu are capacități de generația a 5-a
Congresul SUA dă semne de viață: Proiect bipartizan pentru nerecunoașterea anexării de către Rusia a teritoriilor ucrainene. „Granițele nu pot fi schimbate cu forța”
Rusia e cu ochii pe Baza 116: Zeci de avioane franceze Rafale F5 cu rachete hipersonice nucleare ASN4G vor „ținti” spre Federație
Forțele ucrainene pentru Operaţii Speciale continuă demilitarizarea Crimeei, efectuând atacuri precise și distrugând mai multe sisteme de război electronic (Video)
Forțele speciale britanice au fost plasate în stare de alertă maximă pentru o posibilă desfășurare în Ucraina
Trump și Zelenski vorbesc la o zi după discuțiile de la Casa Albă cu Putin: O pace durabilă poate fi obținută în acest an

Ştiri Recomandate

Trump încarcă nota aliaților din Asia, care ar putea fi obligați să plătească în plus pentru staționarea militarilor americani în Coreea de Sud și Japonia
De la pacea în 24 de ore la eșec total? SUA amenință că vor abandona inițiativa de a realiza pacea în Ucraina dacă nu va fi semnat un acord rapid
Oare în România se poate? Polonia interzice fotografierea infrastructurii critice, inclusiv poduri, tuneluri sau trenuri
Un avion de generația a 6-a cum Europa nu a mai văzut, dar sunt probleme în paradis. Acuze între parteneri după fuziunea Tempest și F-X
Zelenski: China trimite arme Rusiei. Cum ajutorul militar de la Beijing și Phenian ține în viață mașinăria de război rusească
Trump s-a răzgândit. Zelenski nu e vinovat de declanșarea războiului rus de agresiune împotriva Ucrainei, dar continuă să îl critice
Nu doar România: Polonia își alege și ea președintele în luna mai. Cine sunt candidații și cine pleacă cu prina șansă
Chinezii reunță la contractele în derulare pentru avioane Boeing 737 MAX în contextul războiului tarifelor cu SUA? Boeing nu va fi însă afectată major
Rachete germane Taurus pentru Ucraina. Rusia amenință direct Germania cu războiul dacă planul Berlinului va fi dus până la capăt
De la Ana la Caiafa cu muniția de 155 mm. România va produce muniția pentru obuzierele sale K9 Tunetul, dar marea întrebare e când?
Vasile Bănescu, în studiourile DefenseRomania @Screenshot DefenseRomania
EXCLUSIV
Răstignirea, învierea lui Iisus, propagandă și războiul în numele Lui. Vasile Bănescu: Rusia ca antihrist într-o credință răsturnată | Obiectiv EuroAtlantic cu Tudor Curtifan
Au început discuțiile despre „pace în Ucraina” cu Europa la masă. Rubio și Witkoff, reprezentanții SUA, primiți la Paris
„Toată lumea vrea fabrici, le putem construi”. Panzerul Rheinmetall mizează pe artilerie și se așteaptă la comenzi de 300 de miliarde de euro
Danemarca vrea să trimită soldați neînarmați în Ucraina pentru antrenament. Rusia avertizează: Sunt o țintă legitimă
Dronele ucrainene atacă o altă brigadă rusă de rachete implicată în măcelul de Florii, de la Sumî / Rusia continuă loviturile masive cu Shahed în orașe și lovește la Dnipro
Un pas istoric pentru F-35 în Europa: În premieră un F-35 non-american aflat în zbor a partajat date clasificate cu un sistem european
Delegația ucraineană sosește la Paris. Negocieri cu Witkoff, Rubio și cu oficiali europeni
O explozie a afectat o facilitate unde Northrop Grumman dezvoltă motoare de rachete
România va primi în acest an corveta ușoară HISAR din Turcia, dar e nevoie și de aprobarea Parlamentului
Baza 57 Aeriană de la Mihail Kogălniceanu va deveni hub strategic regional pentru NATO
Ucraina pregătește Armatei ruse o nouă surpriză ”hibrid”: BARS este o dronă-rachetă cu raza de acțiune de 800 de kilometri
Rusia spune că „nu este pregătită” să spună când va expira moratoriul fragil cu Ucraina privind atacurile asupra infrastructurii energetice
Forțele paramilitare din Sudan anunță formarea unui guvern alternativ. Criza se adâncește după scenariul libian
Aviația militară a SUA e în criză și nu numărul de F-35 sau F-16 e problema. România a scăpat „la mustață” de aceeași problemă
Emil Hurezean / Harta europei, mapchart
EXCLUSIV
Prezența militară americană în Europa poate fi redistribuită. Hurezeanu: Securitatea Statelor Unite, apărată mai bine de la Mihail Kogălniceanu decât din Virginia
Soldați chinezi capturați în Ucraina: Rusia nu este atât de puternică, nu luptați pentru ea
SUA revin și corectează factura exagerată, de 350 de miliarde de dolari, pentru ajutorul acordat Ucrainei
Coreenii de la Hanwha se implică în cercetarea din România: Parteneriat semnat cu Universitatea Politehnica București și Universitatea Națională Pusan
SVR rusesc amenință patru țări NATO că vor fi primele atacate. Rusia, deranjată inclusiv de minele antitanc instalate pe teritoriul NATO
Criza franco-algeriană se adâncește: Parisul anunță că expulzează 12 oficiali algerieni
Americanii riscă mult în goana după economii: Programul Minerva, desființat. Ce a însemnat Minerva și care sunt riscurile
SUA au deschis dosarul iranian. Condiție pusă de americani pentru a ajunge la un acord nuclear cu Iranul
pixel