Poți descărca aplicația:
Get it on App Store Get it on Google Play
Principalii adversari ai SUA "își acoperă urmele" prin perfecționarea operațiunilor de manipulare a alegerilor: Monitorizează îndeaproape evoluțiile politice din Statele Unite
Propagandă/Dezinformare
Data publicării:
Rusia, China și Iranul vor încerca probabil să folosească tentativa de asasinat a fostului președinte american Donald Trump și decizia actualului președinte american Joe Biden de a nu candida pentru realegere ca parte a operațiunilor lor propaganda şi război informaţional în curs de desfășurare pentru a influența viitoarele alegeri prezidențiale din SUA.

Acest lucru este afirmat în cel mai recent raport al serviciilor de informații americane, publicat luni, 30 iulie, cu mai puțin de 100 de zile înainte de alegerile prezidențiale din SUA din 5 noiembrie, când toți cei trei adversari-cheie ai Americii sunt deja în campanie pentru a influența alegătorii și a submina încrederea în procesul democratic.

,,Acești actori monitorizează îndeaproape evoluțiile politice din Statele Unite, în special cursa prezidențială din această lună", a declarat un oficial al serviciilor de informații americane reporterilor, sub rezerva anonimatului, pentru a discuta concluziile confidențiale ale raportului.

,,Ne așteptăm ca acești actori să se adapteze la aceste evoluții și să le includă în narațiunile lor maligne", a adăugat oficialul.

Observațiile oficialului au fost cel mai clar semn de până acum că SUA consideră că Trump rămâne candidatul preferat al Rusiei, chiar și după ce președintele Joe Biden a ieșit din cursă, iar Harris a devenit prezumtivul candidat democrat.

Oficialii serviciilor de informații americane au declarat că este prea devreme pentru a indica exemple specifice ale modului în care cei trei adversari ai SUA exploatează tentativa de asasinat sau decizia lui Biden de a se retrage din cursa prezidențială și de a o susține pe vicepreședintele Kamala Harris.

Aceștia au remarcat însă că, deși se așteaptă ca tacticile specifice utilizate de adversarii SUA să se schimbe, strategiile și interesele generale rămân aceleași.

O evaluare a serviciilor de informații americane publicată la începutul acestei luni a arătat că, la fel ca în 2016 și 2020, eforturile de influențare ale Rusiei s-au concentrat pe sprijinirea candidaturii lui Trump.

O evaluare a serviciilor de informații publicată luni a confirmat aceste concluzii.

,,Principalul interes al Rusiei în aceste alegeri este de a se opune candidaților care doresc să ofere asistență Kievului", a declarat oficialul serviciilor de informații. "Ne așteptăm ca Rusia să continue să se concentreze asupra acestui aspect''.

Oficialii au declarat, similar cu evaluarea lor anterioară, că China rămâne prudentă, văzând puține beneficii în alegerea oricăruia dintre candidații înscrişi acum în cursa electorală .

Iranul, între timp, și-a ales tabăra, folosindu-și propria campanie de influență pentru a afecta campania lui Trump.

,,Alegerea Iranului este în esență o reflectare a dorinței sale de a nu crește tensiunile cu Statele Unite", a declarat reporterilor un oficial al serviciilor de informații, Iranul se opune unui candidat despre care liderii de la Teheran cred că va crește aceste tensiuni.

Echipa de campania a lui Trump a respins anterior afirmațiile serviciilor de informații americane potrivit cărora Moscova încearcă să sporească șansele fostului președinte în alegeri, citând comentariile publice ale președintelui rus Vladimir Putin care îl laudă pe Biden.

,,Când președintele Trump se afla în Biroul Oval, Rusia și toți adversarii Americii au fost descurajați, deoarece le era teamă de reacția Statelor Unite", a declarat Caroline Levitt, o purtătoare de cuvânt a echipei de campaniei a lui Trump, pentru Voce of America.

Rusia și Iranul au negat, de asemenea, acuzațiile anterioare de amestec în alegeri, în timp ce oficialii chinezi au declarat că Beijingul nu are "nicio intenție" de a interveni.

Luni, însă, oficiali ai serviciilor de informații americane au negat negațiile Rusiei, Iranului și Chinei.

Numărul cazurilor de tentativă sau amenințare de ingerință selectate pentru o analiză mai aprofundată "s-a mai mult decât dublat față de ciclurile [electorale] anterioare", a declarat un al doilea oficial al serviciilor de informații americane.

Oficialul a declarat că un motiv pentru aceasta este faptul că alegerile prezidențiale atrag, de obicei, mai multă atenție decât așa-numitele alegeri intermediare. Dar, în ciuda acestui fapt, se așteaptă ca în următoarele săptămâni și luni, numărul încercărilor de influențare care sunt îngrijorătoare să crească.

,,De asemenea, ne așteptăm ca adversarii noștri să acorde și mai multă atenție pe măsură ce ne apropiem de alegeri", a declarat oficialul.


Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News

Cum funcționează suveica rusă: Dezinformări în cascadă despre proiectele de lege privind spaţiul aerian al României. ”E fals”, avertizează MApN
Medvedev confirmă îngrijorările europenilor. Rusia nu se va opri aici: Metoda anexării regiunilor ucrainene poate fi repetată
Armata României, defilând în timpul paradei militare cu ocazia Zilei Naționale. Foto: Forțele Terestre Române
EXCLUSIV
România nu intră în război
Antony Blinken acuză Rusia că a influențat alegerile din România printr-un efort ”de amploare și bine finanțat”
”Mașină de scris automată la penețeu”. Autoritățile georgiene - declarații pro-UE, fapte pro-Moscova. Pe scenariul mineriadelor, perchezițiile la sediile opoziției găsesc ”echipament pentru revolte”
Încă o țară din fostul bloc comunist avertizează: Rusia este în spatele a o sută de incidente în Europa
Fără precedent: Iohannis desecretizează rapoartele SRI și SIE: România, percepută de Rusia ca inamic. Operațiunea de creștere a lui Călin Georgescu
TikTok recunoaște că a eliminat zeci de conturi abia la cinci zile după primul tur al prezidențialelor din România
România, teren de testare. Viktor Orban: ”Tragem concluziile pentru a preveni astfel de probleme electorale în Ungaria"
Victorii-record ”la hectar”: Comandanții ruși inventează succese pe front. Minciuna a ieșit la iveală atunci când superiorii au vrut să viziteze teritoriul cucerit
Recuzita de film devine echipament militar în prima linie a frontului din Ucraina: Casa de producție Mosfilm, un instrument al propagandei ruse, oferă militarilor ruşi tancuri T-55 și PT-76
Șah-mat propagandei ruse: Armata rusă își bombardează proprii cetățeni. Imagini video spectaculoase cu o dronă Shahed care lovește un bloc din Rusia
Rusia prezintă imagini de la ultima operaționalizare a unei rachete balistice intercontinentale de tip “Yars”
”Nu o recunoaștem pe Sandu”. Moscova vorbește despre vot fraudat în Moldova, dar alegerile de acum 4 ani arată cât minte propaganda rusă
Ce scrie propaganda rusă după ce Maia Sandu l-a învins pe Stoianoglo, candidatul pro-rus. „Forțele române vor suprima protestatarii pașnici”
Încă un ”patriot” care rupe rândurile europene: Robert Fico a apărut pe canalul Rossiya 1 la o emisiune de propagandă. ”Voi negocia cu Putin fără ezitare”
Cam așa arată profilul oficial al Ministerului de Externe al Rusiei: „De asta avem nevoie de Kiev, nenorocitule”
”Alegerile din Moldova nu au fost libere!”. Discreditarea rezultatului referendumului, soluția de rezervă a Moscovei
Moldova scapă de primul asalt al războiului hibrid rus. Două motive pentru care un referendum eșuat era vital pentru Moscova
Câți luptători Wagner sunt în Moldova și de ce vor rușii ca aceștia să fie vorbitori de română. Atenție la intrarea lor în România
Banii lui Șor, Wagner, sute de preoți la Moscova. Referendumul e crucial în Moldova iar Rusia folosește la maximum războiul hibrid pentru a nu scăpa din mână Moldova
România și obsesia pentru F-16, din nou pe radarul Rusiei. „Dovada” că F-16 ucrainene fac „demonstrații de forță din România”
Orban cântă câteva dintre ariile favorite ale propagandei ruse. După ce a fost pus la zid în Parlamentul European, liderul ungar acuză: Mercenarii de la Bruxelles vor să ne bage în război
Ambasada Rusiei în România reia mai vechea temă a propagandei ruse privind armele chimice. Rușii acuză un „complot mondial” împotriva lor pentru ca Ucraina să folosească arme chimice
Oficialii serviciilor americane de informații afirmă că adversarii SUA încearcă să influențeze alegerile prezidențiale prin campanii de dezinformare
Schema ”Șor”: Cu 15 milioane de dolari, Rusia a cumpărat 10% din voturi. Moldova blochează site-urile rusești; trei candidați ar putea fi excluși din cursa electorală
România, în meniul propagandei ruse: Dacă Israelul poate ataca, noi putem ataca România, Țările Baltice sau Polonia
Rusia a aruncat bombe termobarice în Ucraina. ”Am folosit cele mai puternice arme non-nucleare”, se laudă propaganda. De ce adevărul ar putea fi altul
Ilan Şor a lansat de la Moscova un post TV dedicat Moldovei. Omul Kremlinului promite bani moldovenilor care votează împotriva aderării la UE
Budapesta rămâne lupul moralist al Europei și dă vina pe Kiev pentru războiul din Ucraina. ”Ne-am învățat lecția în 1956”, spune consilierul lui Orbán

Ştiri Recomandate

Gata de lansare de pe avioane MiG-29 și F-16: Ucraina ar urma să primească din SUA primele 800 de rachete ERAM în 2026
Reactivarea unei facilităţi militare strategice din perioada Războiul Rece (FOTO/VIDEO): Franța modernizează vechiul radar ,,Nostradamus'' pentru a detecta rachete hipersonice ruseşti
Propuneri de pace la masa negocierilor: Un "plan B" pentru Ucraina, cu trupe din Bangladesh și garanții de securitate fără NATO?
Dincolo de modernizarea armatei: De ce solicitarea pentru Abrams M1E3 redefinește capacitatea de producție a tancurilor în SUA
Sursă foto: US Army
EXCLUSIV
Adio, securitate americană? Statele Unite taie ajutorul militar pentru țările de la granița cu Rusia, forțând un test de maturitate al apărării europene
Războiul te învață: Ucraina e lider nu doar la drone, dar produce obuziere cât Germania și Franța la un loc
Două F-16 venezuelene au survolat provocator distrugătorul american USS Jason Dunham. „Spectacol de forță” în Caraibe unde tensiunile ating un nou nivel
Scăpare sau intenție? Forțele ucrainene au folosit în misiuni MiG-29 cu schema de camuflaj a Azerbaidjanului
Rusia amenință că forțele de menținere a păcii din Ucraina sunt ținte legitime. Ce contingent va fi dislocat, cine trimite trupe și care va fi rolul României
Viitorul apărării antiaeriene e racheta PAC-3 MSE a Patriot, care a interceptat deja hipersonice ruse Kinjal: Cel mai mare contract din istorie pentru PAC-3 MSE
Armata română, Bogdan Bucur
EXCLUSIV
Cum s-a prăbușit România Mare: Alianțe, „trădări”, mituri și istoria folosită ca „armă”. Istoricul Bogdan Bucur vine la Obiectiv EuroAtlantic
Armata israeliană anunţă că deţine controlul a 40% din oraşul Gaza
Dronele și rachetele rusești au lovit estul Ucrainei / Rafinăria din regiunea rusă Riazan și un depozit de petrol din Luhansk, atacate cu drone
SUA elimină treptat din 2026 fondurile de securitate pentru statele ce se învecinează cu Rusia. Nu România va fi cea mai afectată, ci statele baltice
Trump chiar schimbă numele Pentagonului; modificările ar putea costa sute de milioane de dolari
Adio, război de tranșee? Ucraina primește o flotă masivă de roboți THeMIS, arma care ar urma să facă diferența pe front
Noi garanții de securitate pentru Ucraina: Rachete cu rază lungă și sancțiuni sporite pentru Rusia pentru că tărăgănează intenționat procesul de negociere
Atac devastator confirmat în Crimeea (FOTO): „Flamingo”, cea mai nouă rachetă a Ucrainei, a făcut ravagii într-o bază rusă a FSB
O viziune europeană divizată: De ce Marea Britanie, Italia și Germania se află în tabere opuse pe tema garanțiilor de securitate pentru Ucraina
Ziua și provocarea: Două drone ale Rusiei au violat spațiul aerian al Poloniei. Avioane F-35 au fost ridicate de la sol, dar nu au doborât UAV-urile ruse
SUA lucrează la companionul perfect pentru F-35: Drona YFQ-42A face primele teste de zbor, într-un timp record
Marea Britanie se pregătește să livreze o nouă armă-minune Ucrainei. Proiectul „NIGHTFALL” și miza unui nou timp de sprijin
Orban și Fico vor să scape șase oligarhi ruși de sancțiunile UE
Aliații au finalizat pregătirea garanțiilor de securitate pentru Ucraina / Rutte: Rusia rămâne o amenințare - doar anul acesta va produce sute de rachete Iskander
50 de minute intense pentru a încerca salvarea unui avion F-35 în valoare de 200 de milioane de dolari. Filmul întreg al prăbușirii unui F-35
”Vom auzi multe despre Kupiansk în septembrie”. Armata rusă trimite inclusiv militari în civil pentru a străpunge apărarea ucraineană
Parada militară faraonică e doar vărful aisbergului: China își consolidează masiv arsenalul nuclear
Polonia și-a asigurat frontiera estică: Mai mulți militari americani în Polonia
Rușii repetă obsesiv că trimiterea de trupe străine în Ucraina este inacceptabilă pentru Moscova
Putin amenință că va rezolva situația din Ucraina prin mijloace militare, dacă negocierile eșuează. El i-a sugerat lui Zelenski să vină la Moscova pentru o întâlnire bilaterală
Natura ambiguă a parteneriatului sino-rus: China furnizează în secret o cantitate enormă de componente pentru drone către Rusia
Avioane Gripen pentru Ucraina: Ce ofertă face Suedia şi în ce condiţii ar putea fi livrate primele aeronave către Forţele Aeriene Ucrainene
pixel