Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Su-57 rusesc, lovit. Ucraina a reușit să distrugă primul Su-57, cel mai performant avion de luptă al aviaţiei ruse (Foto)
Forțele aeriene
Data actualizării:
Data publicării:
Direcția principală de informații (GUR) a Ministerului ucrainean al Apărării a declarat că cel mai avansat avion rusesc de luptă Su-57, aflat în dotarea aviaţiei ruse, a fost lovit în timp ce se afla la sol.
Avion de luptă multirol rusesc Su-57, considerat de ruși de generația a 5-a
Avion de luptă multirol rusesc Su-57, considerat de ruși de generația a 5-a

Potrivit unui raport publicat pe site-ul serviciului ucrainean de informaţii GUR, la 8 iunie, un avion de luptă multirol Su-57 a fost lovit pe teritoriul aerodromului Akhtubinsk din regiunea rusă Astrakhan, situat la 589 de kilometri de linia de contact.

GUR a explicat că incidentul este confirmat de imaginile din satelit care surprind aeronave distrus în timp ce se afla staţionată pe aerodromul menţionat.

"Imaginile arată că, pe 7 iunie, Su-57 era întreg, iar pe 8, în apropierea lui au apărut cratere de la explozie și pete caracteristice rezultate în urma avariilor provocate de incendiu", se arată în raport.

Serviciul de informații GUR a precizat că Su-57 este cel mai avansat avion de luptă al Moscovei, care este capabil să folosească rachete X-59 și X-69 pentru atacuri.

"Există doar câteva unități de astfel de avioane de luptă în serviciul forțelor aerospațiale rusești (VKS). " Pierderea avionului Su-57 este primul caz de acest fel din istorie", a subliniat GRU.

La sfârșitul anului 2023, agenția de știri TASS a raportat că VKS a primit mai mult de 10 Su-57 în acel an. Potrivit Interfax, până în 2028 este planificată producerea a 76 de avioane de luptă, care vor dota trei regimente aeriene.

După cum a relatat agenţia ucraineană de presă UNIAN, pe 8 iunie, dronele ucrainene au zburat pentru prima dată în Osetia de Nord din Rusia, unde se află aerodromul militar strategic "Mozdok". Distanța până la aerodrom de la granița ucraineană este de aproximativ 1.000 de kilometri.

Autoritățile locale nu au raportat niciun incident în apropierea aerodromului din regiunea Astrakhan. Ministerul rus al Apărării a afirmat că trei drone au fost distruse deasupra regiunii Astrahan în dimineața zilei de 8 iunie.

Un canal de telegrame pro-război Fighterbomber apropiat de Forțele Armate ruse a confirmat faptul că avioanele Su-57 au fost lovite la aerodromul din Akhtubinsk. Potrivit autorului canalului, aerodromul a fost atacat de drone pe 8 iunie. Trei dintre ele au reușit să zboare spre țintă. Avionul de luptă a fost avariat de șrapnel. "Acum se stabilește dacă este recuperabil sau nu. Dacă nu, va fi prima pierdere în luptă a Su-57 din istorie", a scris Fighterbomber.

O sursă UNIAN din cadrul serviciilor ucrainene de securitate a confirmat că atacul cu drone asupra regiunii Osetia de Nord a fost o operațiune specială a serviciilor secrete ucrainene.

Su-57 (codificare NATO: Felon) este singurul avion de luptă multirol de generația a cincea al Rusiei. Începând cu 20 iunie 2022, Forțele aerospațiale rusești au folosit Su-57 pentru misiuni împotriva Ucrainei, potrivit serviciilor secrete britanice.

Cu toate acestea, operațiunile cu Su-57 s-au limitat până acum la survolarea teritoriului rusesc și la lansarea de rachete aer-sol sau aer-aer cu rază lungă de acțiune asupra teritoriului ucrainean. Serviciile secrete britanice au legat acest lucru de preocuparea Rusiei ca reputația Su-57 să nu fie afectată.

Potrivit Ministerului britanic al Apărării, armata rusă a pierdut cel puțin 100 de avioane de luptă de la începutul invaziei din Ucraina. 

Un bombardier Tu-22M3 purtător de rachete strategice a fost doborât de o rachetă ucraineană S-200; anterior, un avion de recunoaștere A-50 a fost lovit de o rachetă similară deasupra Mării Azov.

Rusia a pierdut aproximativ 10% din avioanele sale militare de la începutul invaziei sale la scară largă în Ucraina, a declarat anterior șeful Comandamentului European al armatei americane și comandantul suprem al Forțelor Întrunite ale NATO în Europa, Christopher Cavoli.

 


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Zelenski a anunțat utilizarea în luptă a rachetelor Flamingo
Un singur lansator, 3 rachete: Rușii se laudă că pot lovi cu „rachetele invincibile” Iskander, Oreshnik și Burevestnik de pe aceeași platformă
Înlocuitorului "Himars-ului cu șenile", Europa lucrează la lansatorul de rachete THUNDART care lovește la 150 km
Rachete chinezești cu tehnologie americană? China, suspectată că și-a îmbunătățit rachetele PL-15 cu ajutorul informațiilor sustrase din SUA
Vânători de Shahed. SUA au reprofilat avioane de atac la sol A-10 Thunderbolt II pentru misiuni de combatere a dronelor
Rafale F5 e „noul avion” al Franței, cu motoare mai puternice. Planul B după ce ruptura de Germania în avionul viitorului de generația a 6-a e mai mare decât părea
HIMARS hipersonic. SUA vor avea o rachetă hipersonică care să poate fi utilizată de sistemele HIMARS actuale
Sistemul rusesc de detecție a eșuat din nou: Minus trei radare și o navă de debarcare, după un atac ucrainean în Crimeea
SUA își mențin prezența în Marea Neagră: O dronă de recunoaștere RQ-4B a monitorizat activitățile militare rusești din zonă
Gripen, aproape de un moment istoric: "Contăm pe 150 de avioane" și primul ajunge anul viitor, spune Kievul; SAAB va produce 20-30 de unități pe an
Rusia vrea să-și etaleze forța și trimite în patrulare bombardiere Tu-95MS până în Marea Japoniei
"Inovații" rusești. Shahed-urile și bombele cu planare, construite cu componente chinezești
România bifează două escadrile complete de F-16 care execută misiuni de Poliție Aeriană. Cerul României, apărat de zeci de avioane NATO
Soluție pentru blindatele din linia întâi: Divizia 1 Cavalerie a US Army creează o zonă de detecție de 3,5 km a dronelor mici
Demonstrație de forță a SUA: Bombardierele B-1B au zburat spre Venezuela; Maduro amenință că va doborî avioanele americane cu sisteme MANPAD Igla-S
Companiile europene Airbus, Thales și Leonardo își unesc forțele pentru a concura cu Starlink
”Gripen poate face întreaga Europă mai sigură”. Până la 150 de avioane, în cea mai modernă variantă (Gripen E), propunerea Suediei pentru Kiev
Noapte de coșmar la granița României: Atac masiv cu drone rusești la Dunăre, populația din Tulcea a primit RO-Alert
Flamingo, drona-rachetă ucraineană care schimbă regulile jocului: Motoare reciclate și putere mai mare decât Tomahawk
De ce nu grăbește Belgia livrarea F-16 către Ucraina și așteaptă mai multe F-35? F-urile belgiene sunt mai speciale. "Nu uitați că avem avioane cu dublă capacitate"
Aviația indiană, peste cea chineză, raportul care pătează imaginea dragonului asiatic. Mașinăria Beijingului se activează imediat și contestă "așa-zisul clasament" 
Marea Britanie va avea o lege pentru doborârea dronelor
SUA trimit un grup de bombardiere strategice în nordul Japoniei. În august, înainte de întâlnirea Trump - Putin, bombardierele americane au ajuns în Norvegia
Au făcut-o din nou: Rușii și-au doborât propriul avion Su-30, în timp ce antiaeriana trăgea după dronele Ucrainei
Uite F-35, nu e F-35. Canada a anunțat oficial decizia marii dileme: Renunță sau nu la achiziția avioanelor F-35?
„Ares” și lupta sa cu dronele iraniene: Legendarul A-10 Warthog, reinventat ca vânător de drone, revine în centrul atenţiei (FOTO)
În Europa se ridică „zidul F-35”, un scut de peste 700 de avioane. O nouă țară din vestul continentului intră în „clubul F-35” după prima livrare efectuată
Black Hawk care se pilotează singur. Legendarul elicopter, transformat în dronă ”U-Hawk”, în doar 10 luni
Zelenski spune ce zone din Rusia vor fi vizate de atacurile cu rachete Tomahawk
Danemarca, acord pentru încă 16 avioane F-35. Flota daneză va cuprinde și drone de luptă colaborative

Ştiri Recomandate

Thales prezintă un simulator pentru scenarii anti-dronă. Militarii îl pot integra direct în instrucția din poligon
Fosta șefă a diplomației UE, Federica Mogherini, reținută într-o anchetă privind trucarea unei licitații
Nave chineze și japoneze se șicanează în apropierea Insulelor Senkaku, disputate de ambele părți
În sfârșit ajung sistemele NSM. România, fără nave de suprafață moderne, dar măcar cu baterii de coastă Naval Strike Missile de ultimă generație
NATO lansează serviciu cloud pentru schimbul de date de luptă cu Ucraina: Aplicabil din 2026, dar securitatea rămâne o problemă
Flota fantomă a Rusiei, lovită din nou în apropierea coastelor Turciei. Al treilea petrolier a fost lovit în doar câteva zile
Polonia a primit un nou lot de Abrams și e deja de departe cel mai mare operator Abrams din Europa. România e pe lista de așteptare a livrărilor
Primul stat non-UE acceptat în mecanismum european SAFE. Un pas major în redefinirea cooperării transatlantice de apărare
România încă ține la „secret” programele de pe SAFE, dar Bulgaria le-a publicat: Printre ele se numără obuziere de 155 mm sau rachete VL Mica
Lituania și Belarusul se acuză reciproc de incursiuni cu baloane de contrabandă și drone. UE pregătește un nou pachet de sancțiuni pentru aliatul Rusiei
Psihologia slăbiciunii în UE: Europa pică cu brio testul Ucraina pe care singură și l-a impus. Când va renunța Europa la strategia ei eșuată?
Furie la Moscova din cauza afirmațiilor unui ofițer superior NATO: Un atac asupra Moscovei va avea consecințe
Recorduri în industria de apărare: "Tigrii" europeni și asiatici au avut o creștere spectaculoasă, dar SUA încă domină jumătate din piață
Rusia se laudă cu un avans-record în Ucraina, dar realitatea e că a ocupat abia jumătate din regiunea Donețk, în 4 ani de război
Rusia vânează avioane F-16 schimbând periculos tactica: În premieră, rachete aer-aer R-60 au fost integrate pe drone (Foto)
Dacă și Eurotank cade, Franța rămâne descoperită. Câte tancuri Leclerc are Franța și de ce presiunea e pe ea în „disputa” cu Germania
„Singuri în fața tăvălugului”. Scenariul militar testat de NATO la Cincu: Câte săptămâni ar trebui să reziste România fără americani
Războiul din Ucraina înghite aproape 40% din banii Rusiei. "E un buget militar", recunoaște Medvedev
NATO își propune să iasă din postura defensivă. Amiralul Giuseppe Cavo Dragone: Inclusiv o lovitură preventivă asupra Rusiei nu mai trebuie să fie un scenariu tabu
De ce nu au mai fost ridicate de la sol azi avioanele F-16 ale României. MApN demontează o teorie falsă: „În caz de război F-urile se ridică în orice condiție”
După încă o vizită la Moscova, Orban preia masiv tezele preferate ale propagandei ruse. Președintele Poloniei anulează brusc întâlnirea cu liderul ungar
La mulți ani, România! Militarii români și aliații noștri vor defila pe sub Arcul de Triumf cu ocazia Zilei Naționale a României (Video)
Avioanele Gripen, târâte într-un scandal de corupție. Cum e explicat prețul de 183 de milioane de euro pentru un singur avion
Alianța Ankara-Cairo: Cum remodelează Turcia și Egiptul echilibrul de securitate în Orientul Mijlociu
Încă o provocare rusească la frontiera cu Polonia: Apărarea antiaeriană poloneză a fost alertată din cauza unor avioane MiG-31 prezente în apropierea graniței
Sfârșitul iluziilor și „pacea de necesitate”. Are dreptate generalul ucrainean Valeri Zalujnîi când vorbește despre o victorie incompletă a Ucrainei?
Dincolo de mirajul celor 250 de avioane: De ce Ucraina trebuie să aleagă pragmatismul în fața ,,vitrinei occidentale'' de aeronave de luptă
Renașterea „Fantomei”: De ce reactivează Statele Unite linia de producție a bombardierului B-2 Spirit și ce trădează această decizie despre întârzierea B-21 Raider
Viktor Orban continuă să facă opinie separată în cadrul UE: După o vizită la Moscova, premierul ungar a spus că Ucraina trebuie să redevină o zonă tampon între NATO și Rusia
Tensiuni militare în Caraibe: SUA declară spațiul aerian venezuelean „închis” și mobilizează avioane F-35 împotriva regimului Maduro
Războiul din umbră al Rusiei se mută la Marea Baltică: De ce au devenit porturile germane noua țintă predilectă a spionajului rusesc
Avioanele saudite F-35, mai puțin avansate decât versiunea israeliană, nu vor survola Riadul mai devreme de cel puțin patru ani
pixel