Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Ucraina merge în SUA după avioane F-16. O delegație se deplasează la Washington pentru negocieri, dar se teme de alegerile de anul viitor din State
Forțele terestre
Data actualizării:
Data publicării:
O delegație a Radei Supreme a Ucrainei, condusă de Ruslan Oleksiiovîci Stefanciuk, intenționează să viziteze Statele Unite ale Americii pentru a face lobby la Washington în vederea transferului de avioane de luptă F-16 către Ucraina.  

David Arakhamia, liderul parlamentar al partidului „Slujitorul Poporului” si membru al Comisiei pentru Securitate Națională, Apărare și Informații, a precizat ca oficialii de la Kiev sunt in contact permanent cu Congresul SUA, deoarece ,,în prezent se fac presiuni asupra administrației președintelui Statelor Unite ale Americii pentru a furniza în sfârșit Ucrainei avioane de luptă F-16''.

Arakhamia a făcut referire la un grup de senatori de americani care fac presiuni asupra șefului Pentagonului pentru a oferi mai multe informații despre ce condiţii ar trebui îndeplinite pentru a trimite avioane de luptă F-16 în Ucraina. 

Într-o scrisoare adresată secretarului american al apărării Lloyd Austin de către un grup de senatori se face apel ca Pentagonul să ofere mai multe informații despre ce condiţii ar trebui îndeplinite pentru ca SUA să trimită avioane de luptă F-16 în Ucraina, a precizat, recent, publicaţia POLITICO.

,,În viitorul apropiat, planificăm o vizită a delegației noastre parlamentare în Statele Unite pentru a finaliza acest demers și pentru a obține aprobarea atât de la Pentagon, cât și de la Departamentul de Stat pentru a ne furniza avioane de luptă. Vedem că o decizie va fi luată în cele din urmă. Vor exista, de asemenea, probleme de natura logistică, de infrastructură și de pregătire a piloților noștri", a declarat politicianul ucrainean, potrivit Ukrainska Pravda.

El a precizat că delegația parlamentară ucraineană va include reprezentanți ai tuturor facțiunilor și grupurilor politice și va fi condusă de Ruslan Stefanciuk, președintele Radei Supreme a Ucrainei.

 

DeSantis, posibil candidat republican la președinția SUA, ar refuza F-16 și rachete cu rază lungă ATACMS pentru Ucraina



Arakhamia a comentat, de asemenea, declarațiile destul de dure ale lui Ron DeSantis, probabilul candidat la președinție din partea Partidului Republican: "În această situație, trebuie să ne amintim că avem sprijin bipartizan în Statele Unite și, de asemenea, trebuie să continuăm să lucrăm".



Arakhamia a mai spus că partea ucraineană încearcă să organizeze o întâlnire cu De Santis pentru a-l convinge că este necesar să se consolideze sprijinul pentru Ucraina și "să pună Rusia acolo unde îi este locul". "Pentru că tocmai aceasta este opinia pe care o are marea majoritate dintre americani, iar politicienii lor țin cont în mod necesar de acest factor", este convins deputatul ucrainean.

Anterior, DeSantis a declarat că protejarea Ucrainei de o invazie rusă nu este un interes foarte mare pentru SUA.

Deși DeSantis a susținut că sprijinirea Ucrainei cu sisteme avansate de arme, precum avioane de luptă F-16 și rachete cu rază lungă de acțiune, "riscă să atragă Statele Unite în conflict".

Ucraina are nevoie în primul rând de F-16 pentru a se proteja împotriva atacurilor cu rachete rusești.

 

Ucraina explică de ce F-16 e cea mai bună variantă

 

Recent, după cum ne-a obișnuit în ultima perioada, purtătorul de cuvânt al Forțelor Aeriene Ucrainene, Iuri Ignat, a precizat într-un interviu acordat postului ucrainean de televiziune ''Canal 24'' ca avioanele de vânătoare F-16 sunt necesare pentru ca Ucraina să se protejeze împotriva atacurilor cu rachete rusești asupra orașelor și infrastructurii critice.

Avioanele de vânătoare ar trebui, în special, să consolideze apărarea aeriană ucraineană. Iuri Ignat a subliniat că Forțele Aeriene Ucrainene ar trebui să se concentreze pe un singur tip de avion de luptă multirol. Potrivit acestuia, F-16 este cea mai comună aeronavă din clasa sa dintre cele care răspund nevoilor Ucrainei.

"Avem nevoie în primul rând de acest avion pentru a ne proteja împotriva atacurilor cu rachete ale teroriștilor ruși asupra orașelor și infrastructurii noastre critice. Ele vor deveni o componentă importantă a apărării antiaeriene", a declarat purtătorul de cuvânt.

Ignat a explicat că avioanele de luptă de tip MiG și Su, care sunt în prezent în serviciul Forțelor Aeriene ale Forțelor Armate Ucrainene, nu pot doborî eficient rachetele de croazieră și dronele kamikaze iraniene.



Potrivit acestuia, ele reușesc totuși ocazional să facă acest lucru, dar aceasta este mai degrabă excepția decât regula. Cu toate acestea, F-16 are un radar puternic și rachete moderne. Acest lucru va face posibilă doborârea eficientă a țintelor aeriene.

De asemenea, avioanele moderne de fabricație occidentală ar putea obține superioritate aeriană asupra avioanelor de luptă rusești și ar putea lovi ținte terestre inamice pe teritoriul ocupat temporar. F-16 poate folosi muniții moderne de aviație - rachete, bombe aeriene ghidate și alte arme.

 

Ucraina speră că va primi F-16 și de la alte state aliate



Purtătorul de cuvânt al Comandamentului Forțelor Aeriene al Forțelor Armate ale Ucrainei a adăugat că avioanele F-16 sunt disponibile în unele țări care, în prezent, se modernizează cu aeronave mai noi. Cu toate acestea, Iuri Ignat a subliniat că SUA trebuie să ofere permisiunea de a transfera aceste avioane de luptă din orice țară.

El a adăugat că problema transferului avioanelor de vânătoare nu este ușoară și necesită mult timp și o serie de aprobări, dar, potrivit acestuia, există deja anumite evoluții.

După cum s-a raportat anterior, senatorii americani din ambele partide fac presiuni asupra Pentagonului în ceea ce privește transferul de avioane F-16 către Ucraina. Opt senatori americani din ambele partide au trimis o scrisoare Pentagonului în care cer clarificări cu privire la ceea ce este necesar pentru a trimite avioane de luptă F-16 în Ucraina.

Senatorii i-au cerut lui Austin să le furnizeze, până la sfârșitul săptămânii, evaluări cu privire la diverși factori necesari pentru a transfera cu succes avioane F-16 în Ucraina. De asemenea, ei au salutat evaluarea abilităților piloților ucraineni staționați în prezent la baza Morris Air National Guard din Tucson, Arizona.

 

 


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Armata SUA începe o importantă rotaţie de blindate grele și aviație în Europa, în cadrul Operației Atlantic Resolve
Tancul T-14 Armata invincibil al Rusiei, care a fost 11 secunde pe front, caută ajutor extern. Cum încearcă rușii să salveze proiectul „celui mai bun tanc din lume”
Cobra românească, vedetă în Turcia unde a fost prezentată în premieră și a întors privirile. „Există un mare interes pentru Cobra II în versiunea României”
România a primit deja 40 de blindate 4x4 Cobra II iar mai bine de jumătate au fost integrate la Mediaș. Totul e gata pentru producția de serie
Ungaria a finalizat programul H225M și se laudă că are cea mai modernă flotă de elicoptere din Europa. Dar oare e chiar așa?
România intră în zodia germană? Soluția Skynex pentru sistemele antiaeriene Oerlikon ale României, propunerea mașinii de luptă Lynx și o fabrică de pulberi
Ucraina a primit un nou lot de tancuri Abrams, dar nu din partea SUA. America nu mai e cel mai mare furnizor de tancuri americane Abrams pentru ucraineni
Militarii români se pregătesc pentru obuzierele K9: Exerciții de manevră și cu foc real, în Coreea de Sud
Bătrânele IAR-330 Puma sunt pe final de viață și depășite tehnologic. Francezii ne propun elicoptere H215M cu producție în România, la Brașov
De ce Lynx nu a ajuns încă pe frontul din Ucraina? Mașinile de luptă sunt și în „bătălia pentru România”: Dacă vor câștiga vor forma „triunghiul Lynx” în regiune
România spune adio AK-47 și dă startul înzestrării cu arme de asalt și mașini de luptă MLI. Termen ambițios pentru semnarea contractelor a două programe gigant
Tancuri Leclerc din cadrul Regimentului 1 de Vânători al Armatei Franceze / Foto: 7th Army Training Command, flickr
EXCLUSIV
Cea mai mare prezență militară franceză externă e în România: Urmează „testul brigăzii” cu tancuri Leclerc. „Vom demonstra o proiecție de forță întregii lumi”
Obuziere K9 și următorul pas: Tancuri K2 Panther? „România are nu doar avantajul similitudinilor geografice zdrobitoare, a producției locale ci și a timpului de livrare”
Va fi aruncată în luptă „Furnica” ucraineană. Noua dronă terestră Muraha va ajunge în premieră pe front
Mașinile de luptă Puma, despre care se zvonea că ar intra și în „bătălia pentru România” și care au avut la început probleme tehnice cu turela, „salvate” de Bundeswehr
În cimitirul de tancuri din Ucraina: TOP 3 cele mai „îngropate” tancuri ale Rusiei, inclusiv „imbatabilul” T-90, cel mai performant tanc rus
Moscova ajunge la fundul sacului cu vechituri. Blindatele sovietice din depozite sunt trimise obligatoriu în uzine pentru recondiționare
Cum au construit SUA un Frankenstein cu turelă pe care acum l-a scos din priză. Eșecul M10 Booker a costat SUA peste un miliard de dolari aruncați pe geam
”SUV” transformat în vehicul militar. Americanii vor să impresioneze armata britanică și Europa cu o camionetă de uz civil
K2 Panther, în timpul unei demonstrații pentru România, care a avut loc în Coreea. Photo source: DefenseRomania
EXCLUSIV
Demonstrație de forță impresionantă a tancurilor K2 pentru România. Avantajele tehnice și de ce K2 se potrivește mânușă României
Cobra II, photo source: DefenseRomania
EXCLUSIV
Faceți cunoștință cu SAROM, noua companie care va produce Cobra II românești. Chiar și blindatele 4x4 venite din Turcia au „amprentă” românească
Siguranță aeriană la un nou nivel: Elbit prezintă PAWS-2 (HR), un sistem revoluționar de avertizare cu infraroșu
AbramsX va fi un monstru printre tancuri, dar e oare suficient? De ce sunt unii sceptici în SUA și cântă deja prohodul noului Abrams
Încă o lovitură dureroasă, încasată de ruși: Câteva dintre prețioasele lansatoare Iskander au fost lovite de ucraineni
Sursa foto: EuroSpike.
EXCLUSIV
România cumpără blindate de desant aerian germane Enok AB care intră în dotarea Forțelor pentru Operaţii Speciale. Vehiculele, adaptate pentru apărare anti-tanc
Și totuși, China. Rusia folosește lasere chinezești împotriva dronelor ucrainene. Ce știm despre sistemul „Silent Hunter” ce are la bază un laser cu fibră optică
România mai cumpără un lot de vehicule blindate VAMTAC ST5. Contractul, 2 milioane de euro
Până cumpără România MLI-uri, ar putea fi dezvoltate variante fără pilot: Japonezii de la Mitsubishi au prezentat primul proiect-concept
Încleștarea titanilor la granița rusă: Competiție între Leopard 2, Challenger 2, AMX-10 sau Centauro (Video). Ce tanc ar reprezenta România?

Ştiri Recomandate

Consolidarea flancului estic: Compania Raytheon livrează României echipamente suplimentare Patriot în cadrul unui contract de 168 milioane dolari
Germania autorizează sabotajul extern: Serviciul Federal de Informații (BND) trece la misiuni ofensive împotriva amenințărilor hibride
„Războiul Stelelor” în varianta Armatei SUA: 50.000 de „droizi de luptă” Phantom vor schimba fața infanteriei americane până în 2027
Gata cu „navele fantomă” ale Venezuelei (VIDEO): Forțele americane au trecut la interceptarea directă a petrolierelor în apele internaționale
„Alternativele la sprijinul SUA sunt incerte”. Ucraina recunoaște neputința Europei: De ce doar „forța” lui Trump mai poate opri Rusia
Războiul se apropie și mai mult de frontiera României: Zelenski confirmă că, prin loviturile repetate din regiunea Odesa, rușii vor să separe Ucraina de Marea Neagră
Rachete de milioane VS. drone de 35.000 de dolari: Cum a transformat UŞ Navy navele de coastă în „platforme purtătoare de drone” kamikaze (VIDEO)
Vigilență sporită în Marea Neagră: O aeronavă americană P-8A Poseidon a scanat din nou Peninsula Crimeea și Baza Navală Novorossiysk
Rusia, bună de plată? Grecia s-a alăturat oficial Comisiei Internaționale care va stabili despăgubirile pentru Ucraina
Dronele ucrainene au lovit baza aeriană Belbek pentru a doua oară într-o săptămână: Două avioane rusești Su-27 distruse
Schimbare de discurs la Praga? Ministrul ceh al Apărării: „Suntem de partea Ucrainei, Rusia este agresorul”
Digitizarea ,,bătrânului'' F-16: Cum X-62 VISTA și Proiectul VENOM construiesc viitorul aviației autonome în cadrul Forțelor Aeriene ale SUA
Ucraina atinge pragul de 1.000 de drone interceptoare pe zi: Soluția de 2.500 de dolari care înlocuiește rachetele scumpe în lupta contra UAV-urilor Shahed
Decizie strategică la NATO: România preia comanda celui de-al doilea mare hub militar pentru aprovizionarea Ucrainei
Cea mai amplă operațiune americană împotriva ISIS din ultimii ani (VIDEO): Pentagonul a declanșat un atac masiv în Siria
Trupele ruse distrug podurile de cale ferată din regiunea Odesa pentru a tăia accesul la logistica de pe Dunăre
Cea mai mare putere de foc din Europa: Fregatele germane F127 vor primi simultan 96 de lansatoare de rachete Tomahawk
Rușii au din nou un submarin în Marea Mediterană, cu toate că pierderea portului Tartus a afectat capacitatea Rusiei de a-și proiecta puterea în regiune
Rouhani sparge mitul: Iranul, mai puternic în declarații decât pe câmpul de luptă
Statele Unite au un nou ambasador în România: Darryl Nirenberg, confirmat de Senatul SUA
Ucraina primește de la Rusia trupurile a peste 1.000 de militari căzuți în luptă. Cum se explică diferența foarte mare de trupuri repatriate reciproc
Portavioanele SUA nu vor avea prea curând un avion de generația a șasea: F/A-XX aproape că a rămas fără finanțare în 2026
Americanii sunt interesați de dronele navale ucrainene: O delegație de la Pentagon a asistat la teste oficiale
Kievul dezvăluie cât durează trecerea pe F-16. Cu MiG-29 poloneze, Aviația Ucrainei cumpără timp
Întâlnirea din Miami. Oficialii europeni vor participa la discuțiile de pace dintre Umerov și Witkoff
Brațul lung al spionajului ucrainean ajunge în Marea Mediterană (VIDEO): Un petrolier din Flota Fantomă a Rusiei, „vânat” cu drone la 2.000 km de front
Germania introduce serviciul militar voluntar, iar după 2027 ar putea trece la armata obligatorie
F-35 vs. Gripen: Dilema de miliarde care împarte Canada în două și pune la încercare relația politico-economică cu Statele Unite
Armă de asalt NARP. Foto: Beretta
EXCLUSIV
Avem detalii despre armele de asalt: Ce înseamnă localizarea 100% în România a puștilor de asalt NARP 5.56 mm, pistoalelor APX și lansatoarelor de grenade de 40 mm
Dronele ucrainene scot din joc două lansatoare de rachete S-400 în Belgorod, expunând flancul aerian rusesc la noi atacuri (VIDEO)
Egiptul devine „gardianul Canalului Suez”: Strategia militară de un miliard de dolari care schimbă echilibrul în Orientul Mijlociu
„Nimeni să nu se pună cu Polonia”: Armata poloneză, prima care operaționalizează complet sistemul Patriot integrat cu IBCS
pixel